Сильні та слабкі сторони трьох найпотужніших російських танків

Коли Росія відновила виробництво моделі Т-80, приступивши до будівництва танка Т-80БВМ, і продовживши розробку Т-72 і Т-90, це стало ознакою того, що військове командування повернулося до радянської концепції різноманітності в танкових військах Російської Федерації

Сильні та слабкі сторони трьох найпотужніших російських танків
Віталій Кузьмін

Коли Росія відновила виробництво моделі Т-80, приступивши до будівництва танка Т-80БВМ, і продовживши розробку Т-72 і Т-90, це стало ознакою того, що військове командування повернулося до радянської концепції різноманітності в танкових військах Російської Федерації

Оригінал на сайті The National Interest

В роки холодної війни західні аналітики часто дивувалися від того, скільки в Радянському Союзі існує різних типів танків. Одночасно в цій країні перебували на озброєнні і проходили модернізацію вісім різних танкових моделей: ПТ-76, Т-10, Т-54, Т-55, Т-62, Т-64, Т-72 і Т-80. Коли розпався Радянський Союз, здавалося, що концепції різноманітності в танкових військах теж прийшов кінець.

Після катастрофічного застосування танків Т-80 в Грозному виникло враження, що військові зосередили увагу лише на таких машинах як Т-90 і Т-72. Танки Т-80У і Т-80УЕ переоснащали і модернізували тільки в невеликих кількостях. Можливо, це була міра економії, оскільки і ті, і інші танки робили і ремонтували на танковому підприємстві "Уралвагонзавод".

Танк Т-80 З відкритих джерел

Але коли Росія відновила виробництво моделі Т-80, приступивши до будівництва танка Т-80БВМ, і продовжила розробку Т-72 і Т-90, це стало ознакою того, що військове командування повернулося до концепції різноманітності в танкових військах Російської Федерації.

Але чим відрізняються ці танки, і чи мають одні машини значні переваги над іншими?

Т-72Б3 - основний бойовий танк у збройних силах Росії

Останнім часом основна увага приділяється серії танків Т-72, що знаходяться на озброєнні в російській армії. Поява танка Т-72Б3 в Україні призвела до того, що сьогодні до нього прикута увага як до нового основного бойового танку в збройних силах Росії. Насправді, Т-72Б3 буде основним бойовим танком лише до тих пір, поки в російській армії не з'являться в значних кількостях машини "Армата".

Танк Т-72Б3 Віталій Кузьмін

У цілому Т-72Б3 є модернізованою версією Т-72Б та Т-72БА, яким він прийде на зміну, маючи більш досконалі бойові характеристики. Новий двигун підвищив його рухливість на полі бою, а комплекс динамічного захисту "Релікт" краще захищає цей танк від будь-яких загроз. Завдяки появі тепловізійного прицілу навідника "Сосна-У", який використовується разом з звичайним танковим прицільним комплексом 1A40-4, Т-72Б3 набагато ефективніше виявляє цілі і веде бій в несприятливих погодних умовах. Головне знаряддя танка 2А46 було модернізовано, і тепер веде стрілянину новими боєприпасами.

Новини за темою

Танк Т-72Б3М, що є подальшою модернізацією Т-72Б3, оснащений панорамним прицілом командира ПК-ПАН, який дозволяє йому самостійно вести пошук цілей, а потім повертати вежу для їх ураження. Це так звана функція пошуку-знищення.

У західних танків така функція поширена досить широко. На американському танку М1А2 є командирський автономний тепловізійний прилад спостереження CITV, а на танку "Леопард 2А5" встановлено панорамний приціл-прилад спостереження командира PERI-R17A. Таким чином, можливості Т-72Б3М з ведення спостереження і оцінки обстановки приблизно такі ж, як у західних машин.

Модернізація танків Т-80

Сімейство танків Т-80 теж проходить черговий етап модернізації. Т-80БВМ є самим сучасним варіантом Т-80. На цьому танку також встановлений приціл "Сосна-У", але там немає традиційного оптичного прицілу 1Г42. "Сосна-У" виконує функції головного прицільного пристосування навідника. У танка є запасний приціл ПДТ (приціл-дублер тепловізійний), що володіє більш слабкими характеристиками, оскільки у нього немає сучасної функції запобігання цілі, і він не може наводити на ціль протитанковий керований снаряд. Цю задачу виконує "Сосна" і приціл 1А40-4.

Танк Т-80БВМ Фото з відкритих джерел

Таким чином, у танка Т-80БВМ менше можливостей для дублювання порівняно з Т-72Б3. Однак цей танк більш ергономічний.

Оскільки "Сосна-У" є головним прицілом для навідника, вона розміщується в танку безпосередньо перед ним. На Т-72Б3 цей приціл стоїть трохи убік, через що їм важче користуватися, а тривале його застосування викликає великі незручності.

Т-80 модернізується аналогічним чином і в інших випадках, що робить процес модернізації схожим на удосконалення Т-72Б3. Однак у Т-80 збережено його традиційну перевагу, таку як газотурбінний двигун, що забезпечує йому більшу потужність, ніж у Т-72Б3, і дає Т-80БВМ велику потужність на одиницю ваги. Цей двигун також краще проявив себе в умовах Арктики, починаючи з температури мінус 40 градусів Цельсія.

Новини за темою

Що стосується захисту, то в Т-80БВМ використовується динамічний захист "Релікт", завдяки якому цей танк по своїй захищеності не поступається Т-72Б3. Конфігурація комплексу динамічного захисту "Релікт" у Т-80БВМ приблизно така ж, як і у Т-72Б3, з пластинами навколо вежі, які розташовані під кутом один до одного. В цілому Т-80БВМ за своїми характеристиками можна порівняти з танком Т-72Б3, але має велику рухливість на полі бою. Однак у нього немає вдосконаленого тепловізора командира, яким оснащений Т-72Б3М.

Третій основний бойовий танк збройних сил Росії -  Т-90М 

Танк Т-90М "Прорив-3" є третім основним бойовим танком, що знаходиться в розробці. У січні 2017 року з'явилися повідомлення про те, що всі танки Т-90 в російській армії пройдуть модернізацію до його рівня. Це більш глибока модернізація, ніж у Т-72Б3, оскільки на Т-90 планується встановити нову гармату 2А82. В даний час на танках Т-90М, Т-72Б3 і Т-80БВМ використовуються модернізовані версії знаряддя 2А46.

Т-90м Фото з відкритих джерел

Нова гармата дозволяє використовувати більш довгі снаряди, що підвищує пробивну здатність кожного пострілу. Калібр залишився без змін — 125 мм, і завдяки цьому з цього знаряддя можна вести стрільбу більш старими боєприпасами інших типів. На Т-90М встановлено автономний тепловізор командира, який забезпечує функцію пошуку і знищення цілі.

На танку також є тепловізійний приціл навідника, хоча не до кінця зрозуміло, якого типу. Деякі аналітики говорять, що це буде приціл "Ірбіс-До", всі компоненти якого вітчизняного виробництва.

Новини за темою

Інші ж фахівці відзначають, що представлений публіці танк Т-90М має лише приціл навідника "Сосна-У" і приціл командира ПК-ПАН, у яких використовуються деталі французького виробництва. Російський ВПК отримав дозвіл на серійне виробництво прицілів "Ірбіс", і схоже, що він буде встановлюватися на нових танках Т-90М.

Що стосується захисту, то на танках Т-90М, які вдалося побачити в дії, застосовується комплекс динамічного захисту "Релікт", як і на Т-72Б3 і Т-80БВМ. Однак на Т-90М більше протикумулятивних екранів з решітками, які захищають вежу і задню частину машини. На танку Т-90М також збережена система електронно-оптичного активного захисту "Штора", яке використовувалося в більш ранніх моделях Т-90. Характерні для "Штори" "очі", що забезпечують створення перешкод, у новому варіанті відсутні, однак танк зберіг здатність фіксувати пуски ракет і автоматично включати димову завісу. Танки Т-72Б3 і Т-80БВМ такою можливістю не володіють.

Т-90М планується оснастити вдосконаленим комплексом динамічного захисту "Малахіт", що забезпечить збільшення виробництва порівняно з встановленим на Т-72Б3 і Т-80БВМ комплексом "Релікт". Крім того, Т-90М планується оснастити системою активного захисту "Афганіт". Але фотографій Т-90М з "Афганітом" і "Малахітом" немає.

Чарлі Дат

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів