Свидовець – це перевірка для президента Зеленського: ставленик він Коломойського чи незалежна фігура

Свидовець – це перевірка для президента Зеленського: ставленик він Коломойського чи незалежна фігура
Екоактивісти проти забудови закарпатського Свидовця З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Україну завалило питаннями щодо президента Трампа, однак таємничі події біля ґрунтової дороги через гірський ліс ставлять для українців питання більш нагальне і животрепетне: що ще задумав один із наймогутніших олігархів, обпалений скандалами?

Поспішні роботи з розширення майже непрохідної стежки в Карпатських горах на південному заході країни докидали хмизу у вогонь тривоги, що Ігор Коломойський, опальний мільярдер, який домагається реабілітації, має намір повернутися і ще більше розширити свій вплив, і без того суттєвий.

У 2017 році, коли уряд конфіскував його трофейний актив "ПриватБанк", а самого звинуватив у розкраданні на мільярди доларів, Коломойський поїхав у добровільне заслання до Швейцарії, а потім до Ізраїлю. Повернувся в Україні він вже цього року, коли гуморист Володимир Зеленський, колишній діловий партнер олігарха, у квітні переміг на президентських виборах.

Зеленський прийшов до влади, пообіцявши жорстко розібратися із застарілою корупцією в Україні та знахабнілими олігархами, тому його стосунки з Коломойським можна вважати барометром його щирості та показником, наскільки він здатний виконувати свої обіцянки.

Новини за темою

На питання про Коломойського на недавній зустрічі з журналістами в Києві Зеленський відповів, що повертати заарештовані активи держава не збирається. Але додав, що майбутнє "ПриватБанку" й інші питання обговорювати готовий.

Місцева влада запевняє, що дорожні роботи в горах — це поточний ремонт. Однак противники майбутнього гірськолижного курорту на тлі ожилого авторитету Коломойського бачать у недавніх подіях загрозу для однієї із найбільш крихких, незайманих і важкодоступних екосистем Європи.

Через корупцію карпатські ліси й так неабияк потерпають від незаконного вирубування. Захисники природи кажуть, що гірськолижний курорт (за планом буде побудовано 33 підйомники, 230 км лижних трас, купа готелів і 120 ресторанів) спотворить масив Свидовець, вразливу зону високогірних лісів.

Прес-секретар Зеленського Юлія Мендель заявила, що доля гірськолижного курорту поза президентської компетенції, але противники курорту не згодні.

"Свидовець — це перевірка для нового президента України: ставленик він Коломойського чи незалежна фігура", - пояснює Ірис дель Соль, франко-українська екоактивістка й уродженка Карпат. Разом з батьком вона очолює кампанію "Вільний Свидовець" проти курорту.

На території, відведеної під курорт, розташований витік річки Тиса, важливої притоки Дунаю, а також ростуть реліктові ліси та мешкають червонокнижні тварини: наприклад, європейський бурий ведмідь. Тут є частина первісного букового лісу, внесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Навіщо Коломойському, спритному ділкові й співвласнику найприбутковіших компаній України, знадобилося витрачати сотні мільйонів доларів на ризикований проект із сумнівними доходами - загадка.

"Багато з того, чим займаються наші олігархи, з погляду нормальних економічних правил видається безглуздим", - вважає Богдан Проць, ботанік Українського державного музею природної історії та активний противник проекту "Свидовець".

На запити про інтерв'ю Коломойський не відповів. Його давній діловий партнер у регіоні Олександр Шевченко, голова найближчого гірськолижного курорту "Буковель", який спочатку теж фінансував олігарх, запевняє, що планів більш масштабного будівництва у Свидовці Коломойський не виношував.

Шевченко, який роз'їжджає своїм курортом у куленепробивному Range Rover з охоронцями, відкинув повідомлення про інтерес Коломойського до нового курорту, назвавши їх "чутками" і "казками".

Проте в корпоративних документах Коломойський лічиться співвласником ТОВ "Скорзонера" (в урядових документах її називають рушійною силою при "розробленні детального плану туристсько-рекреаційного комплексу в Свидовці").

У листі до місцевої влади від липня 2016 року компанія Коломойського усіляко розхвалювала "Свидовець", обіцяючи величезний розмах та економічні вигоди і запевнивши, що "Скорзонері" цей "видатний туристичний проект" до снаги.

Суперечливі відомості про участь Коломойського свідчать про плутанину, що панує довкола його ролі в українському житті, відтоді як Зеленський у травні зайняв президентське крісло і призначив колишнього адвоката олігарха керівником свого апарату.

Новини за темою

Поки уряд не націоналізував його банк на тлі звинувачень у шахрайстві, Коломойський мав велику народну підтримку. У 2014 році своїми грошима і впливом він згуртував опір проросійським сепаратистам на сході України, не дозволивши їм захопити його рідний Дніпропетровськ.

З розгромом "ПриватБанку" його сприятливий імідж обвалився. Однак з моменту свого повернення до України всього за кілька днів до інавгурації Зеленського Коломойський незмінно виступає з публічними заявами і зарекомендував себе сірим кардиналом.

Оскільки частину його активів все ще заморожено, Коломойський обмежений у своїх витратах. Навіть противники курорту "Свидовець" сумніваються, що він готовий інвестувати в проект, чия вартість значно перевищить мільярд доларів.

Чого він домагається, так це підім'яти під себе свидовецькі запаси води, вважає Оксана Станкевич-Волосянчук з екологічної групи "Екосфера". Вода для Буковеля, яким колись володів Коломойський, є ключовим ресурсом, без якого стануть снігогенератори і десятки готелів.

Шевченко цю заяву спростував, наголосивши на тому, що води в Буковелі вдосталь, а контакти з Коломойським давно перервалися. Про проект "Свидовець" вперше оголосив у 2016 році губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль. Він пообіцяв, що новий курорт одноразово прийме до 28 тис. відвідувачів.

Для бідно населеного району, де навіть немає асфальтових доріг, а до найближчого аеропорту в Івано-Франківську п'ять годин їзди тряскими гірськими стежками, — це амбітна мета.

Під час літнього візиту на південний захід України Зеленський не обмовився ані про самий проект, ані про спроби його зупинити. Однак він обговорив із Шевченком модернізацію старого радянського аеропорту в Івано-Франківську і заходи щодо поліпшення несприятливої економічної ситуації в регіоні. Управляє аеропортом за ліцензією компанія Коломойського "Скорзонера".

Незважаючи на рішучу підтримку низки місцевих чиновників, новий курорт швидко зіткнувся з труднощами юридичного характеру. І не тільки. Місцеві жителі, розлютившись, що з ними не тільки не порадилися, але навіть не повідомили про губернаторські плани, у 2017 році подали до обласного суду позов з вимогою призупинити реалізацію проекту до отримання додаткової інформації.

Місцевий суд постановив позов задовольнити, однак суд вищої інстанції рішення скасував. Нині, після апеляції, питання розглядають у Верховному суді.

Один із позивачів, Валерій Павлюк, співвласник лісопилки в Лопухові, селі на захід від майбутнього курорту, каже, що влада відреагувала миттєво: його бізнес одразу потрапив в поле зору податкових властей, санепідстанції та інших інспекторів. "Вони хотіли мене залякати", - вважає він.

На квітневих президентських виборах, які виграв Зеленський, він не голосував. "Вибори тут нічого не змінюють", — вважає Павлюк. Реальна влада в Україні завжди була в руках мільярдерів на кшталт Коломойського, додав він.

Новини за темою

Нинішній губернатор Закарпаття Ігор Бондаренко (його призначив цього літа Зеленський) побоювання, що гігантський курорт порушить незайману природу, розуміє. Але при цьому вважає, що Закарпаття, один із найбідніших регіонів України, гостро потребує інвестицій  і робочих місць. "Кожна медаль має дві сторони", - зазначив він.

Професор Ужгородського університету і радник уряду з розвитку туризму Федір Шандор спроби місцевої влади залучити інвестиції схвалює, але "на 100% проти" гірськолижного курорту.

"Ми знаємо цих людей і чудово собі уявляємо, чим це все закінчиться", — сказав він про Коломойського. Олігарха він при цьому назвав "п'явкою, яка смокче нашу кров і відвозить її до Швейцарії".

Іван Павлючук, мер Чорної Тиси, села в передгір'ях Свидовецького масиву, побоювання щодо Коломойського відкинув. При цьому він додав, що йому байдуже, хто стоїть за проектом, і що він сповнений рішучості зрушити його з мертвої точки. "Якщо проект не спрацює, тут не буде нічого – ані нових доріг, ані нових шкіл, ані робочих місць. Нічого", - заявив він.

Пан Проц, вчений із Музею природної історії, розуміє прагнення мера відкрити нові економічні перспективи, але вважає, що йому та іншим мешканцям гір вішають локшину.

"Для Коломойського це все забава. Розвивати гірськолижний курорт він і не збирається. Йому хочеться лише показати свою владу", — вважає Проц.

Ендрю Хіггінс

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>