banner banner banner

Теракти в Парижі згладили ефект катастрофи літака на Синаї, і Путін почав бомбити Сирію з новою силою

Всі зусилля Путіна в Сирії – це спроба повернути Росії статус наддержави

Теракти в Парижі згладили ефект катастрофи літака на Синаї, і Путін почав бомбити Сирію з новою силою
Reuters

Джошуа Яффа

Журналіст

Всі зусилля Путіна в Сирії – це спроба повернути Росії статус наддержави

Передрук статті Джошуа Яффа на сайті The New Yorker:

У вівторок Володимир Путін визнав те, що західним розвідслужбам (і, звичайно, російським) було відомо вже деякий час: катастрофа пасажирського літака, що летів 31 жовтня з єгипетського Шарм-ель-Шейха до російського Санкт-Петербурга з 224 пасажирами на борту, була викликана вибухом бомби, яку могли встановити пов'язані з ІДІЛ терористи.

На засіданні керівників органів безпеки в Кремлі, що було більше схоже на шоу для російських державних ЗМІ, ніж на змістовну нараду з важливих питань, глава Федеральної служби безпеки Олександр Бортніков доповів Путіну, що причиною катастрофи став вибух саморобного вибухового пристрою потужністю один кілограм у тротиловому еквіваленті. Путін, явно приголомшений терактом і його наслідками, оголосив хвилину мовчання, а потім заявив: "Ми їх знайдемо в будь-якій точці планети і покараємо". Російська військова операція, додав він, доведе, що "відплата неминуча".

Після трагедії Кремль намагався пом'якшити розмови про тероризм. Міністр транспорту сказав, що заяву єгипетського відділення ІДІЛ про знищення ним літака "не можна вважати такою, що відповідає дійсності". На початку місяця, коли британські представники заявили про наявність у них доказів вибуху на борту і скасували прямі рейси з Шарм ель-Шейха, депутат російського парламенту Костянтин Косачов сказав, що справжня мета Британії полягає в наданні "психологічного тиску" на Росію. "У світі достатньо тих, хто волів би цю катастрофу свідомо, без належних на те підстав списати на відповідну реакцію джихадистів щодо Росії", — заявив він. Це міркування видалося трохи сумнівним два тижні тому, коли Росія теж вирішила скасувати всі рейси з Єгипту. Проте прес-секретар Путіна продовжував стверджувати: "Скасування авіасполучення з Єгиптом не означає, що головною версією катастрофи є теракт".

Новини за темою

Через що така затримка з оголошенням про те, що здавалося все більш очевидним? Швидше за все, Путін і його радники просто не знали, як на це реагувати — а коли Путіну не подобаються наявні у нього варіанти, він тягне час. (У цьому одна з переваг авторитарної системи: в ній немає законодавчої влади, опозиційних партій, а також тиску ЗМІ, які змушують приймати рішення).

Якби Кремль визнав, що літак був збитий "Ісламською державою", як заявила філія цього угруповання незабаром після катастрофи, таке визнання продемонструвало б той самий причинно-наслідковий зв'язок, якого він намагається уникнути, ведучи війну в Сирії. Державне телебачення представляє новини про кампанії бомбардувань в Сирії як телесеріал в американському стилі, з яскравими показушними кадрами, знятими військовими супутниками і змонтованими на ракетах камерами. Воно волає до прихованого прагнення росіян до геополітичногї величі і домагається результату. За даними незалежної соціологічної служби "Левада-Центр", якщо у вересні російську інтервенцію підтримували 39% респондентів, то у жовтні ця цифра зросла до 55%.

Однак Путін з радниками явно вважав такі настрої нестійкими, вбачаючи в них ейфорію від позитивно освітлюваних ЗМІ авіаударів, які обходяться дешево і, здавалося б, не створюють ніякого ризику. Страшна новина про загибель 224 співгромадян неймовірно наблизила б цю далеку війну, викликавши не тільки питання про переваги такої політики, але і вимоги до Путіна зробити щось у відповідь.

Новини за темою

А потім відбулися паризькі події, коли пов'язані з ІДІЛ терористи вбили минулої п'ятниці 129 осіб. Сцени кривавої бійні змінили хід думок у світових столицях, і не в останню чергу в Москві. Колишній радник Путіна, а нині його критик Гліб Павловський заявив на радіостанції "Ехо Москви", що Кремль мало не з самого початку знав про справжню причину катастрофи, але вважав за краще зберігати мовчання. "У суспільстві терористичний акт неодмінно розцінили б як покарання за вторгнення в Сирію", — сказав він. Але потім, додав він, "жахливі події в Парижі вирішили цю проблему". Після паризької трагедії думка про бомбу ІДІЛ на борту російського літака вже не була неприємним нагадуванням про потенційні наслідки далекої війни всередині Росії. Швидше, ці події довели, що у Росії і Заходу — один ворог і що не може бути ніяких сумнівів у необхідності згуртування світових держав проти такого жахливого зла.

Міркування, які Путін адресує зовнішньому світу, схожі на те, що він говорить власному народу. У його викладі, Росія намагалася співпрацювати зі Сполученими Штатами та іншими країнами в боротьбі з ІДІЛ, проте Захід відкинув її пропозиції. (При цьому він не згадує ту обставину, що Росія в Сирії в пріоритетному порядку завдає удари не по ІДІЛ, а по інших угрупованнях, опозиційних режиму Асада). "Мені здається, що зараз все-таки усвідомлення того, що ефективно боротися можна тільки разом, приходить до всіх", — сказав Путін, виступаючи на саміті G20 у Туреччині. Він прихильник геополітики ялтинської епохи, коли держави спільно домагалися перемоги, а потім сідали і перекроювали світ. А тепер Путін хоче, щоб сьогоднішні світові держави сформували альянс, схожий на той, який розгромив нацизм.

Схоже, що паризькі атаки, а також страх перед тим, що це не останній теракт "Ісламської держави" в Європі, підштовхує західні країни саме в цьому напрямі. Путін дуже хоче, щоб ці країни скасували його статус вигнанця і пробачили його за втручання в українські справи. Тим не менш максимум, що він може отримати, це тактичний альянс для боротьби з ІДІЛ, але без скасування санкцій і без відмови від широкої дипломатичної ізоляції Росії. Проте Заходу буде важко підтримувати дисципліну у своїх лавах. Якщо торішній саміт "двадцятки", що відбувся незабаром після анексії Криму Росією, був кульмінацією оголошеного Путіну бойкоту, через що він навіть раніше часу повернувся додому, то нинішня зустріч стала для нього моментом повернення в клуб респектабельних державних діячів.

Новини за темою

Президент Обама провів зустріч з Путіним один на один, яка тривала майже годину, продовживши таким чином виведення російського лідера з глибокої дипломатичної заморозки, якій американська адміністрація раніше хотіла його піддати. Британський прем'єр-міністр Девід Кемерон також провів неофіційну зустріч з Путіним. Але найгучнішу публічну заяву зробив французький президент Франсуа Олланд, який, перебуваючи в Парижі, заявив про необхідність створити "єдину коаліцію" для боротьби з ІДІЛ, включивши в неї Росію.

Питання про користь такого альянсу зводяться до того, чого Путін насправді хоче добитися в Сирії і наскільки російська політика збігається з інтересами коаліції на чолі з США. Поки російська авіація зосереджує свої удари не по цілях ІДІЛ, а по інших повстанських угрупованнях, які борються з Башаром аль-Асадом. Таким чином, вона виконує роль військово-повітряних сил у спільній сирійсько-іранській кампанії з повернення захоплених повстанцями територій. У середу одне військове джерело повідомило газеті "Ведомости", що російська артилерія здійснює "вогневе прикриття" в інтересах сирійських військ в районі Хомса.

Нинішня кампанія схожа на те, як Росія відправляла своїх солдатів до України в ключові моменти тамтешньої війни, завдаючи потужний удар для забезпечення своїм ставленикам переваг на полі бою, а потім вступаючи в черговий раунд дипломатичних переговорів. У проекті російської пропозиції, який минулого тижня вдалося отримати Reuters, йдеться про конституційну реформу, яка повинна тривати до 18 місяців, після чого відбудуться дострокові президентські вибори.

Новини за темою

Сам Асад ніколи не був священною коровою для Росії. Кремль хоче, щоб він залишився, а побачивши катастрофічне повалення Муаммара Каддафі в Лівії, напевно надасть перевагу збереженню Асада, ніж будь-якому варіанту, що хоча б віддалено нагадує нав'язану ззовні зміну режиму. Але він з легкістю може ним пожертвувати. Путінська політика в Сирії завжди була пов'язана з Сирією лише частково. В певній мірі вона пов'язана з Україною, де Путін не бажає відмовлятися від можливості знижувати або збільшувати напруженість на свій розсуд, щоб отримувати від Києва і від його західних спонсорів те, що йому потрібно. Треба вважати, що він хотів би зберегти цей інструмент тиску, нічого не сплачуючи за нього. 14 листопада загинули п'ять українських солдатів, і це найбільша цифра втрат за два місяці. Вони будуть гинути і далі, поки український президент Петро Порошенко не виконає свою частину політичної домовленості з сепаратистами у відповідності з побажаннями Путіна.

Що стосується Сирії, то через неї Путін насамперед прагне розширити російський вплив як на Близькому Сході, так і в усьому світі, щоб його країна здобула статус наддержави, який, як йому здається, належить їй по праву. Десятки крилатих ракет, запущених у вівторок з російських стратегічних гвинтових бомбардувальників Ту-95 і з гігантських Ту-160, які вперше застосовувались в бою після радянської війни в Афганістані, повинні були гранично ясно вказати на це.

Новини за темою

Так, Сталін і Черчілль були суперниками, але вони були на рівних, вони були лідерами овіяних славою держав зі своїми власними і безсумнівними національними інтересами і прерогативами, які створили альянс за необхідності. Саме це мав на увазі Путін, коли у вівторок віддав наказ російському морському воєначальникові взаємодіяти з французькими кораблями "як із союзниками". Це може здатися видаванням бажаного за дійсне з боку Путіна — але ніхто поки не придумав нічого кращого.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected] href="http://112.ua/" target="_blank">112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>