Страшно подумати, наскільки більш небезпечним став світ за останні шість років

Ми бачимо світ, який шалено мчить назустріч катастрофі, пише The Nation. У 1942 році Франклін Рузвельт обговорював повоєнний світ, в якому США, Росія, Китай і Великобританія будуть взаємодіяти, щоб забезпечити процвітання. Потреба в лідерах, які ставлять інтереси планети вище інтересів військової та фінансової еліти, як ніколи висока. І як ніколи сильно відчувається їх відсутність.

Страшно подумати, наскільки більш небезпечним став світ за останні шість років
З відкритих джерел

Олівер Стоун

Американский кінорежисер

Ми бачимо світ, який шалено мчить назустріч катастрофі, пише The Nation. У 1942 році Франклін Рузвельт обговорював повоєнний світ, в якому США, Росія, Китай і Великобританія будуть взаємодіяти, щоб забезпечити процвітання. Потреба в лідерах, які ставлять інтереси планети вище інтересів військової та фінансової еліти, як ніколи висока. І як ніколи сильно відчувається їх відсутність.

Оригінал на сайті The Nation

Страшно подумати, наскільки більш небезпечним став світ за останні шість років. Наприкінці 2012 року, коли ми опублікували нашу книгу "Нерозказана історія Сполучених Штатів" та випустили на каналі Showtime наш десятигодинний документальний фільм, ситуація здавалася досить ризикованою.

Вона здавалася небезпечною, але не безнадійною.

Барака Обаму – що викликав розчарування, але хоча б помірного (порівняно зі своїми попередниками-неоконсерваторами) прихильника "американської імперії" – незабаром обрали на другий термін. Йому вдалося згладити гірші "перегини" епохи Буша-Чейні.

Сполучені Штати призупинили процедуру екстрадиції і відмовилися від тортур, вивели війська з Іраку, провели переговори про ядерну угоду з Іраном, помилували Челсі Меннінг, нормалізували відносини з Кубою і скоротили свою присутність в Афганістані з перспективою повного виведення військ, обіцяного на 2014 рік.

"Аль-Каїда" після вбивства бен Ладена поспішно відступила, а ІДІЛ ще не з'явилося. "Годинник Судного дня" "Бюлетеня вчених-атомників" показував без п'яти дванадцять, що витвережувало, але було значно далі від Армагеддону, ніж багато разів до цього.

Новини за темою

Але все було далеко не настільки райдужно. Більш наполегливими стали попередження про зміну клімату. Неухильна експансія НАТО до кордонів Росії і розширення американської ПРО в Східній Європі і "розворот" до Азії почали завдавати шкоди відносинам з Росією і Китаєм.

У Сирії секретна програма Обами Timber-Sycamore, що передбачала постачання зброї повстанцям і їхню підготовку, вдихнула нове життя в паралізований повстанський рух. Це в поєднанні з жорстокою відповіддю Асада призвело до того, що десятки тисяч людей загинули або були змушені покинути свої будинки.

В останній рік перебування Обами при владі загальна вага бомб, скинутих Сполученими Штатами в семи переважно мусульманських країнах, склала як мінімум 26172 тонни, а американські сили спеціального призначення діяли в 138 країнах.

Обама санкціонував майже в десять разів більше безпілотних авіаударів, аніж Буш. Він перевершив Буша за військовими витратами, уклав набагато більше угод з продажу зброї за кордоном і встановив нові стандарти секретності і переслідування інформаторів.

Сьогодні, більше шести років потому, ми збираємося випустити доповнене видання "Нерозказаної історії", до якої додана нова глава, що охоплює період з 2012 року по січень 2019 року.

Ми зробили паузу, щоб подумати про те, як ситуація в світі перетворилася з небезпечної на вкрай безнадійну.

Кризи, які наприкінці 2012 року здавалися стриманими або стримуваними, тепер вийшли з-під контролю, і перспективи їх мирного врегулювання гнітюче похмурі.

Однак через кошмар перших двох з гаком років президентства Трампа, позначених збільшенням кількості авіаударів безпілотників, масштабів бомбардувань і витрат на оборону в поєднанні з фанатизмом, брехливістю, продажністю і корупцією в країні, ми сумуємо за часами Обами.

Та саме ядерна й екологічна нерозсудливість Трампа не дає нам спати ночами і через нього ми назвали нову главу "Як неправдоподібне знову стало правдоподібним".

У січні 2018 року експерти "Бюлетня вчених-атомників" перевели стрілки "Годинника Судного дня" на позначку без двох хвилин дванадцять, де вони перебували в найпохмуріші дні холодної війни з 1953 за 1960 роки.

Останнє переведення стрілок було пов'язане з безрозсудним підходом Трампа до питання ядерної зброї і поглиблюваною корейською кризою.

Трамп вголос питав про те, який сенс володіння ядерною зброєю, якщо її не можна використовувати. Він у відповідь закликав зробити цю зброю більш корисною, і про це йдеться в його новій ядерній доктрині, викладеній у документі під назвою "Огляд ядерної політики" (NPR).

Це була перша зміна "Огляду", випущеного при Обамі 2010 році. У первинному документі роль ядерної зброї в оборонної стратегії США була зменшена.

В "Огляді ядерної стратегії" 2018 року роль ядерної зброї значно зросла, що дозволяє застосовувати її у відповідь на виникнення неясно окреслених "надзвичайних обставин", таких як кібератаки або атаки на інфраструктуру США і "союзників і партнерів".

В новій ядерній доктрині передбачається ще ширше розгорнути програму модернізації всієї ядерної тріади, яку запропонував Обама, виділивши на її реалізацію за 30 років немислиму суму в трильйон доларів.

Сьогоднішня вартість модернізації наближається до 1,7 трильйона доларів і постійно зростає. Що ще гірше, усі вісім інших ядерних держав проводять власну модернізацію, хоча і в набагато скромніших масштабах. Слід зазначити, що Росія минулого року фактично скоротила свої оборонні витрати.

Всього два тижні тому в новій "Стратегії національної оборони" головною загрозою національної безпеки був названий не міжнародний тероризм, а Китай і Росія.

Тим самим було офіційно поставлено хрест на недовговічній фантазії про однополярний світ, яку в 1990 році урочисто проголосив теоретик-неоконсерватор Чарльз Краутхаммер. Потім, після розгрому Афганістані і Іраку в 2006 році, він відслужив за нею панахиду.

Діючи як гегемон, США, починаючи з 1999 року, користувалися слабкістю Росії і порушили свою обіцянку не розширювати НАТО, в результаті прийнявши до її складу 13 країн, останньою з яких була Чорногорія, яка приєдналася до альянсу в 2017 році.

Коли Буш оголосив про плани взяти до складу альянсу Грузію і Україну, Путін "провів межу". Після державного перевороту в Україні, здійсненому за підтримки США, він повернув Крим і дав зрозуміти, що його терпіння щодо розширення НАТО не нескінченне.

Першого березня 2018 року в своєму посланні до Федеральних зборів він пішов ще далі, кинувши виклик Сполученим Штатам. Він визнав, що після розпаду СРСР Росія була змушена дбати про свою безпеку, оскільки втратила значну частину території, населення, ВВП, промислового і військового потенціалу.

Щоб підтримати економіку і соціальну сферу, Росія була змушена брати кредити у МВФ і Світового банку. У 2002 році Сполучені Штати проігнорували заклики Росії "не руйнувати Договір про ПРО" та створили свою систему глобальної протиракетної оборони, внаслідок чого Росія виявилася незахищеною від нападу США.

The Washington Post написала, що стаття, опублікована в 2006 році в Foreign Affairs, автори якої стверджували, що ні Росія, ні Китай не зможуть навіть відповісти на перший удар США, "справила сильне враження" на Росію, "з баченнями в дусі Доктора Стрейнджлава".

Новини за темою

У березні 2018 року Путін заявив, що спроби США ("стримати Росію") виявилися марними. Він оголосив про існування п'яти нових видів ядерної зброї, кожен з яких може обійти американські системи протиракетної оборони.

Із викликом він заявив: "Сподіваюся, що все, що було сказано сьогодні, протверезить будь-якого потенційного агресора". Він додав: "Нас ніхто не слухав. Послухайте зараз". Незалежний російський військовий аналітик Олександр Гольц сказав, що всі експерти з озброєння, з якими він говорив, були "в шоці", як і він.

Кризи в Україні і Сирії, розширення НАТО в Східній Європі і у країнах Балтії загрожують перетворенням на збройні конфлікти.

Хоча ліберальні ЗМІ та багато демократів засудили Трампа, звинувативши його в тому, що він є "маріонеткою" Путіна, бомбардування США Сирії, продаж летальної зброї Україні, тиск на Ангелу Меркель з тим, щоб вона відмовилася від газопроводу "Північний потік – 2", висилка з країни кількох десятків російських дипломатів і спроби повалити союзника Путіна Мадуро у Венесуелі фактично посилили напруженість після відходу Обами.

Через ці конфлікти у поєднанні з переважно лицемірним і перебільшеним обуренням щодо втручання Росії у американські президентські вибори 2016 року відносини між двома країнами, що володіють більш ніж 90% всієї ядерної зброї в світі, впали до найгіршого з 1962 року рівня.

І коли здавалося, що гірше вже бути не може, Трамп, підбурюваний зовнішньополітичними яструбами Джоном Болтоном і Майком Помпео, оголосив про вихід США із Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, який посол в Росії Джон Хантсман назвав "ймовірно, найуспішнішим договором в історії з контролю над озброєннями".

На довершення до цього удару по контролю над ядерними озброєннями Трамп ясно дав зрозуміти, що не має наміру продовжувати договір СНО-3 після того, як у лютому 2021 року закінчиться термін його дії.

Тим самим він загрожує повернути світ до гонки ядерних озброєнь в дусі 1980-х років, під час якої США, СРСР і їхні союзники погрожували один одному ядерними арсеналами, що нараховували приблизно 70 тисяч боєголовок руйнівною здатністю, рівною 1,5 мільйона бомб на зразок тієї, що була скинута на Хіросіму.

Відносини між США і Китаєм також взяли небезпечний поворот на гірше, оскільки Китай незадоволений політикою стримування, яку проводять США, і у відповідь займає все більш жорстку позицію в Східному і Південно-Китайському морях, включаючи створення оборонних споруд на своїх штучних островах.

Через торгові війни, які веде Трамп, і операції ВМС США щодо забезпечення "свободи навігації" в районі цих оспорюваних водних шляхів виникли осередки конфронтації, яка загрожує вийти з-під контролю.

Певно, це зростання напруженості сприяє все більшій непокорі Північної Кореї у відповідь на нереалістичні вимоги США в питанні "денуклеаризації". Не пройшло і року відтоді, як ці дві країни опинилися на межі війни.

Світ здригався до тих пір, поки президент Південної Кореї Мун Чже Ін не посадив дві сторони за стіл переговорів. Але переговори знову зірвалися, і повернення до відкритих військових дій здається цілком реальним і страхітливим сценарієм.

Стараннями Трампа, який привів у лють не тільки Росію і Китай, але і європейських союзників США, Сполучені Штати ще й вийшли з шестисторонньої ядерної угоди з Іраном, яка працювала в інтересах США і їхніх союзників і не дозволяла Ірану розробляти ядерну зброю.

У Вашингтоні знову лунають заяви про війну з Іраном, підтримувані ізраїльським правим урядом Нетаньягу.

І до потенційної конфронтації США з Росією, Китаєм, Північною Кореєю і Іраном нещодавно відновилося небезпечне протистояння через Кашмір між Індією і Пакистаном, що мають ядерну зброю.

Причиною став теракт, здійснений пов'язаними з Пакистаном терористами проти індійських сил. Індія і Пакистан завдали бомбових ударів по позиціях один одного, і тиск, якому піддаються обидва уряди з метою ескалації, залишається високим.

Крім того, світ дедалі швидше рухається до глобальної катастрофи, що посилюється тим, що троглодити в адміністрації Трампа заперечують зміни клімату.

Тому, коли ми робимо крок назад і в оновленому виданні книги уважно аналізуємо, що відбулося за останні шість з гаком років, ми бачимо світ, який шалено мчить назустріч катастрофі.

У 1942 році – у зовсім іншу епоху – Франклін Рузвельт обговорював повоєнний світ, в якому США, Росія, Китай і Велика Британія будуть взаємодіяти, щоб забезпечити мир і процвітання на всій планеті.

У віце-президента Генрі Воллеса була настільки ж приваблива демократична концепція створення більш справедливого світу, в якому не буде ядерної зброї.

Потреба в лідерах, які ставлять інтереси планети вище інтересів військової та фінансової еліти, як ніколи висока. Але, на жаль, як ніколи відчувається їх відсутність.

Олівер Стоун, Пітер Кузнік

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>