Тіньова економіка – блювотний рефлекс населення у відповідь на податкову токсичність

Тіньова економіка – блювотний рефлекс населення у відповідь на податкову токсичність
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Кожен уряд в Україні за час своєї каденції проходить кілька етапів, серед яких: 1) не помічати думку дурнів і 2) не звертати увагу на думку розумних. Але нинішні чиновники вирішили переграти цю нескладну послідовність. Вони з самого свого призначення на вищі державні пости вирішили працювати в мейнстрімі думки першої групи "слухачів". Доходить до образливого: з них сміються, а вони смішать. Як в старому анекдоті: миші кололися, плакали, але продовжували їсти кактус. У ролі кактуса зараз виступає показник ВВП. Навколо цього фалічного символу економіки розігруються такі танці з бубном, що аж дух захоплює. Наприклад, в минулому році валовий продукт виріс на 2%. "Малувато буде", - подумали в Кабміні. Погано Нацбанк рахує трудові трансферти наших заробітчан, що перераховуються в Україну. І ось в НБУ підключили неформальні канали підрахунку (видно, на підставі показань дяді Васі "з буса") і накинули до трудових переказів пару додаткових ярдів. А потім вже доблесний Держстат "натягнув ВВП на кукан", і з урахуванням нововиявлених фактів, домалював до показника ВВП додаткові 0,5%. Тепер у нас за підсумками минулого року зростання валового продукту на рівні 2,5%. Якщо згадати правила округлення "дріб'язку", рекомендовані регулятором (та й просто знання математики перших класів), отримуємо майже три відсотки зростання.

Новини за темою

Але не зростанням єдиним живе чиновник в Україні. Його огрубіла в "відкатах і розпилах" душа тягнеться до чогось духовного, чистого. Адже в людині "все повинно бути прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки", як сказав колись "великий поет" Антон Палич... Ну, з одягом, припустимо, нашим "елітам" пощастило. З обличчями… Зате на них все "написано". Душа – ефемерна субстанція, а якщо врахувати, як наші чиновники ревно хрестяться і носять кошики в храм, – то, мабуть, жадає вона у них покаяння… А що стосується думок, то вони у міністрів "об'єкт темний і дослідженню не підлягає". Але тяга до світлого все ж таки присутня. А що може бути "світліше", ніж детінізація економіки.

І ось тут міністри просто з якимось болючим фанатизмом накинулися на "кактус" у вигляді ВВП. "Злочинна" влада в цьому плані була скромніша. Вона як "блакитний злодюжка" – "крала і соромилася, крала і ніяковіла, крала і сама себе соромила, але не красти не могла". Зараз все по-іншому. Цілий рій експертів на різних ТБ-шоу виконують роль зазивачів в грі "наперсточників": "підходьте люди дорогі, тут все по-чесному". В нинішніх умовах цілком можливо залазити мільйонам українців у кишеню і при цьому різко скрикувати: "Дивись, у тебе вся спина біла". І поки бідолаха крутить головою, залізти у другу кишеню і на додачу до гаманця, вигребти і весь випадковий дріб'язок.

Новини за темою

Ось і зараз наш МЕРТ в черговий раз заявив, що тіньова економіка знову скоротилася - на цей раз на 3%, склавши всього 32% від офіційного обсягу ВВП. Для того, щоб електорат не особливо осмислював ці вражаючі цифри, профільні міністри навіть придумали свій "новояз", з допомогою якого офіційний посил можна запхнути в черепну коробку обивателя як великий п'ятак в переповнену скарбничку-свиню. Фрази "великий прогрес", "пік тінізації в 2013-му подолано" повинні підкреслювати важливість події. І країна, в якій майже мільйон домогосподарств показує нульові доходи, а зарплата вище 50 тис. грн в місяць зафіксована лише у 60 тисяч осіб, повинна цьому свято вірити. Можна згадати ще й таке співвідношення: на 17,8 млн осіб економічно активного населення припадає всього 7,6 млн осіб штатного персоналу. А де тоді перебувають 10 млн? У "лімбі"?

У світовій економічній науці велику увагу останнім часом приділяють проблемам так званої "неспостережуваної" економіки. За даними аналітичних досліджень Світового банку, на даний момент існує п'ять груп тіньового сектора:

- тіньові операції;

- незаконні види діяльності;

- операції в неформальному секторі;

- власне виробництво домогосподарств для домашніх потреб;

- частина ВВП, "втрачена" у процесі збору статистичних даних.

Під тіньовим виробництвом у світі розуміють приховування частини доходів або витрат, пов'язаних з виплатою податків та обов'язкових внесків. В Україні – це горезвісна податкова оптимізація, включаючи приховування експортної виручки за кордоном і зарплати в конвертах.

Незаконне виробництво – це і випуск товарів, і надання послуг, заборонених законом (проституція, наркотики, зброя), і ведення діяльності без відповідних дозволів і ліцензій (видобуток корисних копалин, наприклад, бурштину, валютообмінні операції без ліцензії НБУ, випуск спиртних та тютюнових напоїв без ліцензії або акцизних марок).

Неформальний сектор – це, переважно, наші ринки, кіоски і кустарна сфера виробництва/послуг.

Виробництво домогосподарств – це бабусині консервації та картопля на зиму.

Спробуємо оцінити параметри тіньової економії, виходячи з офіційних показників ВВП. Візьмемо три коефіцієнти рівня тінізації: високий (50%), середній (20%), низький (5%). До високого рівня віднесемо такі галузі як: сільське господарство, операції з нерухомістю, торгівля, енергетика, будівництво, медицина. До середнього рівня: переробку, видобувну промисловість, науку і освіту. До галузей з низьким коефіцієнтом тінізації: фінанси, телекомунікації, транспорт.

Новини за темою

Сумарний обсяг тіньового сектора, визначений експертним шляхом, складе приблизно 25% ВВП.

Що стосується незаконних галузей економіки, то їх капіталомісткість можна визначити в 5 млрд дол., але проблема полягає в тому, що якщо видобуток, наприклад, бурштину і неліцензійне виноробство легалізувати можна, то наркотики і проституцію - вже не вийде. Неформальний сектор і виробництво домогосподарств можна оцінити в 2-3 млрд дол. 

Загальні параметри "неспостережуваної" економіки таким чином досягнуть еквіваленту в 30 млрд дол. або 30% від сьогоднішнього рівня ВВП. Це без урахування корупційної складової і фінансового базису рентної економіки, які можуть становити ще приблизно 20% валового продукту (сумарно, обсяг прихованої економіки перевищує 50% ВВП).

Але це підрахунки на макрорівні. А на мікрорівні відчуття "тіні" ще сильніше. Коли останній раз вам давали квиток за проїзд у маршрутці або чек в ларьку. Про базари можна і не згадувати. А так звані "предчеки" в ресторанах або кафе? Іноземець, який потрапляє в Україну, отримує гуманітарний шок вже на етапі спілкування з таксистами в аеропорту. І вже через годину перебування в нашій країні у нього складається стійке відчуття тотально тіньової економіки.

Новини за темою

Але проблема існування рентно-корупційної моделі управління країною не може бути вирішена лише інструментами детінізації. Тут можуть бути або лояльні рецепти (єдиномоментна легалізація), або силовий сценарій націоналізації незаконних активів, але для цього доведеться повністю демонтувати систему державного управління і на рік-два занурити країну в керований хаос.

Ну а "втягування" в офіціал неформального сектору та внутрішнього виробництва домогосподарств буде тхнути податком на яблуні часів Хрущова і вкрай агресивно буде сприйматися суспільством. Адже детінізація – це, насамперед, сплата податку, причому з усього: з проданих на електронних торгових майданчиках старих чобіт або склянки насіння біля переходу. Для подібної прозорості наше суспільство ще не дозріло, що і демонструють регулярні акції протесту "мурах" на західному кордоні, коли "піші" торговці протестують проти збільшення мінімально допустимої "ноші".

Тіньова економіка – це, свого роду, блювотний рефлекс бізнесу і населення у відповідь на адміністративну і податкову токсичність управління країною. Можна, звичайно, спробувати силою заштовхнути "все" назад, але як показує практика, це лише збільшить рефлекторні дії суспільства. Ну а поки чиновники продовжують годувати цілу країну своїю токсичною "регулятивною макухою" і радісно писати реляції про те, як всю економіку гарненько "вирвало"…

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів