США варто перекинути війська до Польщі

Теоретична лінія фронту в конфлікті між Росією і НАТО більше не проходить через Німеччину, яка сьогодні відокремлена від Росії цілим рядом держав, у тому числі країнами Балтії та Польщею

США варто перекинути війська до Польщі
kyiveuromarathon

Теоретична лінія фронту в конфлікті між Росією і НАТО більше не проходить через Німеччину, яка сьогодні відокремлена від Росії цілим рядом держав, у тому числі країнами Балтії та Польщею

Оригінал на сайті Bloomberg

Польща готова витратити від 1,5 до 2 мільярдів доларів, намагаючись таким чином схилити Сполучені Штати до створення на своїй території постійної військової бази. Така пропозиція міститься в заяві Міністерства оборони Польщі. Цей план містить значні стимули для того, щоб Сполучені Штати розглянули питання про переміщення на схід, принаймні деякої кількості своїх військовослужбовців з Німеччини, в тому числі тому, що нинішнє їх розміщення у військовому відношенні має мало сенсу.

Розміщення американських військових баз у Німеччині після закінчення Другої світової війни стало відповіддю на необхідність стримування радянського наступу і запобігання того, щоб Німеччина знову стала являти собою військову загрозу. Друга мета, схоже, сьогодні втратила свій сенс. Більш значні військові витрати сьогодні не є популярними в Німеччині, а уряд країни не хоче збільшити свій військовий бюджет до 2% від загального обсягу економіки, як того і вимагає Організація Північноатлантичного договору. Пропонований обсяг витрат на військові потреби в наступному році становить 1,3%.

Крім того, теоретична лінія фронту в конфлікті між Росією і НАТО не проходить через Німеччину, яка сьогодні відокремлена від Росії цілим рядом держав, у тому числі країнами Балтії, Польщею. Німці відчувають себе в безпеці, і вони менше всього схильні захищати будь-якого союзника НАТО в разі російської атаки.

У своєму опублікованому в 2016 році аналізі можливого російського наступу співробітники Rand Corporation Девід Шлапак і Майкл Джонсон зазначили, що нова лінія фронту має майже таку ж довжину, як і межа Західної Німеччини в епоху холодної війни, проте тепер вона захищається тільки збройними силами країн Балтії і Польщі, а також невеликою кількістю тимчасово розміщених американських військовослужбовців.

Новини за темою

Якщо Кремль вирішить захопити Прибалтику і поставити НАТО перед доконаним фактом, то, судячи зі всього, він зможе це зробити ще до того, як, приміром, американське важке озброєння буде доставлено, скажімо, з міста Графенвера, розташованого недалеко від кордону Німеччини та Чеської Республіки.

Кількість американських солдатів у Німеччині в минулому році скоротилася до 35 тисяч, тоді як в 1985 році вона становила 250 тисяч, і тим не менш збереження навіть такої присутності дорого обходиться Берліну. З 2008 року на ці цілі Німеччина змушена була витратити 521 мільйон євро (607 мільйонів доларів) у вигляді прямих бюджетних витрат. Але це лише невелика частина загальних витрат.

Так, наприклад, у 2009 році прямі витрати німецького бюджету, пов'язані з американськими військовими базами, склали всього 41,3 мільйона євро, однак експерти Rand Corporation підрахували загальні витрати — включаючи витрати на будівництво, оренду та виплату змісту колишнім працівникам цих баз, — і, на їх думку, вони склали 598 мільйонів євро. Частково ця сума компенсується економічною вигодою для розташованих поблизу американських військових баз територій, проте сьогодні Німеччина стикається з серйозним дефіцитом житла, і тому нинішні військові бази можна буде перетворити на житлові райони.

Розміщення американських військ у Польщі послужило б одній стратегічній меті. Міністерство оборони вважає, що це допоможе НАТО захистити Сувалкський коридор — вузьку і вкрай вразливу смугу землі, розташовану між російським ексклавом Калінінградом і кордоном Білорусі в тому місці, де Польща та Литва примикають один до одного.

Американські військові бази в цих країнах сьогодні не особливо корисні — у разі будь-якого великого конфлікту в Європі або на Близькому Сході все одно буде погтрібне перекидання військ з Сполучених Штатів, і це буде зроблено майже так само швидко, як і транспортування з німецьких баз. Однак деякі союзники Вашингтона, включаючи Польщу і країни Балтії, дійсно, хочуть бачити у себе американську присутність для зміцнення почуття власної безпеки. Ці країни були б раді піти на додаткові витрати: Польща та Естонія вже витрачають на оборону більше 2% від загального обсягу економіки, а Латвія і Литва розташовані ближче до Росії, ніж до Німеччини.

Новини за темою

Ні одна з цих країн, судячи з усього, нічого не буде робити для того, щоб для Сполучених Штатів виникла загроза військового зіткнення. Вони, безсумнівно, не будуть нападати першими на Росію і не будуть навіть провокувати її, оскільки і за участю Сполучених Штатів, і без їх участі подібний конфлікт стане для них катастрофою.

Є аргументи і проти такого кроку. Росія нічого не придбає у разі вторгнення в країни Балтії або в Польщу. Будь-яка гадана вигода, пов'язана зі спробою захопити держави з переважно вороже налаштованим населенням, які не володіють значними природними ресурсами, блідне порівняно з ризиком повномасштабного конфлікту з НАТО — навіть у тому випадку, якщо безпосередню участь альянсу не гарантовано на 100%. Кремль буде голосно протестувати проти переміщення американських баз з Німеччини до Польщі, називаючи це ще одним порушенням обіцянки Заходу не наближати НАТО до кордонів Росії.

Проте Росія нічого не зможе зробити у відповідь. Вона вже погодилася з тимчасовим розміщенням сил НАТО в країнах Балтії та Польщі. Тому Сполученим Штатам нічого не загрожує в тому випадку, якщо вони приймуть щедру пропозицію Польщі і поступово перекинуть туди свої війська з Німеччини. Подібного роду крок буде відповідати проголошеним цілям Сполучених Штатів, в тому числі стримування Росії. Це також дозволить Вашингтону підтримати союзника, який прагне до встановлення більш тісних військових зв'язків.

Можливо, це також змусить Німеччину ще раз проаналізувати свою позицію. Вона буде відчувати себе захищеною в умовах скороченого американського присутності? Чи буде вона в такому випадку вмотивована до того, щоб зміцнити свою власну оборону? Або вона, як і раніше, буде відчувати себе в безпеці, ґрунтуючись на переконанні в тому, що ніхто не зацікавлений в нападі на неї?

Сполучені Штати повинні запропонувати захист тим країнам, що найбільше цього хочуть, і скоротити свою присутність в тих країнах, які отримали вигоду в середині XX століття. Американська військова присутність має бути пов'язана з почуттям небезпеки у союзників. Цей страх посилюється в міру наближення до російського кордону. Ігнорування цієї обставини має мало військового або політичного сенсу.

Леонід Бершидський

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів