Суміш совєтизму з православ'ям: Поклонська і "царебожники" проти "Матильди"

Рух "царебожників" виник у 1930-х роках в знекровленому тоді православ'ї. Воно відстоює точку зору про рятівну роль імператора, який спокутував гріхи російського народу, прийнявши смерть від "більшовицьких жидів". Як пише Юлія Калініна в "Московському комсомольці", "до скандалу з "Матильдою" царебожники сприймалися ієрархами РПЦ як нешкідливі парафіяни, що заблукали. Зараз царебожники не здаються нешкідливими. Вже зрозуміло, що їх багато, вони агресивні, у них є фінансування, є піарники, і вони перешкоджатимуть "Матильді" всіма способами, включаючи кримінальні й насильницькі, діючи при цьому в нормах своїх релігійних уявлень"

Суміш совєтизму з православ'ям: Поклонська і "царебожники" проти "Матильди"
Наталія Поклонська З відкритих джерел

Le Monde

Французьке видання

Рух "царебожників" виник у 1930-х роках в знекровленому тоді православ'ї. Воно відстоює точку зору про рятівну роль імператора, який спокутував гріхи російського народу, прийнявши смерть від "більшовицьких жидів". Як пише Юлія Калініна в "Московському комсомольці", "до скандалу з "Матильдою" царебожники сприймалися ієрархами РПЦ як нешкідливі парафіяни, що заблукали. Зараз царебожники не здаються нешкідливими. Вже зрозуміло, що їх багато, вони агресивні, у них є фінансування, є піарники, і вони перешкоджатимуть "Матильді" всіма способами, включаючи кримінальні й насильницькі, діючи при цьому в нормах своїх релігійних уявлень"

Оригінал на сторінці Le Monde

4 вересня на вулиці ще темно, коли 39-річний механік Денис Мурашов сідає за кермо вантажівки. На вулицях Єкатеринбурга (столиця Уралу і четверта за величиною агломерація у Росії) у цей час усе ще порожньо. Ззаду у нього лежать три балони з газом і бочка з бензином. Цього цілком достатньо, щоб підірвати його ціль - великий кінокомплекс "Космос" у центрі міста. Мурашов незадоволений тим, що там вирішили показати фільм "Матильда" Олексія Учителя, який він вважає образливим щодо свого кумира, останнього російського імператору Миколі II. Він вважає, що таку образу має бути покарано. О 05:38 він спрямовує машину до входу до кінотеатру, але вона натикається на колону і зупиняється, так і не вибухнувши. У гніві він виходить і кидає туди запальничку, після чого лунає довгоочікуваний вибух. На щастя, без жертв.

Новини за темою

Цей теракт аж ніяк не є чимось винятковим у путінській Росії. Ще до виходу в національний прокат картина Олексія Учителя про роман імператора з балериною Матильдою Кшесинською спровокувала цілий ряд агресивних акцій щодо кінотеатрів, студії режисера і бюро його адвоката в Москві. Багато росіян з подивом дізналися про існування екстремістських груп, які все більше жадають взяти реванш у міру наближення століття вбивства царя і його сім'ї в ніч проти 17 липня 1918 року, що стало переломною точкою в революції. Ця дата ставить владу в незручне становище. "Серед частини православних насильство щодо тих, хто по-іншому думає, якими визнається насамперед світська частина суспільства, тепер вважають цілком припустимим", — зазначає експерт Сергій Чапнін. За його словами, "Денис Мурашов — типовий релігійний фанатик", якого "відкрито підтримує частина православного духовенства".

Єкатеринбург, столиця "царебожників"

Влада назвала єкатеринбурзького механіка людиною з психічним розладом. Як би там не було, його встановлене згодом минуле викликає чимало запитань. У 2015 році він кинув дружину і дітей, щоб об'їхати православні монастирі. Перед 4 вересня він весь день провів у Храмі Всіх Святих навпроти кінотеатру. Це будівля з позолоченими куполами височить над міським ставком. Його звели у 2003 році на невипадково обраному місці: раніше там стояв будинок Іпатьєвих, де перебувала в ув'язненні царська сім'я перед розстрілом у липні 1918 року. Таким чином, саме тут, біля підніжжя Уралу, лежить ключ до розуміння фанатиків царя.

В Єкатеринбурзі (Свердловська за часів СРСР) їх прозвали "царебожниками". З такою назвою категорично не згоден батько Максим Міняйло, старший священик храму і голова відділу співробітництва з козаками. "Це міф, який придумали для його дискредитації, — стверджує цей солідний бородатий чоловік 42 років із зібраним у хвіст волоссям. — Я знав Мурашова і бачив його кілька разів. Зрозуміло, він вчинив незаконно, але абсолютно природно, по-людськи".

Щоб зрозуміти, чому такі дії можуть здатися "природними" і "людськими", достатньо побути певний час у церкві. З одного боку, віряни схиляють голову до землі про час служби. З іншого боку, перед поглядом відвідувача постає незвичайне оздоблення: на стінах розвішано десятки фотографій, ікон і текстів на славу царя. У буклетах перелічено досягнення за часів його царювання. На репродукціях його зображено верхи на коні і в образі головнокомандувача, що суперечить репутації слабкого лідера, що склалася про нього. Під одним серед безлічі портретів красується така цитата: "Росія відродиться лише тоді, коли в душі російської людини знову з'явиться вівтар для Бога і престол Царя". Її автор Іван Ільїн (1883-1954) був антибільшовистськи й антизахідно налаштованим філософом, якого автор книги "У голові Володимира Путіна" Мішель Ельчанінофф називає одним із джерел натхнення російського лідера.

43 позови на "Матильду"

На одній із фотографій зображено кімнату, в якій було вбито Миколу II, його дружину Олександру, царевича Олексія, чотирьох сестер і трьох товаришів по нещастю. Підпис під знімком говорить: "Ритуальне вбивство". Тут все не просто так: для "царебожників" розстріл став справою рук євреїв з їхніми "диявольськими" жертовними практиками. Ці старі антисемітські звинувачення в минулому ставали причиною погромів. Майже століття тому організатори виставки кажуть про якусь "кабалістичну символіку", знайдену на місці подій. Крім того, вони висловлюють сумніви з приводу зречення царя. З такими ідеями виступає 37-річна Наталія Поклонська, депутат від партії влади "Єдина Росія" і лідер руху противників "Матильди". Колишній прокурор анексованого в України Криму не посоромилася заявити, що бюст імператора почав мироточити. Крім того, вона подала 43 позови на фільм, що викликав полеміку. З благословення її духівника і наставника отця Сергія.

Новини за темою

Потрібно сказати, що цей 62-річний чоловік виглядає досить дивно. На небагатьох  наявних фотографіях на публіці він носить схиму, тобто чорну робу зі срібною вишивкою, яку носили ченці, що вирішили віддалитися від людей і наблизитися до Бога. Його справжнє ім'я — Микола Романов (навмисне й не придумаєш), і він провів 13 років у колонії в Нижньому Тагілі за вчинене в 1980-х роках вбивство, як пише "Московський комсомолець". Вважають, що сьогодні він має великий вплив серед екстремістів. Про те, як він став священиком, відомо мало, проте він часто ходив у Ганину Яму. Там є сім церков і було знайдено останки членів царської сім'ї. У 2002 році отець Сергій подався туди і заснував у декількох кілометрах на північ жіночий монастир.

"Отець Сергій дуже любить царя"

Це розташоване посеред прекрасних сосон і беріз місце зараз активно розширюється. Біля трьох церков іде будівництво нового собору. Тут живуть черниці, які носять апостольник (чорна вуаль, що приховує шию, волосся й плечі, залишаючи лише обличчя) і скуфію (чорну шапочку конічної форми). Навколо бігають діти. Біля входу висить попереджувальний напис: "Служби проводяться щодня з особливими молитвами для тих, хто відчуває духовні страждання. Присутність кожного має бути затверджено ігуменом Сергієм". При цьому його ім'я навіть не значиться в офіційному реєстрі монастиря.

Наше прибуття стає несподіванкою для матері-ігумені, яка все ж люб'язно зустрічає нас і запрошує до їдальні скуштувати місцевих страв в оточенні портретів царя. Домогтися більшого у нас не виходить. Вона без всякого збентеження заявляє нам, що "отець Сергій не дає інтерв'ю". Не розповідає вона й про кількість черниць, що живуть тут. "Знаєте, він приймає всіх: дітей, хворих. І він дуже любить царя".

Рух "царебожників" виник у 1930-х роках в знекровленому тоді православ'ї. Воно відстоює точку зору про рятівну роль імператора, який спокутував гріхи російського народу, прийнявши смерть від "більшовицьких жидів". У 2000 році церква визнала царя мучеником, і тут його вважають святим. "Не може бути святої смерті без святого життя, — наполягає батько Міняйло. — Він був найкращим лідером нашої батьківщини. Згадайте про побудовані школи і лікарні, про зростання ВВП... Так, особисто я вірю в ритуальне вбивство".

Численна й агресивна група

Як пише "Нова газета", царебожники сьогодні є в усіх монастирях. Про те ж пише і Юлія Калініна в "Московському комсомольці": "До скандалу з "Матильдою" царебожники сприймалися ієрархами РПЦ як нешкідливі парафіяни, що заблукали. Зараз царебожники не здаються нешкідливими. Вже зрозуміло, що їх багато, вони агресивні, у них є фінансування, є піарники, і вони перешкоджатимуть "Матильді" всіма способами, включаючи кримінальні й насильницькі, діючи при цьому в нормах своїх релігійних уявлень". Але звідки вони беруть фінанси? Сергій Чапнін говорить про щедрі пожертвування православних з ФСБ (спадкоємиця КДБ). "Знаю, це дивно, але такі факти, — зітхає він. — Причому подібна суміш совєтизму з православ'ям є вкрай вибухонебезпечною".

До них домішуються ділки і ті, що ностальгують за Російською імперією та СРСР і готові об'єднатися довкола ідеї національної величі. "Ідеальним варіантом була б монархічна держава із сильною вірою в межах СРСР", — заявив деякий час тому Олександр Калінін із групи "Християнська держава" (явне відсилання до "Ісламської державі"). Калінін, який живе в Липецьку (400 км на південь від Москви), неодноразово погрожував кінотеатрам. Йому теж довелося провести кілька років за ґратами за вбивство.

Новини за темою

17 липня 2018 року, на сторіччя загибелі царської сім'ї, в Єкатеринбурзі повинна відбутися величезна процесія за участю глави РПЦ патріарха Кирила. У "Космосі" ж не відмовилися від планів на показ "Матильди". Розташований поблизу "Єльцин-центр" навіть відправив запрошення режисерові Олексію Учителю. Це стало черговою провокацією в очах царебожників, які не забули, що Єльцин у бутність губернатором Свердловська розпорядився знести в 1975 році будинок Іпатьєва згідно з рішенням голови КДБ Юрія Андропова. "Ми не плануємо ніяких заходів, оскільки в суспільстві є розкол щодо революції та образу царя", — обережно каже мер міста Євген Ройзман.

Кремль хоча й підтримує релігійні почуття і патріотизм (вони покликані нести ідею величі Росії), все ж усвідомлює загрозу і намагається загасити пожежу. Мурашова було затримано, як і Калініна. Що стосується позовів Поклонської, жоден із них не увінчався успіхом. "Держава лише починає розуміти, що це не клоуни і що вони насправді здатні на насильство", — вважає адвокат Учителя Костянтин Добринін. Патріарх Кирило, своєю чергою, офіційно так і не засудив витівки вірян.

Ізабель Мандро

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blo[email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>