Теракт у Стокгольмі: Спогади українців, які пережили трагедію

"Шведи дуже добрі і наївні. Мігранти цим користуються", - говорить наш співрозмовник Андрій, який живе в 30 хвилинах їзди від Стокгольма

Теракт у Стокгольмі: Спогади українців, які пережили трагедію
Маніфестація любові в Стокгольмі Радио Свобода

Артур Родивілов

Журналіст

"Шведи дуже добрі і наївні. Мігранти цим користуються", - говорить наш співрозмовник Андрій, який живе в 30 хвилинах їзди від Стокгольма

Кілька десятків тисяч жителів Стокгольма взяли участь у "Маніфестації любові" на площі неподалік від місця теракту в п'ятницю, через тиждень після теракту. Жителі і гості шведської столиці продовжують нести квіти до місця, де 7 квітня під колесами викраденої вантажівки загинули 4 людини, ще 15 людей отримали травми. Багато шведів ось вже тиждень по дорозі на роботу згортають на головну пішохідну вулицю Дроттнінггатан, щоб вшанувати пам'ять загиблих.

Новини за темою

Український мігрант Андрій, який живе в 30 хвилинах їзди від столиці, не перший раз приходить вшанувати пам'ять жертв. "Саме тут на площі особливо відчувається згуртованість, люди сюди прийшли, щоб об'єднатися, а не сваритися", - говорить він.

"За 10 хвилин до події... Дивом Бог уберіг нас"

Максим один з тих, хто в день трагедії знаходився на центральній площі Стокгольма. Хлопець напередодні вранці прилетів з Києва провідати свого друга.

"Не дарма в аеропорту були такі перевірки. Рівно за 10 хвилин до події ми проходили в тому самому місці. Дивом Бог уберіг нас. Півгодини ми не могли виїхати з центру", - згадує Максим.

За кілька годин до теракту українець на своїй сторінці в Facеbook розповів про жорстку перевірку тих, хто прибувають в аеропорт шведської столиці, у зв'язку з посиленням правил перетину кордону у самому Шенгені. У Києві Максим тримає фірму з надання туристичних послуг, тому зважаючи на специфіку своєї роботи не міг не поділитися. "Неспокійно в Європі через теракти. А страждають прості люди", - написав він у соцмережі, не підозрюючи, що стане свідком трагічних подій.

Тоді під час атаки терориста оточили центральну частину міста, зупинився рух в метро, була оголошена евакуація центрального вокзалу Стокгольма. Заблоковані адмінбудівлі.

Новини за темою

"Ми застрягли в місті. Ніхто нічого не говорив, зупинився весь транспорт. Метро і електрички. Ми ледве дісталися до будинку. Півгодини ми не могли виїхати з центру. Всі поїзди зупинилися. Вже вдома і все в порядку. Не віриться, що таке відбувається у світі", - зазначив він.

"Не думав, що так скоро стану свідком"

Кілька готелів в центрі пропонували залишитися тим, хто не зміг поїхати додому через транспортний колапс. Андре Зайдхін, співробітник однієї з поліграфічних фірм, яка знаходиться в кварталі від місця трагедії, розповів 112.ua, що бачив з вікна свого офісу, як бігла група людей, однак спочатку не надав цьому значення, поки не почав шуміти весь офіс про те, що один з потерпілих знаходиться на першому поверсі їхнього будинку.

"Почалася невелика паніка, точніше ходіння туди-сюди, всіх співробітників, поки нам не запропонували евакуюватися", - розповідає він. Андре каже, що багато боялися виходити з будівлі, хоча поліція запевняла, що безпека забезпечена. Андре живе в передмісті Стокгольма, тому в день трагедії він вирішив залишитися в хостелі, який знаходився недалеко від роботи, а його знайому сімейну пару "дивом запропонувала підвести абсолютно незнайома людина".

"Був незвичайний день. Не думав, що так скоро стану свідком того, про що розповідають в новинах. Ніхто не був байдужим. У соцмережах мене завалили питаннями, чи все зі мною гаразд", - згадує Андре.

"Шведи дуже добрі і наївні. Мігранти цим користуються"

Теракт підігрів антимігрантські настрої в Швеції. За два роки в країну в'їхали майже 250 тисяч переселенців, що позначилося на зростанні рівня безробіття та криміногенної ситуації, насамперед у мігрантських районах, які мають статус "міста в місті". Десятиліттями країна вважалася лояльною до тих, хто просили притулок, і вважалася лідером гуманітарного права в Європі. Атака 7 квітня стала найбільшою в історії країни.

Увечері в день трагедії уряд Швеції прийняв рішення посилити контроль на кордонах і перевіряти всіх, хто виїжджають з країни. Підозрюваний у виконанні теракту 39-річний виходець з Узбекистану Рахмат Акілов зізнався у скоєнні злочину.

Новини за темою

"Звичайно, наплив мігрантів великий за ці 2,5 роки. Так як Швеція була відкрита для них. Я нещодавно був у Берліні. Там я себе почував себе в небезпеці. У Швеції ні. Спокійно, зазвичай спокійно. Звичайно, такі моменти лякають. Я сам мігрант, але я не розумію, чому приймають таких мігрантів, як той хлопець з Узбекистану?! Шведи дуже добрі і наївні. Мігранти цим користуються", - резюмує наш співрозмовник Андрій.

Артур Родивілов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...