Трамп розпатякав американські секрети росіянам: Переклад резонансної статті

"Упевнений, Кисляк відправив відмінне донесення в Кремль, в якому він описав всі деталі, які він дізнався від Трампа", — зазначив колишній чиновник американських розвідувальних служб

Трамп розпатякав американські секрети росіянам: Переклад резонансної статті

The Washington Post

Американська газета

"Упевнений, Кисляк відправив відмінне донесення в Кремль, в якому він описав всі деталі, які він дізнався від Трампа", — зазначив колишній чиновник американських розвідувальних служб

Оригінал на сайті The Washington Post

На зустрічі в Білому домі минулого тижня президент Трамп розкрив російському міністру закордонних справ і послу абсолютно секретну інформацію, про що говорять діючі та колишні офіційні особи. Вони зазначають, що розголошені Трампом відомості ставлять під загрозу найважливіше джерело інформації про "Ісламську державу".

Та інформація, яку розкрив Трамп, була отримана від американського партнера через мережу обміну розвідувальними даними. Цю мережу вважають настільки секретною, що інформацію про неї Сполучені Штати приховують навіть від союзників, а доступ до неї всередині американського уряду є суворо обмеженим.

Цей американський партнер не давав США дозвіл на розкриття отриманої ним інформації Росії. За словами офіційних осіб, рішення Трампа розголосити її ставить під загрозу співпрацю із союзником, який має доступ до внутрішньої діяльності "Ісламської держави". Після зустрічі Трампа з російськими високопоставленими чиновниками з Білого дому зробили зусилля з недопущення збитку, зателефонувавши до ЦРУ та Агентства національної безпеки.

Новини за темою

"Це особливо важлива інформація з обмеженим доступом", — підкреслив один американський чиновник, використавши термін, яким в американських розвідувальних агентствах позначається надзвичайно секретна інформація. Трамп "розповів російському послу більше, ніж ми розповідали нашим союзникам".

Про цей кроц Трампа стало відомо на тлі наростаючого правового і політичного тиску на президента у зв'язку з підозрами в наявності зв'язків між членами його команди і Росією. Минулого тижня Трамп звільнив директора ФБР Джеймса Комі в самий розпал розслідування можливих зв'язків його передвиборного штабу з Росією. Через деякий час Трамп визнав, що, приймаючи це рішення, він керувався "цією ситуацією з Росією", після чого критики звинуватили його у спробі перешкодити правосуддю.

Через день після звільнення Комі Трамп зустрівся в Овальному кабінеті з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим і послом Росії в США Сергієм Кисляком, який став ключовою фігурою в розслідуваннях "російської справи". За словами американських чиновників, саме в ході цієї зустрічі Трамп почав описувати деталі загрози з боку терористів ІДІЛ, яка пов'язана з використанням ноутбуків у літаках.

У випадку з будь-яким іншим представником американського уряду обговорення подібних тем з противником було б злочином. Але, будучи президентом, Трамп має дуже широкі повноваження і право розкривати державні секрети, тому, передавши секретну інформацію росіянам, він навряд чи порушив закон.

Представники Білого дому, обізнані про хід тієї зустрічі, підкреслили, що Трамп обговорював тільки загальні проблеми щодо діяльності терористів.

"Президент і міністр закордонних справ переглянули список спільних загроз з боку терористичних організацій, щоб внести до нього загрози для авіації, — заявив радник з питань національної безпеки Р. Макмастер, який брав участь у тій зустрічі. — Учасники цієї зустрічі не обговорювали джерела і методи розвідки і не говорили про такі військові операції, про які раніше публічно не повідомлялося".

Новини за темою

У понеділок, 15 травня, Макмастер повторив свою заяву в Білому домі, назвавши статтю у Washington Post "фейковою", але при цьому відмовившись відповісти на пов'язані з цим запитання.

У своїх заявах чиновники Білого дому підкреслювали, що Трамп не обговорював конкретні джерела і методи розвідки, замість того щоб відповісти на запитання, чи розкривав Трамп інформацію, отриману з секретних джерел.

ЦРУ відмовилося прокоментувати ситуацію, а АНБ не відповів на наші запити.

Однак чиновники висловили свою стурбованість тим, як Трамп поводиться із секретною інформацією, а також тим, що він не усвідомлює потенційні наслідки такої поведінки. За їхніми словами, розголошення джерел розвідданих, які забезпечували США вкрай важливою інформацією про діяльність "Ісламської держави", може перешкодити США та їхнім союзникам визначати загрози в майбутньому.

"Це шокує, — сказав один колишній американський чиновник, який підтримує тісні зв'язки з чиновниками нинішньої Адміністрації. — Трамп поводиться дуже необачно і, скоріше за все, не усвідомлює ступінь серйозності тих речей, з якими він має справу, особливо коли йдеться про розвідку і національну безпеку. І ситуація ще більше ускладнюється проблемою його можливих зв'язків з Росією".

Під час своєї зустрічі з Лавровим Трамп, напевно, хвалився тим, що йому багато відомо про діяльність "Ісламської держави". "Я отримую відмінні розвіддані. Мої люди щодня повідомляють мені новини", — сказав президент, за словами чиновників, які були обізнані про хід тієї зустрічі.

Під час зустрічі з росіянами Трамп почав обговорювати аспекти тієї загрози, про яку США стало відомо виключно завдяки шпигунській діяльності їхнього ключового партнера. Він не озвучив конкретні методи збору даних, але розповів про те, як "Ісламська держава" реалізує окремі пункти свого плану і скільки шкоди може заподіяти подібний теракт за різних обставин. Втім, за словами чиновників, ще більшу тривогу викликало те, що Трамп назвав місто на території, контрольованій "Ісламською державою", в якому партнер американської розвідки виявив загрозу.

Новини за темою

Видання Washington Post не публікує більшу частину деталей плану, включаючи назву міста, на прохання чиновників, які попередили про те, що розголошення цієї інформації загрожуватиме важливим джерелам розвідданих.

"Усі знають, що цей канал є надзвичайно секретним, і сама ідея про те, щоб передавати росіянам інформацію про нього в таких подробицях, викликає тривогу", — сказав один колишній високопоставлений чиновник американських служб з боротьби з тероризмом, який перед цим тісно співпрацював з членами команди Трампа з національної безпеки. Він та інші чиновники попросили не називати їхніх імен.

За словами чиновників, згадка назви міста становить особливо серйозну проблему, тому що Росія може використовувати цю інформацію, щоб визначити партнера США або джерела і методи розвідки. За словами чиновників, ці джерела і методи можуть виявитися корисними для досягнення інших цілей, в тому числі, можливо, для збору інформації про присутність Росії в Сирії. Москва може бути вкрай зацікавленою в тому, щоб виявити це джерело і, можливо, перервати його роботу.

Росія і США вважають "Ісламську державу" ворогом і обмінюються частиною даних щодо терористичних загроз. Однак ці дві країни переслідують різні цілі в Сирії, куди Москва перекинула своїх військових і техніку, щоб допомогти президенту країни Башару аль-Асаду.

"Росія може з'ясувати, якими джерелами і методами ми користуємося", — сказав згаданий вище американський чиновник.

Один колишній чиновник розвідувальних служб США, який мав доступ до надзвичайно секретної інформації щодо Росії, зазначив, що, враховуючи ті дані, якими поділився Трамп, "думаю, що [російським розвідувальним службам] буде легко все з'ясувати".

У більш широкому сенсі Трамп не мав права розголошувати цю інформацію, тому що по суті вона не належала США. Згідно з нормами ведення шпигунської діяльності, урядам і окремим агентствам надається право контролю над тим, як можна поширювати зібрану ними інформацію і чи потрібно її поширювати взагалі. Порушення цих норм і практик підриває довіру, яка відіграє вкрай важливу роль у процесі обміну розвідданими.

Чиновники відмовилися назвати згаданого вище партнера США, однак вони додали, що цей партнер раніше вже висловлював своє невдоволення у зв'язку з нездатністю Вашингтона зберігати в таємниці інформацію щодо Іраку та Сирії.

"Якщо наш партнер дізнається, що ми передали це Росії без його відома і без його дозволу, це стане потужним ударом по наших відносинах", — сказав один чиновник США.

Новини за темою

За словами чиновників, у ході зустрічі з росіянами Трамп також описав ті заходи, які США вже вжили або готуються вжити, щоб протистояти загрозі, включаючи військові операції в Іраку і Сирії, а також інші кроки, що вживаються для забезпечення безпеки.

Чиновники не стали повідомляти подробиці згаданих заходів, однак нещодавно Міністерство внутрішньої безпеки заявило про те, що воно розглядає можливість повністю заборонити проносити до ручної поклажі ноутбуки та інші електронні пристрої пасажирам, які літають між європейськими країнами та США. У березні США і Велика Британія вже ввели таку заборону, дію якої одразу ж відчули на собі пасажири, які летіли через аеропорти 10 переважно мусульманських країн.

Пояснюючи подібні заходи, Трамп наводить досить сумні аргументи. "Ви вірите тому світу, в якому ми сьогодні живемо?— сказав він, за словами одного чиновника. — Хіба світ не зійшов з розуму?"

На зустрічі в Овальному кабінеті Лаврова і Кисляка супроводжували їхні помічники.

Фотозйомку зустрічі вів російський фотограф, а потім його фотографії були опубліковані на сайті російського інформаційного агентства ТАСС. Американським інформаційним виданням не вдалося отримати дозвіл бути присутніми на цій зустрічі.

Високопоставлені чиновники Білого дому досить швидко визнали, що Трамп перейшов кордони, і спробували мінімізувати можливі наслідки. Томас Боссерт, помічник президента з питань внутрішньої безпеки та боротьби з тероризмом, зв'язався з головами ЦРУ і АНБ — з агентствами, безпосереднім чином залученими до процесу обміну розвідувальною інформацією з партнером США.

Один з підлеглих Боссерта також заявив про необхідність не включати особливо секретну інформацію, озвучену Трампом під час зустрічі, у внутрішні службові записки і зробити так, щоб повна розшифровка розмови була в доступі лише для вузького кола чиновників. На його думку, це необхідно для того, щоб попередити подальше поширення секретної інформації та витоку.

Чиновники Білого дому встали на захист Трампа. "Ця стаття є вигадкою, — заявила Діна Пауелл, заступник радника з національної безпеки з питань стратегії. — Президент обговорював лише загальні загрози, з якими стикаються обидві країни".

Однак представники Білого дому не змогли пояснити, чому чиновники визнали за необхідне поінформувати ЦРУ і АНБ.

Новини за темою

Сенатор Боб Коркер сказав, що він волів би прокоментувати статтю, опубліковану в Washington Post, коли "я дізнаюся трохи більше про усю цю ситуацію", але додав: "Очевидно, зараз вони опинилися в порочному колі, і тепер їм потрібно знайти спосіб розібратися, що відбувається. Найсумніше полягає в тому, що наразі там працює по-справжньому хороша команда експертів з питань національної безпеки".

Коркер також додав, що "той хаос, який виникає з відсутності дисципліни, створює атмосферу, з моєї точки зору, дуже тривожну".

Трамп уже неодноразово виходив за рамки дозволеного в його спілкуванні з високопоставленими чиновниками іноземних держав, і найяскравішим прикладом стала його перша бесіда з прем'єр-міністром Австралії раніше цього року. Його також критикували за крайню необережність, яку він виявив у своїй резиденції Мар-а-Лаго, де він очевидно залишив попередні доповіді про запуск ракет, зроблений Північною Кореєю, перед своїми гостями.

За словами американських чиновників, Рада національної безпеки продовжує готувати для Трампа багатосторінкові звіти, які повинні стати йому своєрідними інструкціями в спілкуванні з іноземними лідерами, проте він наполягає на тому, щоб зміст усіх цих настанов було коротко викладено на одній сторінці, і часто їх просто ігнорує.

"Складається враження, що він не розуміє, що є таємним, а що — ні. Це мене турбує найбільше", — сказав один колишній чиновник.

Новини за темою

За словами чиновників, реакція Лаврова на одкровення Трампа була стриманою, і він просто закликав США більш тісно співпрацювати з Росією в боротьбі з тероризмом.

У компрометуючих історіях про зв'язки команди Трампа з Росією ім'я Кисляка фігурувало досить часто. Перший радник Трампа з питань національної безпеки Майкл Флінн був змушений піти у відставку, пропрацювавши на своїй посаді лише 24 дні, саме через контакти з Кисляком. Генеральному прокурору Джеффу Сешнсу довелося відмовитися від участі у процедурах, пов'язаних з "російською справою" ФБР, після того, як стало відомо, що він теж зустрічався і розмовляв з Кисляком, незважаючи на те, що він заперечував факт зустрічі з російським послом на слуханнях із затвердження його на посаді генерального прокурора.

"Упевнений, Кисляк відправив відмінне донесення в Кремль, в якому він описав всі деталі, які він дізнався від Трампа", — зазначив колишній чиновник американських розвідувальних служб.

У короткому звіті про зустріч Трампа з Лавровим і Кисляком, опублікованому на сайті Білого дому, про обговорення терористичної загрози взагалі не згадується.

"Трамп зробив акцент на необхідності співпрацювати для того, щоб покласти край конфлікту в Сирії", — йдеться в цьому звіті. Президент також порушив тему України" і "підкреслив свою готовність налагодити відносини між США і Росією".

Грег Міллер, Грег Джаффе

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...