Так що ж все-таки вибухнуло 8 серпня в Архангельській області?

Так що ж все-таки вибухнуло 8 серпня в Архангельській області?
З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Співробітники американської розвідки поспішають розібратися в обставинах загадкового вибуху, внаслідок якого минулого тижня біля північних берегів Росії було зафіксовано стрибок радіації.

Імовірно, цей інцидент стався під час випробувань нової крилатої ракети з ядерною енергетичною установкою, яку Путін назвав центральним елементом спроб Росії отримати перевагу в гонитві озброєнь зі США.

У четвер, 8 серпня, американські чиновники не захотіли виступити з публічними заявами щодо цього вибуху, який, імовірно, став однією із найнебезпечніших надзвичайних подій Росії, пов'язаних з витоком радіації. Ймовірно, його можна поставити в ряд після Чорнобиля, хоча нинішній вибух набагато менш масштабний  порівняно з тією аварією на АЕС.

На цей момент відомо, що внаслідок вибуху 8 серпня загинуло щонайменше семеро осіб, включаючи вчених. Але повільна реакція влади РФ і спроби російського уряду все приховати викликали тривогу в жителів міст і селищ, розташованих недалеко від місця вибуху, а також привернули увагу аналітиків у Вашингтоні і Європі.

Ті вважають, що цей вибух може пролити світло на технологічно слабкі місця нової програми озброєнь Росії.

Новини за темою

Цей інцидент стався в четвер, 8 серпня, в морі неподалік від морського випробувального полігону біля села під назвою Ненокса. Після нього місцеві чиновники повідомили про стрибок рівня радіації в атмосфері.

Пізно ввечері в неділю, 11 серпня, представники дослідного інституту, де працювали п'ятеро вчених, які загинули під час вибуху, вперше підтвердили, що під час випробувань у Білому морі стався вибух невеликого ядерного реактора і що влада вже почала розслідування обставин цієї події.

В'ячеслав Соловйов, науковий керівник Російського федерального ядерного центру, повідомив у своєму відеоінтерв'ю місцевій газеті, що його інститут займається "створенням джерел енергії з використанням радіоактивних матеріалів".

Проте чиновники американської розвідки підозрюють, що неподалік від Ненокси вибухнув прототип ракети, яку НАТО називає SSC-X-9 Skyfall - крилатої ракети "Буревісник". Як заявляв Путін, ця ракета здатна досягти будь-якого куточка планети завдяки встановленому на ній ядерному реактору, який дозволяє усунути звичні обмеження дальності, характерні для ракет з неядерними енергетичними установками.

За словами Путіна, який продемонстрував анімаційне відео цієї ракети під час свого звернення до Федеральних зборів у 2018 році, "Буревісник" є одним із представників нового класу зброї, створеного, щоб обходити американські системи протиракетної оборони.

У кількох останніх доповідях Пентагону й уряду США перспектива створення Росією нових крилатих ракет з ядерними енергетичними установками була названа новою потенційною загрозою. Ці ракети, які запускаються в повітря, здатні летіти за непередбачуваною траєкторією на відносно невеликій висоті.

Це робить їх практично невразливими перед тими системами протиракетної оборони, які нині розгорнуто на Алясці і в Каліфорнії і які здатні перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети, які летять за передбачуваною траєкторією.

Утім, попри весь галас перші випробування нових російських крилатих ракет провалилися, і це сталося ще до інциденту минулого тижня. Окрім того, за останні чотири дні зі зростанням кількості підтверджених жертв версія Росії щодо того, що саме сталося недалеко від одного з найбільших ракетних полігонів у країні, змінилася.

Чиновники американської розвідки цікавляться тим, чи міг цей загадковий вибух знищити грандіозну мрію Путіна про оновлення ракетного арсеналу, або ж це була всього лише прикра невдача в спробах Москви створити новий клас стратегічної і підводної зброї, яку США не зможуть перехопити.

Багато іноземних експертів зі зброї довгий час вважали ці зусилля здебільшого фантазіями, оскільки Росія використовує технології, які американці випробували в 1950-х і 1960-х роках і від яких вони зрештою відмовилися.

Якщо це так, то це ставить під сумнів доцільність рішення адміністрації Трампа виділити кошти на розширення американського ядерного арсеналу, покликаного стати противагою російському арсеналу, - хоча США також посилаються на реалізацію подібної програми в Китаї.

Цей інцидент стався в критичний момент у відновленому ядерному суперництві між США і Росією. У серпні США вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, пославшись на безліч порушень з боку Росії, і є маса сумнівів у тому, що новий договір щодо СНО - єдиний договір, який обмежує розширення ядерних сил, - буде продовжено через два роки, коли закінчиться термін його дії.

З точки зору російських військових чиновників, один із позитивних моментів нового класу надзвукової і підводної ядерної зброї полягає в тому, що жоден з чинних договорів її не забороняє, тобто росіяни можуть спокійно проводити випробування і розгортати таку зброю.

Як повідомили російські інформаційні агентства, представники збройних сил Росії спочатку повідомили про пожежу, яка виникла внаслідок вибуху рідинного реактивного двигуна на полігоні, але додали, що радіаційний фон залишився в нормі.

Проте ця інформація суперечила повідомленням влади міста Сєверодвінська, яке знаходиться приблизно за 40 кілометрів від місця вибуху. Чиновник, який займається питаннями цивільної оборони, повідомив, що два прилади для зміни інтенсивності радіації зафіксували стрибок. Пізніше російські ЗМІ повідомили про те, що рівень радіації зріс у 200 разів порівняно з нормою.

Ці повідомлення були швидко видалені з сайту місто Сєверодвінськ, проте вони встигли викликати паніку серед жителів міста, які поквапились в аптеки за йодом, який захищає щитоподібну залозу від впливу радіації.

"Така інформація має бути відкритою", щоб сповістити тих, кого це може торкнутися і хто хоче вжити превентивних заходів, сказав Олександр Нікітін, колишній офіцер російського ВМФ, а нині експерт норвезької групи Bellona, яка спеціалізується на питаннях захисту довкілля: "Але в Росії все робиться інакше".

Відомо, що російська влада ставиться до "Беллоні" з недовірою, співробітник цієї організації з паспортом РФ залучався до відповідальності (за спробу дізнатися і розголосити державну таємницю, - ред.).

У суботу, 10 серпня, російська компанія "Росатом" повідомила про поломки в "ізотопних джерелах живлення на рідинній двигунній установці". Хоча формулювання досить заплутане, це стало першим офіційним визнанням того, що цей інцидент був своєю природою пов'язаний із ядерними технологіями.

Зміни у версії російської сторони, а також повідомлення американської розвідки і знімки із супутників привернули увагу і розвідки США. Нині агенти розвідки намагаються розібратися, що трапилося з невеликим ядерним реактором, про який говорив Путін, рекламуючи свою нову зброю, - дав він збій або ж він вибухнув.

Хоча масштаби цієї події набагато менші за масштаби аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, внаслідок якої загинули тисячі людей, зволікання в оприлюдненні інформації, громадське занепокоєння, недовіра до слів чиновників, а також поспішні спроби запастися засобами захисту в чомусь нагадали реакцію людей на аварію на Чорнобильській АЕС.

Ніхто дотепер не знає, наскільки далеко зайшла реалізація планів Путіна зі створення крилатих ракет "Буревісник".

У доповіді Пентагону, присвяченій протиракетній обороні, говориться, що "російська влада заявляє, ніби в розпорядженні Росії є новий клас ракет", здатних розвивати швидкість, яка вп'ятеро перевищує швидкість звуку, і летіти "над атмосферою", що дозволить їм ефективно обходити американські системи протиракетної оборони. Однак в американській доповіді немає ніякої інформації про те, наскільки ці ракети реально ефективні.

"Особисто я переконаний, що ці спроби розробити крилаті ракети необмеженої дальності з ядерною енергетичною установкою - просто божевілля, — сказав Анкіт Панда, експерт з ядерних технологій у Федерації американських вчених. - Поки неясно, чи зміг якийсь представник російського оборонно-промислового комплексу переконати керівництво Росії в тому, що це гарна ідея, але США вже спробували зробити це, швидко виявили обмеження і ризики, а потім відмовилися від цієї затії, маючи вагомі підстави".

Іван Коновалов, директор Центру стратегічної кон'юнктури в Москві і військовий аналітик, охарактеризував експерименти, які проводяться нині, як "новаторську" роботу над новими технологіями, яка пов'язана з певними ризиками.

"Коли проводяться випробування, трапитися може що завгодно", — сказав він під час телефонного інтерв'ю.

Однак для Путіна, який зараз стикається з протестами, нова зброя стала частиною його аргументів. Посил був такий, що, створюючи нову зброю типу "Буревісника", він відновлює авторитет Росії на міжнародній арені.

Коли Путін вперше заговорив про нову зброю у 2018 році, найбільше уваги привернула його докладна розповідь про підводний безпілотник під назвою "Посейдон", який може працювати автономно і який, як побоювалися американські чиновники, здатний завдати другий ядерний удар по Західному узбережжю після першого обміну ударами. Складалося враження, що Путін хотів привернути увагу до нового арсеналу Росії.

"З нами ніхто не хотів розмовляти, - поскаржився Путін у своєму виступі. - Послухайте зараз".

Й інші російські чиновники говорили про плани Росії зі створення "Посейдону", натякаючи на Машину Судного дня, спародійовану в класичному фільмі 1964 року "Доктор Стрейнджлав", яка здатна завдати удари по Західному узбережжю навіть у тому випадку, якщо Москва і російські командні центри вже буде знищено внаслідок ядерного удару.

Хоча це був художній фільм, він все ж був заснований на реальному плані радянського уряду, що своєю чергою є свідченням того, наскільки давно радянські і російські лідери виношують цю думку.

До моменту створення підводного безпілотного апарату "Посейдон" мине ще багато років. Однак найбільш багатообіцяльною зброєю, з точки зору Путіна, виявилася крилата ракета з ядерною енергетичною установкою, яка, за його словами, зможе долати необмежені відстані, ставши відповіддю американській зброї "глобального удару", здатній досягати будь-якого куточка планети.

Трохи менше року тому Міністерство оборони Росії опублікувало на сайті YouTube відео, в якому демонструвався політ цієї ракети і яке залишало враження, що ракета вже готова до застосування.

Визнання російської сторони, що інцидент з вибухом був безпосередньо пов'язаний з "ізотопними джерелами живлення", прозвучало після цілої серії анонімних заяв, опублікованих ТАСС та іншими російськими новинними сайтами, в яких, імовірно, змішалися факти, чутки і навіть дезінформація. Однак знімки із супутників частково допомагають розібратися в ситуації.

Новини за темою

8 серпня компанія Planet Labs опублікувала знімок, на якому було видно, що танкер "Сріблянка", який перевозить ядерне паливо і відходи, перебував у морі неподалік від випробувального полігону в Неноксі. Як написав у Twitter Джеффрі Льюїс з Центру досліджень у галузі нерозповсюдження ядерної зброї імені Джеймса Мартіна, його присутність у тому районі "може бути пов'язана з випробуваннями крилатої ракети з ядерною енергетичною установкою".

Цей танкер, який може безпечно збирати ядерні відходи, був також помічений поруч з місцем інших випробувань "Буревісника". На інших об'єктах, вивчених експертами команди Льюїса, ймовірно, знаходилося випробувальне обладнання, яке раніше згадувалося в російських повідомленнях про випробування.

У неділю, 11 серпня, Льюїс повідомив, що, враховуючи ланцюжок інших можливих невдач під час випробувань рухової установки цих ракет, "ми вважаємо, що у росіян виникли проблеми з реактором". Ті кадри, які показано у російському відео, розміщеному на сайті YouTube, "демонструють недостатньо, щоб довести, що він працює".

"Можливо, Путін змусить його запрацювати, - додав Льюїс. — Але, можливо, цього ніколи не трапиться".

Якість зброї має велике значення в гонитві ядерних озброєнь, проте не менше значення має і вміння створити враження, що системи працюють, навіть якщо це не так. Під час холодної війни обидві сторони поширювали пропаганду і відверто неправдиву інформацію про можливості і розміри своїх арсеналів.

Й обидві сторони приховували інформацію про різноманітні події.

США загубили атомну бомбу біля берегів Японії, і протягом багатьох років відмовлялися визнати це, всіляко приховуючи важливу інформацію.

Й інцидент з ядерною енергетичною установкою є далеко не першою невдачею під час випробувань, яку російська армія і її радянська попередниця намагалися приховати. Влада приховувала інформацію про вибух, що стався в 1960 році на космодромі "Байконур", протягом майже 30 років. Тоді офіційні джерела повідомляли про 78 загиблих, але зараз деякі експерти говорять про кілька сотень жертв.

Оскільки з тих пір минуло майже 60 років, ми навряд чи дізнаємося правду.

Девід Сангер, Ендрю Крамер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>