banner banner banner

Топ-6 міфів про ринок землі в Україні

Топ-6 міфів про ринок землі в Україні
Фото з відкритих джерел

Розмови про ринок землі в Україні обросли такою кількістю міфів і чуток, що просто дивуєшся, як уміють наші люди заплутувати і перекручувати факти і цифри, а потім ще обурюватися, що погано живемо. Давайте деякі міфи про ринок сільськогосподарської землі в Україні розвінчаємо.

Міф 1. Земля - це надбання народу України, її не можна продавати в приватні руки, а то зникне сама Україна.

В Україні близько 80% усіх сільськогосподарських земель перебувають у приватних руках. Після ліквідації колгоспів і радгоспів колишні працівники цих структур отримали у власність паї сільськогосподарської землі від 2 до 20 га на людину. І тепер ця земля вже є власністю українських селян. Є невелика кількість сільськогосподарської землі, яка перебуває у державній власності. Це, як правило, засолені та посушливі землі, які просто ніхто не хотів брати у власність. Щоб обробляти ці землі, їх спочатку треба рекультивувати, а для цього необхідні гроші, і великі гроші.

Новини за темою

Міф 2. Якщо селяни продадуть землю, їх виженуть на вулицю з їхніх будинків.

В Україні землю розрізнюють за призначенням. Є ділянки землі під забудову - на цих ділянках і стоять будинки жителів села, є ділянки під город, є окремо ділянки під товарне сільськогосподарське виробництво. Уже понад 15 років жителі села можуть без проблем продати або здати в оренду ділянки землі під забудову й городи (вони це успішно роблять), але при цьому їм забороняють продавати їхні паї землі під товарне сільськогосподарське виробництво. Однак це пряме порушення Конституції України. Не можна обмежувати права власника розпоряджатися своїм майном. Але в нас, як у 2003 році встановили на рік мораторій на продаж ділянок під товарне сільськогосподарське виробництво, так постійно його і продовжують. У результаті жителі села просто не мають права розпоряджатися своїм майном. І це називається "турбота про бідних селян".

Міф 3. Ми не маємо кадастру землі.

Уже понад п'ять років в Україні є електронний кадастр усієї сільськогосподарської землі. При його складанні дійсно були випадки подвійного володіння однією ділянкою землі, але тепер це все було уточнено і виправлено. При бажанні кожен власник землі може побачити свою ділянку в електронній базі в інтернеті.

Новини за темою

Міф 4. Землю скуплять у селян за копійки.

Такий ризик є, але його можна усунути, якщо дати доступ до купівлі української сільськогосподарської землі великим міжнародним транснаціональним компаніям. Якщо ж право на купівлю сільськогосподарської землі матимуть тільки приватні особи, які проживають в Україні, то, дійсно, ціни на землю будуть дуже низькі, як тепер на оренду землі. Згідно з офіційними даними, нині середня вартість оренди 1 га сільськогосподарської землі становить близько 1000 грн за рік. Це мізерно мало, але так уже є, тому що власники землі не мають права продати свою ділянку і змушені фактично віддавати свої землі в оренду за копійки місцевим фермерам.

Міф 5. Землю скуплять великі зарубіжні компанії та будуть вирощувати ГМО.

В Україні нині дуже багато вирощують продуктів з ГМО, і немає жодних серйозних наукових досліджень, які доводять, що ГМО - це погано. Найчастіше про шкоду ГМО пишуть журналісти "жовтої преси". Але проблема навіть не в ГМО, а в тому, що сьогодні фермери просто знищують українську родючу землю. Оскільки земля є орендованою, вони зовсім її не цінують і навіть не намагаються дотримуватися сівозміни. Для українського фермера головна мета - якомога більше вкрасти, вбити землю, яку він орендує, щоб потім відправити сім'ю за кордон на постійне місце проживання, залишивши в Україні випалене поле.

Новини за темою

Міф 6. Спочатку Україна має створити потужну харчову промисловість і с/г машинобудування, а потім запускати ринок землі.

Насправді все навпаки. Якщо селянам дозволять продавати свої ділянки землі, якщо на ринок України допустять великі транснаціональні аграрні холдинги, то буде розвиватися не лише вирощування с/г продукції, а й переробка. Ось нині зростає попит на товарні вагони, будують навіть кораблі для перевезення зерна і нові порти. Це заслуга великого аграрного бізнесу, фермери в цьому випадку тільки плутаються під ногами і створюють більше проблем. Для того, щоб в Україну прийшли справжні закордонні інвестиції, треба запропонувати інвесторам цікаві об'єкти для інвестування. На відміну від Росії, Україна не має таких великих запасів нафти і газу, щоб під них залучати інвесторів. Україна може залучати інвесторів під сільськогосподарські землі. Це наш виклик світовій економіці.

Найголовніше: слід зняти мораторій на продаж паїв товарного сільськогосподарського призначення, щоб селяни могли самі вирішувати, що їм краще, - здавати в оренду або продати ділянку. Зняття мораторію не означає, що власник ділянки зобов'язаний її продати, він просто отримує право нею розпоряджатися відповідно до Конституції України.

Чому деякі політики та експерти проти зняття мораторію? Багато в чому тому, що вони пов'язані або працюють із місцевою "земельною мафією". Нині дуже вигідно "місцевим царькам", які постійно розповідають про бідних селян, цих бідних селян обкрадати, фактично не платити їм за їхні ділянки землі, вбивати їхню землю, водночас отримуючи надприбуток завдяки вирощуванню зерна. Ось саме ця "земельна мафія" і є головним злом економіки України, вона знищує майбутнє України і мріє тільки про те, щоб якомога більше вкрасти і втекти за кордон із грошима. Ось і всі їхні "сльози про бідного селянина".

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>