banner banner banner

Світ змінюється: Чи зможе Україна відновити суб'єктність і підвищити "градус" суверенітету?

Світ змінюється: Чи зможе Україна відновити суб'єктність і підвищити "градус" суверенітету?
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Трагічні події в Ірані у нас традиційно намагаються коментувати виходячи з вкоріненої "кліпової свідомості". Особливо це стосується державних центрів ухвалення рішень як базових суверенних інститутів.

Лише жахлива трагедія з українським літаком з нез'ясованих поки причин змусила український політикум трохи "заглибитися" в проблему.

До цього моменту зону Перської затоки, де ось-ось може розпочатися одне з найбільш руйнівних міжнародних протистоянь останніх років, наші політики разом з чинним президентом сприймали виключно як "зону" туризму та відпочинку, в кращому випадку "за сумісництвом" з натягнутою, як сова на глобус, діловою метою – "камуфляжем".

Одні експерти почали активно оцінювати вплив подій в Ірані на світові нафтові котирування, інші заговорили про подорожчання золота, забуваючи при цьому зауважити, що міжнародні ціни на зазначені вище товари почали рости ще з вересня 2019-го.

Світ готувався як до можливої реінкарнації глобальної економічної кризи, яка, найпевніше, матиме не циклічний, а наростальний (кумулятивний) характер, так і до можливого регіонального загострення на Близькому Сході: і риторика Трампа, і дії Тегерана давали для цього постійні приводи протягом усього минулого року.

Новини за темою

Чим ця ситуація важлива для України? Поговорімо не про золото і нафту, а про стратегії. На зміну, здавалося би, усталеному формату глобалізму приходить нова, більш гнучка концепція глобальної дефрагментації. Особливу роль у цьому контексті відіграватиме необританська "імперія", що відроджується, у складі таких найбільших світових економік, як США, Канада і Велика Британія після Брекзіту, але з центром у Вашингтоні, а не Лондоні. "Неоімперія", яку можна умовно назвати "Новою Атлантидою".

Поряд з цим динамічним й агресивним в економічному плані мегакластером розташовується її "альтер его" - на диво "пухка" єврозона з розмитими політичними, військовими амбіціями, переважно декларативними, ніж реальними цінностями та економікою, яка дедалі більше загрузає у "вічній рецесії" і пастці "середніх доходів" Ейхенгріна.

По суті, перед нами поки невидимий для обивателя трансатлантичний розкол, який можна порівняти з глобальним розломом між двома тектонічними плитами. Єврозона – це осьова Німеччина і периферійні країни плюс " складнопідрядна роль" Франції.

Тема Ірану вже визначила принципові розбіжності між цими глобальними утвореннями: європейці забирають своїх військовиків з Іраку, не бажаючи ділити відповідальність за токсичні наслідки регіональної стратегії США.

"Нова Атлантида" найближчим часом спробує закріпити за собою домінантне економічне становище, для чого активно застосовуватиметься стратегія дискримінації так званого "глобального півдня", під яким можна розуміти і Китай, і Індію, і країни АСЕАН, і РФ, і Латинську Америку, і навіть деякі африканські економіки. Ця дискримінація може проявлятися за допомогою енергетичного і транзакційного шоків.

США на цей момент стали профіцитною економікою в частині енергетичного балансу: вугілля, нафта, природний газ – все експортується.  Водночас в Америці добре пам'ятають руйнівні наслідки енергетичної кризи 70-х років минулого століття, коли арабські країни запровадили проти США паливне ембарго.

Криза економіки пропозиції – це саме те, що можна зробити із "глобальним півднем", позбавивши його енергетичних ресурсів (або забезпечивши дорогими) й одноосібно домінуючи на світовому паливному ринку, використовуючи нафту і газ як фактор конкурентної переваги національної економіки, коли у тебе енергоресурси будуть дешевими, а в конкурентів - дорогими.

Війна в Перській затоці може надовго заблокувати нафтові потоки з регіону, а санкції "з пекла" проти РФ зроблять те саме в частині уповільнення темпів розроблення нових родовищ у Росії. Транзакційні витрати – це відключення особливо "винних" країн від системи міжнародних розрахунків SWIFT.

Україна на цей момент ризикує застигнути в негативному "вандамівському" шпагаті: з одного боку, прописана в Конституції "європейська ідентичність" і вектор євроінтеграції, а з іншого – стратегічне співробітництво зі США. Поки дві тектонічні плити перебували в спокої, така політика була можливою, про що свідчить приклад Польщі. Ну, а коли вони прийдуть у стан "тертя", утримувати баланс буде практично неможливо.

Та сама Туреччина, яка свого часу так само, як і ми, жила ілюзією швидкої євроінтеграції і просунулася на цьому шляху значно далі від України, намагалася одночасно вибудовувати стратегічні відносини і зі США, і з ЄС. Але глобальні зміни, які видно політикам, а не президенту-голограмі, вже давно змусили турків сформувати адекватні викликам відповіді.

А вихід із геостратегічної пастки у вигляді "поділу" глобальних тектонічних плит – лише один: відновлення політичної суб'єктності країни і підвищення умовного "градусу" її суверенітету. Тільки у такому форматі країну не "розітре" у ситуації глобального "тертя".

Але чи може нинішня влада в Україні, нехай і не в масштабах Туреччини, відновити суб'єктність країни і підвищити "градус" суверенітету? Питання риторичне.

Ще на початку 2018 року відбулася дуже важлива подія, яка змінила траєкторію периферійного розвитку світової економіки і за старою доброю традицією практично ніяк не була зазначена в українській експертної та новинної середовищі. Йдеться про підписання Іраном і Євразійським економічним союзом (ЄАЕС) тимчасової угоди про створення зони вільної торгівлі.

Взаємодія Ірану і РФ ґрунтується на спільному протистоянні західних санкцій, насамперед американським. На цей момент до ЄАЕС входять п'ять країн: РФ, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Вірменія.

Новини за темою

Причина такої інтеграції криється в макроекономічній теорії "ефекту масштабу", яку сформулював американський економіст і нобелівський лауреат Пол Кругман. Згідно з його теорією, будь-яка квазідержавна конгломерація з населенням від 250 млн до 300 млн осіб є оптимальною системою для виробництва і споживання товарів і послуг.

Якщо цих параметрів не дотримано, починається системний дисбаланс. Економічна система з населенням понад 300 млн осіб потребує ринків збуту та нарощування експорту: забезпечити зайнятість населення в іншому випадку не вдасться. У разі якщо кількість населення становить менш ніж 250 млн, стаєш залежним щодо імпорту: створювати національне виробництво вздовж всієї лінійки товарів вже невигідно.

Саме цією теорією пояснюється економічне домінування США. Ця країна є ідеальним зліпком теорії "ефекту масштабу". До речі, відповідно до її постулатів виникла ідея створення ЄС – приблизно таке саме ідеальне співвідношення.

Ця теорія знайшла живий відгук в академічному середовищі РФ. Там швидко підрахували, що якщо би чисельність населення СРСР становила 280 млн, то в такому випадку Союз можна було реформувати і зберегти без торговельної та економічної інтеграції із західним світом.

Саме тому глобальне виживання Росії безпосередньо залежить від її можливостей сформувати нове інтеграційне ядро, адже параметри федерації не дозволяють їй створити герметичну економічну модель. Спочатку таким ядром повинен був стати митний союз, але без України не вдавалося вийти на оптимальні параметри. Нині такий майданчиком для з'єднання "лего" в 250 млн осіб є Євразійський економічний союз.

Якщо ЄАЕС розшириться за рахунок входження тули Ірану та Узбекистану, то на карті з'явиться квазісоюз з населенням у 285 млн осіб і ВВП у розмірі 2,2 трлн дол. Поряд з економічним аспектом важливу роль відіграє і ідеологічний.

По суті, ми є свідками зародження нового теократичного союзу країн, в якому базовою державною ідеологією стають не світові демократичні цінності та гуманістичні принципи, а теократична форма організації суспільства зі слабким вкрапленням так званої суверенної демократії, принципи якої було сформульовано саме в Москві й Тегерані.

В основі лежатиме релігія, що підтримується на державному рівні: в Ірані та Узбекистані – іслам, в РФ і Білорусі – православ'я, посилене пострадянською ідеологією у вигляді гібридної суміші капіталізму і соціалізму. Казахстан у цій системі є і заручником географічного положення, і сумішшю всіх зазначених елементів в одному флаконі.

Новини за темою

Ну, а найближчий вододіл між політикою США та ЄС може пройти вздовж лінії транзакційних санкцій щодо Ірану. США може запровадити санкції проти системи SWIFT, якщо той продовжить обслуговувати операції з Іраном і зі зв'язаними з ним компаніями в умовах, коли у Вашингтоні захочуть їх повністю заблокувати.

Як превентивний захід з формування незалежної від США політики щодо Ірану ЄС застосував так званий блокувальний регламент, згідно з яким екстериторіальні санкції США (а вони завжди мають подібний характер за принципом "де знайдемо, там і застосуємо") не поширюються на європейські компанії.

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні під час перебування у Нью-Йорку ще у 2018 році заявила про старт проекту зі створення в ЄС альтернативної системи, яка змогла би забезпечити проведення фінансових транзакцій з Іраном в обхід санкційних радарів США. За задумом європейських функціонерів ця система цілком може з часом розвинутися в більш глобальний проект.

Для України вся ця історія важлива тим, що нам цю нову реальність необхідно якось амортизувати: економічно, ідеологічно (інформаційно), політично (дипломатично). А для цього потрібно виробити абсолютно нову ідеологему щодо всіх вказаних вище трьох аспектів.

Яка це може бути концепція – тема окремої статті, але вже зараз ясно, що застосовуваний нині політичний інструментарій (точніше, його відсутність) для цього абсолютно не підходить.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>