США програють "пшеничну війну" Росії, Канаді та Україні

Зараз Росія знову посіла перше місце в експорті пшениці, Канада - друге, а Україні дісталося п'яте

США програють "пшеничну війну" Росії, Канаді та Україні
Фото з відкритих джерел

Алан Бьєрга

Журналіст

Зараз Росія знову посіла перше місце в експорті пшениці, Канада - друге, а Україні дісталося п'яте

Оригінал на сайті Bloomberg Businessweek

В Канзасі — штаті, для якого зернові мають особливе символічне значення, — теплішає, і на полях Пола Пеннера проростає озима пшениця. Він вирощує її приблизно на 300 акрах. Прибутковість, за його словами, залежить від стану світових ринків. Як повідомляє Міністерство сільського господарства США, за кордон йде близько двох п'ятих американських врожаїв.

Однак американське зерно втрачає позиції у світі. Його конкурентоспроможність знижує сильний долар, і в цьому році США можуть скотитися на третє місце серед експортерів пшениці, поступившись Росії та Канаді. Ще в 2014 році США займали перше місце. В Америці площі, засіяні пшеницею, постійно скорочуються вже не перше десятиліття. З часом американської пшениці на світових ринках буде ставати все менше. Це позначається на планах таких фермерів, як Пеннер (колишній президент Національної асоціації виробників пшениці). У цьому році він планує посадити рівну кількість кукурудзи і пшениці. "Люди голосують гаманцем", — говорить Пеннер, якому належать 660 акрів землі за 50 миль на північ від Уічіто. У 1970-х роках 90% його полів були засаджені пшеницею. "Наша продукція зберігає високу якість, проте технологія вирощування кукурудзи і соєвих бобів сильно просунулася вперед, і з точки зору заробітку пшениця стала менш привабливим варіантом", — визнає він.

Новини за темою

У цьому році експорт пшениці, імовірно, знизиться на 9,3% — до 21,1 мільйона тонн в сезоні, що закінчується 31 травня. Як свідчить державна статистика, це мінімальний рівень з 1972 року. При цьому внутрішні запаси зерна знаходяться на рекордному за п'ять років рівні. Все це підштовхує фермерів не сіяти пшеницю. Площа посівів озимої пшениці, за даними Міністерства сільського господарства, скоротилася до другого з кінця рівня за період з 1913 року.

Землі України і російського Причорномор'я вважаються одними з найкращих у світі для вирощування пшениці. Царська Росія була її головним світовим експортером. Однак до 1972 році через недоліки комуністичного управління виробництво пшениці в цих регіонах впало так сильно, що Радянському Союзу навіть довелося закуповувати зерно в Америці.

Зараз Росія знову посіла перше місце, а Україні дісталося п'яте. Вони захоплюють близькосхідні ринки, які в свій час були головним напрямком, на який йшла американська пшениця. У Канаді — другому в світі експортері — клімат стає теплішим, що подовжує вегетаційний період і збільшує врожайність. Аргентина, Австралія, Франція, Німеччина, Казахстан і країни Східної Європи також нарощують поставки на ринок.

Все це поклало край безроздільному лідерству США на світових ринках, стверджує Алан Трейсі (Alan Tracy), президент Американської пшеничної асоціації, яка займається просуванням американської пшениці за кордоном. "Тепер ми навряд чи будемо кожен рік лідирувати за обсягами, — говорить він. — На щастя, у цілому світова торгівля пшеницею зросла, і ми, як і раніше, можемо продавати продукцію наших фермерів".

Новини за темою

Привабливість пшениці для американських фермерів зменшилась, так як цю культуру не торкнулися дві революції, які висунули вперед кукурудзу і сою, — біотехнологічна і біопаливна. У 1990 році площа посівів пшениці в останній раз перевищила площу посівів кукурудзи. З тих пір площі, зайняті під пшеницю, скоротилися на 36%. В цьому році вони, за прогнозами, повинні скласти 49,6 мільйонів акрів. Навпаки, під кукурудзу тепер зайнято на 26% більше площі, ніж у 1990 році (93,6 мільйонів акрів), а під соєві боби — на 42% (82,2 мільйони акрів).

З кінця 1990-х років практично вся кукурудза і соя в США були генетично модифікованими. Це дозволяє їм краще, ніж раніше, протистояти шкідникам і примхам погоди. В результаті врожайність і прибутковість помітно зросли. Генетично модифікованим культурам також потрібно менше води, і це дозволяє суперникам пшениці захоплювати сухі регіони на півночі і на заході.

Пшеницю теж можна генетично модифікувати. Однак споживачі не хочуть, щоб їхні основні продукти харчування, такі як хліб, виготовлялися з генетично модифікованих організмів (ГМО). Тому комерційні поставки біотехнологічної пшениці не дозволені ніде у світі. Ця заборона запобігає скандалам, але водночас перешкоджає зростанню врожайності. "Дана галузь з самого початку не хотіла впроваджувати ГМО, побоюючись реакції споживачів, — пояснює фахівець з економіки сільського господарства з Університету штату Канзас Аллен Фезерстоун. — Час показав, що це змушує фермерів переходити на інші культури".

Новини за темою

Якісне американське зерно, як і раніше, коштує на долар за бушель дорожче, ніж продукція конкурентів. "Ми продаємо не стільки сировину, скільки інгредієнт", який найкраще підходить для печива, тортів і високоякісного хліба, підкреслює Трейсі.

Питання про впровадження ГМО залишається спірним, однак галузеві лобісти зараз домагаються зростання федерального фінансування досліджень в цій області, а і фермери, і вчені визнають, що необхідно підвищувати врожайність. Нігерія та Індонезія — два стрімко зростаючих ринки — зараз стають великими покупцями американського зерна. При цьому сильна сторона Америки як постачальника — надійність. Скажімо, Росія в 2010 році ввела через посуху заборону на експорт, що призвело до заворушень в Єгипті і породило Арабську весну 2011 року.

Пшеницю завжди будуть вирощувати в регіонах, які вважаються занадто холодними або занадто сухими для кукурудзи і соєвих бобів, і США, як і раніше, будуть залишатися великим експортером. Однак це не означає, що галузь може працювати, як і раніше, вважає Пеннер. "Є якась точка, за якою відновлення стане неможливим. По-моєму, ми до неї ще не підійшли, але конкуренція буде тільки продовжувати посилюватися".

Алан Б`єрга

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>