banner banner banner banner

Світ змінився: Як коронавірус вплинув на сформований світовий порядок

Світ змінився: Як коронавірус вплинув на сформований світовий порядок
pixabay

Forbes

Американський фінансово-економічний журнал

Редакційна стаття Forbes

У вихідні я отримав результати дослідження, яке провела моя молодша дочка і під час якого вона опитувала вчителів і батьків, з'ясовуючи, що вони думають про повернення до школи восени. Більшість батьків - 60,5% із 2 тис. 455 осіб, які взяли участь в опитуванні, — сказали, що вони хочуть, щоб їхні діти відвідували школу і вчилися в очному форматі. Приблизно третина батьків висловилися за змішаний формат. Решта виступили проти очного формату навчання восени цього року.

Однак найбільше вражає те, що, як показали результати опитування, позиція вчителів сильно відрізнялася від позиції батьків: тільки 35,4% вчителів відповіли, що їм буде цілком комфортно або абсолютно комфортно, якщо вони повернуться до очного формату навчання. Тобто дистанційне навчання і дистанційний формат роботи залишаться з нами надовго.

Новини за темою

Це змусило мене переосмислити зміст тих невимушених розмов, які я щодня веду з представниками спеціалізованих фірм, що займаються аналізом капіталовкладень, з керівниками приватного капіталу, з багатими індивідуальними інвесторами і великими інвестиційними організаціями. Очевидно, всі вони звертають увагу на чотири аспекти, які найкраще було підсумовано в доповіді Barclays, підготовленому його економістом Крістіаном Келлером.

Коротко кажучи, новий фіскальний договір в Євросоюзі, стимулювальні заходи в Сполучених Штатах, геополітичні ризики, пов'язані з веденням бізнесу з Китаєм, і "вихід із Нью-Йорка" стануть невід'ємними складовими нашого життя одразу після закінчення пандемії. Коли би це не сталося.

"Істотний зсув" в Європі

Євросоюз нікому не дозволить збанкрутувати, щоб уряд мав хороший, схвалений Німеччиною балансовий звіт. Ці часи минули. Угода щодо фонду відновлення економіки та щодо нового семирічного бюджету Євросоюзу, укладена минулого тижня, виявилася довгоочікуваною. Політиці жорсткої економії в Європі офіційно прийшов кінець. "Ця угода ознаменувала собою важливі зміни к ставленні, особливо з боку Німеччини", - зазначив Келлер.

Це дійсно так. Німеччина погодилася на більш вільну фіскальну політику на рівні окремих членів Євросоюзу, замість того щоб наполягати на активному балансі. Цілком можливо, сама Німеччина перестане бути європейською державою з активним балансом. Це суттєва зміна. Ангела Меркель змирилася з цим.

Є ще президент Європейського центрального банку Крістін Лагард. Пряме кредитування корпорацій під нульовий відсоток і спонтанне приведення у відповідністьв з фіскальною політикою "не мають прецедентів", як написав аналітик Barclays Акаш Утсав у своєму повідомленні, опублікованому в п'ятницю, 24 липня.

Ця зміна настроїв знайшла відображення в Німеччині, де політикам вдалося перешкодити Конституційному суду Німеччини перешкодити укладенню Європейським Центральним банком нової угоди з кількісного стимулювання. Це ще одна важлива зміна в тому, як Євросоюз веде справи.

Щедре стимулювання в Сполучених Штатах

Лідер сенатської більшості Мітч Макконнелл переніс публікацію нового пакету заходів стимулювання економіки на цей тиждень після суперечок із демократами. Цього тижня вони мають провести нові переговори, які, якщо судити із заголовків у пресі, будуть досить напруженими.

Але не турбуйтеся: всі, з ким мені вдалося обговорити цю тему, сходяться на думці, що обидві сторони хочуть заявити, що вони допомагають американцям у період пандемії. Ніхто не може просто відмовитися від переговорів і проголосити, що все гаразд.

SARS-CoV-2 розтрощив економіку країни. Бізнес помер. Багато американців втратили свої зарплати, які більше до них не повернуться, і тепер змушені шукати нову роботу. Деяким доведеться погодитися на роботу нижче їхньої кваліфікації. Від локдаунів постраждало більше людей, ніж від самого коронавірусу.

Аналітики Barclays припускають, що новий пакет заходів стимулювання економіки становитиме близько 1,5 трлн дол. і буде підписаний Трампом вже до 7 серпня. Це дозволить продовжити терміни досить щедрих виплат із безробіття в розмірі 600 доларів на тиждень, або 2400 доларів на місяць (насправді це стало своєрідною "надбавкою до зарплати" для багатьох американців, яких під час пандемії звільнили з низькооплачуваної роботи в галузі послуг).

Що це означає?

Це означає, що тепер в історії про те, що Вашингтон виручає тільки Волл-Стріт, повинна з'явитися виноска про пандемію коронавірусу, під час якої Мейн-Стріт (представники робітничого класу, інтелігенції та інші платники податків — прим. ред.) отримала таку допомогу від держави, якої вона не бачила ніколи раніше.

Відтепер у періоди криз подібного масштабу Мейн-Стріт завжди буде отримувати фінансову допомогу, яка буде щонайменше  дорівнювати сумі, сплаченій приватними особами або підприємствами малого бізнесу як податки.

Засідання Федерального комітету з відкритого ринку, яке відбудеться цього тижня, навряд чи істотно змінить ситуацію на ринку. Будь-які завищені оцінки вхідних даних не змінять нинішні керівничі принципи, особливо з урахуванням того, що пандемія продовжує бушувати в багатьох частинах країни, а деякі штати повертаються в режим локдауна.

Китай: нова холодна війна

Дозвольте мені короткий відступ. У неділю я поїхав на звалище, щоб відправити на перероблення і викинути звичайне господарське сміття. Я знайомий з керівниками нашого місцевого звалища (або як там його заведено офіційно називати сьогодні). Мені розповіли, що Китай більше не приймає пластик, точніше певні види пластику. Що стосується великих пластикових контейнерів, які зазвичай використовують для зберігання зелені або випічки в магазинах, людям пропонують просто викидати їх. Мені сказали, що Китай їх більше не приймає. Але це тема для іншої статті. Китай більше не зацікавлений у переробленні нашого пластику. Насправді це досить серйозне питання, тому що сміття іта утилізовані відходи часто стають головною статтею експорту Америки до Китаю.

Закриття консульств у Х'юстоні (китайське консульство) і в Ченду (американське) стали черговим прикладом "поділу".

А минулого тижня під час свого виступу держсекретар США Майк Помпео з насмішкою назвав Китай "гегемоном".

Що відбувається?

Протягом останніх десятиліть Китай-із благословення і за підтримки американських транснаціональних компаній перетворився на виробника всього на світі: кранів, кондиціонерів повітря, електроніки, сонячних панелей, турбін для вітряних генераторів, хімічних речовин, що входять до складу чистильних засобів, таких як Lysol, тощо. І, звісно, всюдисущих хірургічних масок, які сьогодні носять усі. І обладнання, необхідне для їх виготовлення, теж виробляють у Китаї і на Тайвані.

Китай - це промисловий гегемон, особливо в Азії.

Сполучені Штати - технологічний гегемон. Просто зараз постарайтеся назвати який-небудь технологічний бренд. Найпевніше, він виявиться американським: Facebook, Google, YouTube, Twitter, Amazon, Apple, Microsoft, Oracle. Весь світ користується цими продуктами.

Але Китай вже наздоганяє Америку.

Саме компанія Huawei є лідером у сфері 5G, а не Cisco Systems, яка сконцентрувалася на корпоративних клієнтах. TikTok - це найбільш часто завантажуваний додаток у світі. І таких "тик-струмів" дедалі більшатиме. З часом з'явиться і безліч нових Huawei. І коли це станеться, американська технологічна гегемонія впаде. Саме Китай, а зовсім не британці, не росіяни і не індійці, стане наступним технологічним гегемоном. Все, що йому потрібно, - це напівпровідники і нанотехнології, а грошей у нього вже предостатньо. Б'юся об заклад, вони досягнуть цього раніше, ніж будь-який інший ринок, що розвивається.

Минулого тижня Трамп сказав засновнику газети Barstool Sports Девіду Портному, що він більше не в захваті від так званої торгової угоди першої фази, яку він ще не так давно називав "відмінною угодою". Криза громадського здоров'я, викликана новим коронавірусом, вперше виявленим у китайському Ухані, загнала його в кут.

Якщо Трампа переоберуть (хоча зараз це видається малоймовірним), угода першої фази може розвалитися. Вочевидь, ринки розраховують на перемогу Джо Байдена, тому що, як очікується, він покладе край торговельній війні з Китаєм. Навіть якщо він не скасує нинішні тарифи, підвищувати їх він точно не буде.

Деякі інвестори вважають, що напруженість збережеться навіть за Байдена.

"Напруженість переростає в щось схоже на холодну війну, створюючи перманентну лінію розколу, уздовж якої іншим економікам, можливо, доведеться вишикуватися", - зазначив Келлер.

Пандемія і протести змінюють форму міста

Життя тут коштує цілий статок, а в моменти глибокої кризи ви опиняєтеся замкненими у квартирі площею в 80 кв. м, оренда якої виходить у 2 тис. 500 дол. на місяць, і вам тепер доводиться переплачувати за доставку продуктів, тому що в єдиному супермаркеті поруч із вашим будинком (адже ви не маєте машини, а спускатися в метро ви не наважуєтеся) закінчилися туалетний папір, паперові рушники і яйця. Чому ви продовжуєте тут жити? Точно не через нічні тусовки. Нині все закрито.

Пандемія і громадські заворушення, що тривають у таких містах, як Нью-Йорк, Портленд і Сіетл, відбивають у людей бажання жити в дорогих, перенаселених мегаполісах. Особливо це стосується сімей із дітьми, яким часто доводиться платити за навчання дітей у приватних школах.

Якщо можна працювати не виходячи з дому, навіщо винаймати квартиру в Сохо?

Буде дуже цікаво поспостерігати за тим, як розгортаються ці зміни. Це вже відбувається, але в цій статті я не перелічуватиму всіх різноманітних проявів цієї тенденції.

Новини за темою

Менше з тим нові дані підтверджують виникнення цих більш широких трендів під час пандемії, особливо це стосується Нью-Йорка. Ті жителі Нью-Йорка, яким пощастило мати нерухомість за межами цього мегаполісу, поїхали з Манхеттена, щоб перечекати кризу. Інші купили будинки на східному узбережжі. Чи стануть вони другими домівками? Чи переїдуть ці люди до них остаточно? Поки ми цього не знаємо.

Звіт Національної асоціації будівельників житла, опублікований минулого тижня, показав, що попит на нове житло зростає в менш великих міських агломераціях, а також у сільських районах, віддалених від великих міст. Це пов'язано з тим, що люди хочуть мати більш просторе житло, хочуть перебувати подалі від нинішнього (і потенційно майбутнього) міського хаосу і можуть працювати з дому, час від часу здійснюючи поїздки до міста за необхідності.

Найімовірніше, в майбутньому після закінчення пандемії люди будуть частіше назавжди їхати з великих міст, де життя виходить дуже дорого.

І вони будуть їхати не тільки через непомірно високу орендну плату і податки. Вони будуть їхати, тому що перебувати на Манхеттені в момент кризи, кінця якій не видно, це жахливо.

"Тенденція до зниження просторової концентрації поряд із потенційним призупиненням колишньої тенденції до безперешкодних переїздів зі штату до штату є, на нашу думку, новими трендами, викликаними пандемією, - написав Келлер. - Це може призвести до більш стійких змін у структурі глобальної економіки".

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>