banner banner banner

Тепер у нас замість хліба одні видовища

Насправді, ситуація і при цьому Кабміні сильно не змінюється – було погано і погано залишається з наповненням державного бюджету. Правда, тепер ми переживаємо дещо іншу кризу. Адже зрозуміло: якщо криза імені Яценюка вдарила нас по голові, то ця – повільна і повзуча – душитиме

Тепер у нас замість хліба одні видовища
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Насправді, ситуація і при цьому Кабміні сильно не змінюється – було погано і погано залишається з наповненням державного бюджету. Правда, тепер ми переживаємо дещо іншу кризу. Адже зрозуміло: якщо криза імені Яценюка вдарила нас по голові, то ця – повільна і повзуча – душитиме

У середу, 19 жовтня, прем'єр-міністр Володимир Гройсман зазначив цілі і завдання, які буде переслідувати Кабмін у державному бюджеті на 2017 рік, а вчора Верховна Рада його розглянула в першому читанні. І, зокрема, в 2017 році передбачається зростання доходів і витрат більш ніж на 100 млрд гривень і підняття соціальних стандартів на 2% вище інфляції.

У той же час необхідно вичленувати неефективні видатки проекту держбюджету-2017. Виконати це неважко, однак ніхто цього робити не буде. Чому? Тому що влада вже звикла безкарно жирувати. Чого тільки вартий один "пиріг" держзамовлень з додатковим величезним ресурсом державних підприємств!? У той же час, якщо не почнемо жорстку боротьбу з корупцією, то розвалимо і економіку, і країну. Повинен кожен великий чиновник під страхом розстрілу чітко розуміти, що ефективність витрат – це його особиста відповідальність. В іншому випадку вони будуть, як і раніше, тирити мільярдами.

Також феєрія під назвою "економічні реформи в Україні за сприяння Лешека Бальцеровича та Івана Міклоша", на жаль, закінчилася лише їхньою особистою перемогою. Адже Європейський Союз готує для України масштабну програму допомоги, обсяг якої оцінюється більш ніж в 100 млн євро. Про це заявив посол ЄС в Україні Х'ю Мінгареллі, підкресливши, що ЄС має намір сприяти проведенню реформ в Україні, зокрема, планується виділення коштів на функціонування офісу реформ під керівництвом Лешека Бальцеровича та Івана Міклоша. Ну, а наш уряд вже взагалі не турбується про дотримання якогось фасаду пристойності.

Новини за темою

Насправді, ситуація і при цьому Кабміні сильно не змінюється – було погано і погано залишається з наповненням державного бюджету. Правда, тепер ми переживаємо дещо іншу кризу. Адже зрозуміло: якщо криза імені Яценюка вдарила нас по голові, то ця – повільна і повзуча – душитиме. Згадайте, минулого 2015 році ми начебто міцно лягли на дно, мовляв, ось-ось відскочимо. Але ні, зараз ніби як знову починається виток девальвації, і ми знову глибоко заляжемо на дно. Але якщо попередня криза Арсенія Яценюка булп про гроші, то ця, безсумнівно, буде про безробіття.

Натомість Мінфін легко, просто на раз-два приймає рішення про нарощування державного боргу заради виконання якихось короткострокових завдань. Таке враження, що міністр фінансів вважає, що без кредитів МВФ життя для України закінчується, мовляв, ми самі створити працюючу економіку вже не зможемо. Тоді з цієї ситуації напрошується тільки один вихід – входження в Україну західних транснаціональних корпорацій і по-новому структурування ними української економіки. До того ж МВФ підтвердив свою готовність кредитувати українську економіку.

Але біда в тому, що ці позикові кошти йдуть, як в пісок. А наші політики і великі чиновники, мало не щодня звинувачуючи один одного в крадіжці, знову і знову просять у Заходу грошей. По-моєму, великі чиновники і політики вже втратили почуття реальності. Тепер у нас замість хліба одні видовища. Наприклад, в останні дні наші міністри стали активно говорити з екранів телевізорів. Однак, на відміну від нинішньої економічної політики, де найголовніше – красиво говорити під час різноманітних телевізійних ток-шоу, політика розвитку економіки України вимагає спеціальних знань, серйозного ставлення до справи і, насамперед, високої відповідальності. Тому сьогодні політики у владі незмінно йдуть від відповідей на конкретне питання, коли будуть знижені тарифи та ціни на електроенергію.

Думаю, вже всім очевидно, що міністри і народні депутати незмінно все зводять до політики, а не до економічних моделей і фінансових інструментів розвитку. Нарешті, чому нічого позитивного так і не сталося на ринку житлово-комунальних послуг? Тому, що ми, як і раніше, перенасичені тими чиновниками і політиками, які на зразок відомих персонажів нахабно і міцно присмокталися до державного корита. Більш того, політиків менше всього хвилює те обставина, що наші ринки підриває в першу чергу корупційна складова, створена ними ж.

І що ми сьогодні отримали в економіці України? Насамперед, всепоглинаючий вплив олігархату, якому вдалося жорстко паралізувати державну волю. Також олігархи фактично запровадили своє управління на більшості державних підприємств. Через лобістів у Верховній Раді і в уряді змусили відмовитися від державного регулювання макроекономічних пропорцій. Навіть Кабмін відмовився від державного регулювання цін, затвердивши пілотний проект скасування держрегулювання цін на продукти харчування, який стартував 1 жовтня і закінчиться 1 січня 2017 року.

Новини за темою

Нарешті, практично вся наша економіка посаджена в повну залежність від кредитів МВФ. Адже якщо уряд і ВРУ не займаються економічним розвитком, не займаються залученням інвестицій, не проводять самостійну грошово-кредитну політику, а прив'язують її до іноземної валюти, то тоді економіка йде туди, звідки пливуть в країну гроші. Ця залежність відома всім експертам. У той же час чимало відомих американських фінансистів та інвесторів попереджають нас про те, що настають значні історичні зміни і цілком можливо, що епоха долара підходить до свого завершення, як у свій час закінчувалися епохи національних валют Голландії і Великобританії.

Наступна криза може радикально змінити чинні сьогодні правила. Тому пора серйозно хвилюватися, наприклад, тим нашим співвітчизникам, хто в офшорах сидить з доларами. Пора цим підприємцям і багатим чиновникам починати по-серйозному хвилюватися. Що робити? Повертати долари в Україну і купувати акції, цілісні майнові комплекси об'єктів приватизації. Таким чином вони зможуть зберегти свої накопичення і дати поштовх індустріальному розвитку економіки України.

Так, ми звикли лаяти нашу владу за обвал промисловості і за те, що державні підприємства мало що виробляють, а продуктивність праці на цих заводах в рази нижча, ніж на подібних в США, Китаї, Німеччині і т. д. Одна з класичних ліберальних ідей полягає в тому, що країна наздоганяючого розвитку, щоб наздогнати розвинені країни, повинна забезпечити виконання трьох базових умов: недоторканність прав власності, внутрішній і зовнішній мир, низькі податки. Сподіваюся, що вже ця масштабна приватизація 2016-2017 таки дасть шанс вийти Україні на етап сталого економічного розвитку та сталого наповнення держбюджету в наступному році.

Новини за темою

Головне - потрібно розуміння того, як до цієї мети прийти. Адже гроші, незароблені всередині української економіки, мають кінець. А дотувати такий величезний обсяг коштів, необхідний від Заходу на утримання української економіки і соціалки, навряд чи може бути підйомним навіть для США та ЄС в умовах фінансово-економічної кризи. І все ж, як створити реальну економіку України, здатну генерувати нові джерела доходу в державний бюджет? Перш за все, потрібно змінювати економічну модель України. І перший крок у цьому напрямку, зокрема в різкому зниженні рівня бюрократії та корупції в держсекторі, – це масштабна приватизація 2016-2017 років.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту privatization.in.ua,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>