banner banner banner

Світ стоїть на межі найбільш масштабної кризи всіх часів, а вихід із неї – світова війна

Майбутня криза підведе риску під цілою епохою, яка почалася в середині 18 століття в Європі і призвела до домінування західного світу

Світ стоїть на межі найбільш масштабної кризи всіх часів, а вихід із неї – світова війна
Фото з відкритих джерел

Андрій Головачов

Економічний експерт

Майбутня криза підведе риску під цілою епохою, яка почалася в середині 18 століття в Європі і призвела до домінування західного світу

Оригінал на сторінці Андрія Головачова у Facebook

Під час своєї президентської кампанії Дональд Трамп постійно повторював, що "хто б не став наступним президентом США, він неминуче зіткнеться з потужною фінансовою кризою". Враховуючи 4-річний президентський термін, Трамп натякає, що в протягом найближчих 4 років американські фінансові ринки почнуть падати. І почнеться наступна криза, безумовно, з обвалу фондового ринку, стрімке зростання якого з 2011 р. вже давно не має нічого спільного з реальною економікою. Услід за фондовим ринком почнеться банківська криза, страхова, іпотечна і потім повноцінна економічна криза, пов'язана з банкрутством реального сектора.

Новини за темою

З кризи 2008 р. західний світ виходив за рахунок величезного нарощування боргів. Особливо старалася Єврозона, де середнє співвідношення борг/ВВП досягло вже 90%, а такі країни, як Греція, Італія, Іспанія, Португалія і навіть Франція вже перебувають практично в безнадійній борговій ситуації. З кризи західний світ не вийшов, звичайно. Було б наївно думати, що з кризи можна вийти такими наївними методами. Він просто відсунув крах на кілька років вперед, але наслідки краху будуть ще жахливішими.

Криза 2008 р. була типовою борговою кризою. Однак на першій же нараді G20, яка відбулася в розпал кризи, було прийнято рішення не списувати борги, виходити з кризи за рахунок кількісного пом'якшення (наукова назва звичайної емісії грошей) і зниження ставки рефінансування практично до нуля. Цю програму було в точності виконано, і вона привела світ на грань майбутньої катастрофи. Сукупні борги в усьому світі від початку кризи зросли ще на 156 трлн дол.! Пожежу гасили бензином! Американський федеральний борг зростає на 2 трлн дол. щороку, і темпи росту збільшуються.

А економічного зростання все немає. І, схоже, що його вже не буде ніколи. Схоже, що той світовий економічний ріст, який був викликаний промисловою революцією в Європі в середині 18 століття, вже закінчився. Він закінчився ще десь наприкінці 50-х, і надалі підтримувався за рахунок моделі постійного нарощування боргу. Борги нарощували всі: держави, муніципалітети, бізнеси, але найнеприємніше, що нарощували борги домогосподарства. Держави ще можуть надрукувати гроші і розплатитися за боргами, а населення гроші друкувати не може. До 2008 р. модель боргової росту себе вичерпала, і США як головний ідеолог і генератор цієї моделі увійшли в сильну фінансову кризу, яка утягнула за собою весь світ.

Новини за темою

Зараз ситуація вже просто безвихідна: центральні банки найбільших економік світу вже тривалий час тримають свої ставки на нулі або близькому до цього значенні. Це, зрозуміло, розігріло бульбашки на фінансових ринках і загнало всіх у ще більш жахливі борги. Щоб остудити бульбашки, необхідно підвищувати процентні ставки, але це відразу ж буде призводити до банкрутства домогосподарств і бізнесів, які набрали кредити за нульовою ставкою. Підвищення ставки лише на 1% викликає збитки в декілька трильйонів доларів в усьому світі.

Услід за цим почнеться банківська і всі інші кризи.

Як виходити з майбутньої фінансової кризи, яка за своїми масштабами далеко перевершить кризу 2008 р.? Відповідь: ніяк. Знижувати ставки вже нікуди, друкування грошей вже нічого не дає. Як показав Європейський банк, для того щоб домогтися зростання ВВП в 1 євро, необхідно надрукувати 18,5 євро. Це глухий кут. Тому майбутня криза призведе до масових дефолтів, масштабних банкрутств, відмови держави від своїх соціальних зобов'язань і масового безробіття. Криза, що насувається, буде значно сильнішою від Великої депресії 1928 р., коли в одній тільки Америці від голоду померло понад 6 млн осіб і з якої світ вийшов лише через Другу світову війну.

Коли Трамп говорив про майбутню неминучу фінансову кризу, він мав рацію, але тільки частково.

Новини за темою

Майбутня криза підведе риску під цілою епохою, яка почалася в середині 18 століття в Європі і призвела до домінування західного світу. Після цієї кризи світ буде вже іншим. Яким - ми ще не знаємо. Але, очевидно, що глобалізація себе вже вичерпала, європейські держави загального добробуту (welfare state) розваляться, номенклатурні бюрократичні партії зникнуть, пільг і гарантій майже не буде, пенсійні системи розваляться, тож всім доведеться тяжко заробляти хліб насущний і не сподіватися на державну халяву. Її більше не буде, тому що в борг більше ніхто не дає.

Виходити із майбутньої глобальної кризи світ буде випробуваним шляхом - через Третю світову війну.

Андрій Головачов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>