banner banner banner banner

Статистика смертності: Вчені підрахували, наскільки небезпечним є коронавірус

Статистика смертності: Вчені підрахували, наскільки небезпечним є коронавірус
З відкритих джерел

The Wall Street Journal

Американська ділова газета

Оригінал на сайті The Wall Street Journal

Після півроку пандемії дослідники все ще шукають відповіді на одне з головних питань про вірус: наскільки він є смертельним?

Аналізуючи спочатку дані перших спалахів на круїзних лайнерах, а потім показники тисяч пацієнтів із вогнищ епідемії, вчені вже зробили десятки розрахунків смертності від Сovid-19.

Судячи з частки смертельних випадків із загальної кількості заражених (сюди входять і незареєстровані випадки), Covid-19 вбиває від 0,3% до 1,5% хворих. Більшість досліджень дає смертність у діапазоні від 0,5% до 1,0%, а це означає, що з кожної тисячі хворих у середньому помирає від 5 до 10 осіб.

Новини за темою

За цими оцінками виходить, що новий коронавірус є більш смертельним за сезонний грип, але не настільки небезпечним, як Ебола та інші інфекційні захворювання, що з'явилися впродовж останніх років. При цьому коронавірус вбиває більше людей — почасти тому, що більш заразний.

"Однією смертністю серед хворих не обмежується. Треба ще дивитися, наскільки ця хвороба заразна, а Covid є вкрай заразним", - сказав Ерік Тонер, лікар невідкладної медичної допомоги і старший науковий співробітник Центру безпеки здоров'я Університету Джона Гопкінса, який вивчає готовність системи охорони здоров'я до епідемій та інфекційних захворювань. "Саме поєднання смертності та заразності робить цю хворобу настільки небезпечною".

Органи охорони здоров'я та дослідники працюють над тим, щоб виміряти рівень смертності від коронавірусу для кращого розуміння супутніх ризиків, а також оцінити, скільки людей ризикує померти, і вжити необхідних епідеміологічних заходів.

Однак виявити цей показник виявилося непросто, тому що перебіг хвороби в значній частині випадків є малосимптомним або взагалі виявляється лише тестами. Рівень смертності також коливається в залежності від таких факторів, як вік пацієнта та ефективність системи охорони здоров'я в тій чи іншій країні.

"Це дуже важко виміряти, але щільні дослідження вловлюють у шумі чіткий сигнал", — говорить науковий співробітник Лондонської школи гігієни і тропічної медицини Тімоті Рассел.

За даними доктора Рассела і його колег, чиє дослідження на основі даних із Китаю і спалаху на борту круїзного лайнера Diamon Princess вийшло в лютому, рівень смертності становить близько 0,6%.

За даними Університету Джона Гопкінса, всього штамом вірусу SARS-CoV-2 по всьому світу заразилося понад 14,7 млн осіб, а загинуло понад 609 тис., причому понад чверть із них у США. Це означає, що смертність серед хворих становить приблизно 4,2%.

Дослідники кажуть, що смертність серед пацієнтів із виявленою інфекцією вище, ніж серед населення взагалі, тому що чимало легких і безсимптомних випадків Covid-19 не враховують.

Центр із контролю і профілактики захворювань США підрахував, що на кожен виявлений випадок Covid-19 ще на початку травня припадало приблизно 10 невиявлених. У статті, опублікованій у журналі JAMA Internal Medicine у вівторок, відомство повідомило, що з березня до початку травня загальна кількість тих, що заразилися, перевищувала кількість виявлених випадків у 6-24 рази залежно від штату.

"Зрозуміти, скільки всього людей заразилося, важко", - говорить Люсі Окелл з Імперського коледжу в Лондоні. За підрахунками її колег, березневий рівень смертності в Китаї становить 0,66%.

Щоб правильно оцінити рівень смертності, деякі дослідники беруть виявлені випадки і кількість смертей, а потім приблизно прикидають частку пропущених або безсимптомних випадків. Крім того, в їхні підрахунки можуть закрастися недіагностовані смерті від Covid-19, і це теж необхідно враховувати.

Інші дослідники будують оцінки на основі аналізів на антитіла, коли за аналізом крові виявляють ознаки перенесених інфекцій.

Але цей метод має свої недоліки, оскільки вчені ще не цілком розуміють, як працює імунна відповідь на вірус. Крім того, доводиться якось компенсувати ризик помилкових результатів або зазор між інфекцією і смертю.

Але незалежно від підходу, для точної підгонки своїх оцінок дослідники застосовують складні математичні моделі й статистичні методи.

В одному ще невідрецензованому звіті, опублікованому в липні на сервері препринтів medRxiv, аналіз 26 різних оцінок смертності в різних частинах земної кулі показав сукупний рівень в 0,68% в діапазоні від 0,53% до 0,82%.

"Вважати, що коли-небудь ми отримаємо якусь єдину оцінку, яка буде непорушною істиною, помилково. Ми можемо отримати уявлення про якусь тенденцію, але при цьому повинні пам'ятати, що вона може змінюватися", — говорить епідеміолог та економіст Леа Мероне з Університету Джеймса Кука в Австралії, співавтор статті. "Все залежить від ситуації", — підсумовує вона.

Нині Центр із контролю та профілактики захворювань США взяв цей прогноз за основу для оптимальної оцінки коефіцієнта смертності та подальшого планування пандемії та її сценаріїв. Станом на 10 липня оцінка агентства становить 0,65% — вище попередніх.

Дослідження показують, що рівень смертності серед хворих варіюється, причому помітно, в залежності від таких факторів, як вік, стать і супутні захворювання в анамнезі.

Дослідники з США і Швейцарії розрахували рівень смертності для різних вікових груп на основі даних зі швейцарського міста Женева і виявили, що серед людей старше 65 років смертність від інфекцій становить 5,6%, що в 40 разів вище, ніж серед п'ятдесятирічних.

Рівень смертності коливається залежно від якості лікування та доступності медичної допомоги. Оптимальне лікування в майбутньому допоможе знизити рівень захворюваності, але ситуація, коли лікарняна система перевантажена, що може породити зростання захворюваності, говорить епідеміолог з Університету Вуллонгонга Гідеон Мейеровіц-Кац, співавтор липневої статті в MedRxiv.

Рівень смертності в 0,6% приблизно вшестеро перевищує прогноз для сезонного грипу. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США, він становить 0,1%. При цьому дослідники зазначають, що прогнози вираховують по-різному, а оцінка для грипу не враховує безсимптомних випадків.

Новини за темою

Захворювання на зразок важкого гострого респіраторного синдрому (ТГРС), близькосхідного респіраторного синдрому (БРС) або Еболи є набагато більш убивчим— їх летальність становить від 10% до 50%.

І все ж ці хвороби забрали набагато менше життів, ніж новий коронавірус або навіть сезонний грип, тому що вони не так заразні і менш поширені.

Від ТГРС і БРС померло 774 і 858 осіб відповідно. Ебола забрала понад 11 300 життів.

Крім того, багато лікарів побоюються, що Covid-19 може призвести до довгострокових ускладнень у деяких пацієнтів — особливо у тих, хто до виписки провів кілька тижнів у лікарні.

"Поширеною є думка, що захворівши, ти або вмираєш, або все швидко налагоджується. Це неправда, — каже доктор Тонер. Людям, які серйозно хворіють, загрожує не тільки смерть, а й наслідки для здоров'я".

Бріанна Еботт, Джейсон Дуглас

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>