Фото з відкритих джерел

Вчора збірна України завершила футбольний рік, перегравши збірну Сербії. Це вже п'ята гра національної команди з новим головним тренером Андрієм Шевченком. Відмінний привід підвести деякі підсумки перших вражень.

Контроль м'яча

Збірна України стала більше контролювати м'яч, це перша відмінність нинішньої команди від тієї, яка була при Фоменку. Гравці стали більше грати через пас, при цьому точність цих пасів не знизилася, звідси і контроль. Наприклад, в іграх на Євро-2016 (Німеччину розглядати не будемо) точність передач була на рівні 87%, при виконаних в середньому 529 передачах. Зараз показник точності виріс до 87.75%, а кількість передач за матч стала вищою і в середньому становить 540 передач.

Новини за темою: Україна - Сербія: Команда Шевченка завершує рік перемогою

Що характерно, у всіх зіграних іграх при Шевченку команда більше і точніше пасувала, більше володіла м'ячем, частіше била по воротах і частіше потрапляла у рамку. Виходить, що в кожній грі команда Шевченка діяла з позиції сили. Шевченко вже не раз на прес-конференціях вказував на те, що саме такий футбол хоче бачити від підопічних, а "бий-біжи" або закритий футбол від оборони для нього чужий.

© EPA/UPG

Нову філософію команди в тактичній схемі можна представити як 4-1-4-1, яка досягається шляхом присутності більшої кількості креативних і технічних гравців з більш високою культурою пасу. Наприклад, зараз Шевченко знаходить місце відразу 4-5 гравцям атаки, де Зінченко, Коваленко, Ярмоленко, Коноплянка загострюють самі або пасом шукають центрального нападника. Все це відбувається за підтримки флангових захисників, в цьому сенсі прогрес Бутка і Соболя дуже до речі.

Відкрита гра

Не можна не відзначити, що в порівнянні з командою Фоменка нинішня збірна України дозволяє більше дій і супернику. У них теж зросли середні показники за кількістю пасів і завданих ударів. Цьому є кілька причин. Гравці групи атаки мало й неефективно відпрацьовують при відборі, особливо Зінченко і Коноплянка, а флангові захисники, вимушені розташовуватися занадто високо, теж не завжди справляються зі своїми прямими обов'язками. В цьому плані багато питань до Соболя, оскільки правий фланг виглядає більш збалансованим, а взаємодії Бутка і Ярмоленка дуже радують. Що цікаво, враховуючи, що Соболя через дискваліфікацію на одну гру не буде в матчі з хорватами, то вчора на його позицію пробували Федецького. Вийшло непогано, незважаючи на відсутність ігрової практики в клубі в Артема. Варіанти, як бачимо, у тренерського штабу є.

Новини за темою: Футбол: Ми перемогли сильного суперника, - Шевченко

Спроби збірної України грати в свою гру, незалежно від суперника, викликає повагу. Це нетипово для українських команд, багато чому треба заново вчитися, важливо домогтися прогресу від самих гравців. Це стосується як командної взаємодії, так і індивідуальних якостей на кожній позиції. Неспроста Шевченко заговорив про бажання провести невеликі збори взимку, щоб досягти більшого розуміння всередині команди.

Прогрес Степаненка

Тарас Степаненко проводить дуже сильний рік у "Шахтарі" і збірній. У нього вже багато чого виходило при Луческу, особливо у фазі руйнування, але у Фонсеки його роль у командних атакуючих побудовах значно зросла, він відчув упевненість, що позначилося на грі і в збірній. Ризикну припустити, що прямо зараз він найцінніший гравець нинішньої команди Шевченка. Тарас робить величезний обсяг роботи, добре підключається попереду. Фонсека ще влітку зазначав, що Степаненко намагається пасувати вперед, став розкутим в атакуючих діях. У нього все більше проявляються лідерські якості, які необхідні для успішного виступу збірної.

Фото з відкритих джерел

Загравання молоді

Шевченко став не тільки запрошувати молодь в збірну, а й активно загравати її на полі. Відразу 18 гравців з 37, які залучалися при Шевченку, були молодші 25 років, багато хто відразу отримав свій шанс – Бесєдін, Циганков, Соболь, Шахов. Прямо зараз чотири гравці основного складу молодші 25 років – Зінченко, Коваленко, Бутко і той же Соболь. Що важливо, присутність молодих не номінальна, вони дійсно грають важливу роль в побудовах команди. Якщо при Фоменку середній вік був в районі 28 років, то зараз становить 25,5 років. У нас люблять говорити про зміни, при цьому щоб залишалося все, як і раніше. В даному випадку Андрій Шевченко дійсно змінює обличчя збірної, помітно омолоджуючи її. При цьому сам тренер зазначає, що він і далі стежить за абсолютно усіма гравцями, тому шанс буде у кожного, навіть у тих, хто виступає в чемпіонаті Росії. Буде цікаво подивитися.

Тренерський штаб

Андрій Шевченко вибрав дуже правильний шлях для свого тренерського дебюту. Інтернаціональний штаб його помічників напевно додав впевненості і створив подушку безпеки на випадок, якщо щось піде не так. Ріанчо встиг себе показати ще при Реброві в київському "Динамо", судячи з усього, важливу роль, якщо дивитися за його діями по ходу матчів, він грає і тут. І ось тут дуже важливо знайти баланс між безумовним талантом іспанця і його амбіціями на головну роль в команді. Андрій Шевченко у своєму останньому інтерв'ю чітко дав зрозуміти, що головний тренер він і всі рішення приймаються за узгодження з ним. Дуже важливе публічне позиціонування, щоб уникнути можливих непорозумінь у майбутньому.

Тренерський штаб збірної України
ФФУ

Новини за темою: Футбол: Деякі гравці виконують непотрібну роботу і допускають помилки, - Шевченко

В цілому можна сказати, що в Андрія Шевченка виходить. Команда намагається грати в сучасний футбол, через пас, контроль м'яча і швидкий пресинг після його втрати. Виходить далеко не все, в тому числі і через те, що такий стиль гри не зовсім звичний для українських футболістів. Але рецепт хороший, інгредієнти правильні, тепер борщ повинен настоятися. До наступної гри з хорватами ще чотири місяці, після зимової сплячки всім тренерам українських збірних було важко, подивимося, як з новим викликом впорається Шевченко.

Сергій Забуранний

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.