banner banner banner banner

Створення індустріальних парків: Як залучити іноземного інвестора

Чернівецька область минулого року залучила найменше серед областей України прямих іноземних інвестицій у місцеву економіку, їхня величина становила близько 50 млн доларів, що надто мало для прикордонного регіону.

Створення індустріальних парків: Як залучити іноземного інвестора
З відкритих джерел

Василь Зазуляк

Генеральний директор будівельної компанії "Водограй", голова Чернівецької міської організаціі ВО "Свобода"

Чернівецька область минулого року залучила найменше серед областей України прямих іноземних інвестицій у місцеву економіку, їхня величина становила близько 50 млн доларів, що надто мало для прикордонного регіону.

Що ж перешкоджає іноземцям інвестувати в Україну?

У 2018 році було оприлюднено статистику щодо причин відмови іноземних інвесторів заходити в Україну. Гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала озвучив основні причини низької інвестиційної привабливості України.

Новини за темою

На першому місці типова для українців корупція та недовіра до судової системи. Корупція, яка є найбільшою перешкодою та найголовнішою проблемою для іноземного інвестора в роботі в Україні. Внутрішні інвестори звикли працювати в наших реаліях, проте їхніх фінансових ресурсів і технологій недостатньо для розвитку цілих регіонів.

Друге місце - фінансова нестабільність національної валюти. Третє – постійні зміни в законодавстві та регулювальних документах, далі - обмеження на валютні операції та рух капіталу. Четверте – цькування бізнесу правоохоронними органами.

Цю статистику збирають щороку серед іноземних інвесторів, аби визначити привабливість інвестиційного клімату тієї чи іншої країни.

На мою ж думку, виправити ситуацію можна шляхом виділення місцевими органами влади і територіальними громадами земельних ділянок з проведеними комунікаціями, шляхом створення індустріальних парків та вільних економічних зон у регіоні.

А реальні реформи в судовій та правоохоронній системі, лібералізація руху валюти мають допомогти збільшити потік іноземних інвестицій в економіку Україну.

Створення мережі індустріальних парків у Чернівецькій області

Основою для розвитку Чернівецького регіону мають стати якісні інвестиційні продукти, що розробляються відповідно до конкурентних переваг регіону. Ці переваги містять такі фактори, як логістика, доступ до землі чи інших природних ресурсів та наявність у регіоні висококваліфікованих інженерних кадрів.

Крім того, місцеві органи влади мають забезпечити якісний GR (лобізм) на всіх стадіях реалізації нових інвестиційних проектів (отримання дозволів на будівництво, електрофікацію та газофікацію проінвестованих територій, під’єднання їх до каналізації, водогону тощо).

З відкритих джерел

Тому моделювання майбутніх індустріальних парків Чернівецької області має визначати перспективи розвитку цього регіону як потужного інноваційного утворення, що стимулюватиме інвестиційно-виробничу діяльність підприємств, визначить їхню спеціалізацію, підвищить привабливість та допоможе у фінансуванні та розвитку інфраструктури Чернівецької області.

Потрібно в 2020 році визначити декілька ділянок в Чернівецькій області та разом із представниками Державної установи UkraineInvest і міжнародними експертами оцінити інвестиційну привабливість цих ділянок, вартість під’єднання їх до систем електрофікації, водопостачання та газу, здійснити геологію та геодезію та зробити розгорнутий аналіз забезпеченості районів і ОТГ, де буде вибрано ділянки трудовими ресурсами.

Лише з таким набором інструментів можна залучити міжнародних інвесторів та говорити про розвиток регіону.

Індустріальні парки у світі використовуються як механізм залучення та створення робочих місць у регіоні або країні та є одним з головних інструментів у світовій боротьбі за інвестиційні ресурси.

Відтак вибір громади, де буде плануватися індустріальний парк, залежатиме від її конкурентоздатності, активності місцевих жителів та керівництва, у їхній готовності зміни цільового призначення земельних ділянок, надання співфінансування для підведення комунікацій, здатності сформувати концепцію індустріального парку та зареєструвати його в Міністерстві економічного розвитку, а також спроможності громади до супроводження інвесторів.

Новини за темою

Наступним етапом є під’єднання самих комунікацій, поліпшення територій індустріальних парків, надання податкових пільг для бізнесу після ухвалень відповідних рішень муніципальною владою.

Варто зазначити, що в межах реформи децентралізації територіальні громади будуть отримувати 100% місцевих податків (плата за землю, єдиний податок) та 60% податків на доходи фізичних осіб. Тобто мінімальні вкладення на початку з часом гарантовано окупляться.

Крім того, кошти для розвитку індустріальних парків можна залучати і з інших джерел, а саме: з державного бюджету, бюджету обласної громади, бюджету місцевої громади, коштів самих інвесторів, обленерго та облгазу, Європейських програм секторальної підтримки.

Перші кроки до створення індустріальних парків

Розвиток сонячної енергетики, здешевлення технологій виробництва сонячних панелей та будівництво електростанцій є перспективними кейсами для будівництва індустріальних парків та залучення внутрішнього або зовнішнього інвестора.

Це можливо за умови створення комфортного середовища для інвестиційної діяльності й прозорих правил гри для всіх учасників.

З відкритих джерел

І це недалеке майбутнє. У Рукшині Хотинського району місцева влада при співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) робить перші кроки до залучення інвесторів і будівництва сонячної електростанції.

Також у селі Звенячин Заставнівського району планують побудувати сонячну електростанцію потужністю в 4 МВт.

Крім того, у кожному регіоні нині працюють Агенції регіонального розвитку, які надають послуги з комплексного супроводження інвестиційних проектів. Також у місцях, де в майбутньому будуватимуть індустріальні парки, треба розробити програми дуальної освіти, що передбачають освіту без відриву від виробництва.

Це допоможе інвесторам значно пришвидшити адаптацію співробітників та збільшити конкуренцію на ринку робочої сили.

Василь Зазуляк

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>