banner banner banner banner

США програють холодну війну з Китаєм

США програють холодну війну з Китаєм
The Associated Press

The Washington Post

Американська газета

Оригінал на сайті The Washington Post

Китай відіграє стрижневу роль в усіх зовнішньополітичних дискусіях-насамперед тому, що кидає серйозний виклик нашим національним інтересам. Але ще й тому, що саме там зародилася пандемія Covid-19, і цей факт став головною темою кампанії президента Трампа за переобрання. Торговельні зв'язки, схоже, погіршуються разом із політичними. На думку китайського міністра закордонних справ, вони досягли найгіршого моменту за всю історію дипломатичних відносин з 1979 року.

Через це багато хто з експертів, зокрема й у Білому домі, заговорили про "нову холодну війну" між США і Китаєм. Деякі навіть вважають, що вона бажана. Мабуть, нітрохи не сумніваючись, що наша країна само собою вийде переможцем.

Новини за темою

Але така постановка питання вводить в оману. Передбачається, що умови колишньої холодної війни (проти Радянського Союзу, яку ми виграли) є актуальними донині й що ми знову скористається тими самими інструментами, які колись забезпечили нам перемогу.

Ця системна помилка не бере до уваги чимало відмінності між тоді і зараз. Варто нагадати, що Радянський Союз не був ані нашим головним торговельним партнером, ані основним утримувачем нашого боргу і не був тісно вписаний у ланцюжки поставок, що мають вирішальне значення для нашої (та й світової) економіки.

Холодна війна велася і закінчилася нашою перемогою переважно на військових і культурних умовах. Економічна сторона була актуальна лише тому, що приречена радянська модель чинила опір реальній конкуренції. В економічному просторі ми не були ані конкурентами, ані партнерами. Нова холодна війна між США і Китаєм була би чимось принципово іншим. Важко зрозуміти, як її можна вести, не кажучи вже про те, щоб перемогти в ній.

Це в жодному разі не означає, що на дедалі більш агресивну поведінку Китаю не треба реагувати. Але реакція США повинна бути послідовною, дисциплінованою і глибокою. Треба досягти балансу між нашими цілями і можливостями. Повернення до менталітету холодної війни лише приведе нас у войовниче становище, яке не тільки практично позбавить нас шансів якось вплинути на поведінку Китаю, але й спровокує гіперреакцію і небезпечні прорахунки з обох сторін.

Насамперед ми повинні розробити продуману стратегію, націлену на врегулювання конфліктів наддержав, а не на перемогу над ворогом. Це дуже трудомістка робота, яка вимагає терпіння, переконаності та широкої політичної підтримки. Ще буде потрібна повна віддача наших союзників як всередині регіону, так і в інших місцях. Ці зусилля нам доведеться докласти, щоб запобігти спадній спіралі збройного конфлікту.

Занадто часто політика США щодо Китаю мотивована прагненням набрати очки заради короткострокової політичної вигоди. Китайці ж досягають своїх зовнішньополітичних цілей відповідно до кропіткої довгострокової стратегії.

Довгу партію Китаю визначає передусім успішна кампанія Сі Цзіньпіна зі збереження режиму, який поставив його на чолі відверто тоталітарної держави. У довгострокову стратегію Пекіна входить і надзвичайно амбітний зовнішньополітичний порядок денний, спрямований на те, щоб змістити центр світової економіки до Євразії за допомогою ініціативи "Один пояс, один шлях".

Водночас Китай висуває дедалі більш агресивні територіальні домагання - аж до явного наміру втягнути Тайвань до складу Народної Республіки. Продовжувати наші багаторічні спроби врегулювати цю проблему стає дедалі важче.

Новини за темою

Стратегія Китаю також спрямована на технологічне оточення Заходу, домінування в усіх передових системах збору та опрацювання даних, зокрема штучний інтелект, робототехніка й аерокосмічні та квантові обчислення, причому завжди з перспективою військового застосування. Китай усвідомив набагато раніше і набагато ясніше інших, що головний фактор у вирішальній битві цього історичного моменту — це технологія. Тому Пекін докладає всіх зусиль, щоб забезпечити в ній міцну китайську перевагу. Ми повинні взяти гору в цьому конфлікті завдяки послідовній стратегії і, найголовніше, нарощуючи підтримку союзників.

На ці та інші виклики інший світ (як ми сподіваємося, незмінно під керівництвом США) повинен відповісти єдністю і далекоглядністю. Майже випадкові і, здавалося б, зовсім один з одним не пов'язані дратівливі фактори на кшталт закриття консульства, запровадження санкцій проти кількох чиновників, зміни мит або накладення санкцій на окремі компанії лише провокують контрзаходи, які перешкоджають реальному розв`язанню цієї величезної і складної проблеми.

Що ще важливіше, політика США і наших союзників повинна бути спрямована на розширення дипломатичного і політичного простору для творчого і продуктивного розв`язання цих питань. Це займе час. І буде потрібно відновити згуртованість Альянсу і багатосторонніх інститутів, здатних відповісти на довгострокові стратегічні кроки Китаю послідовною політикою порівнянної сили.

Як ми знаємо з минулого, викувати ці інструменти до снаги лише США. Наші союзники та інші країни-однодумці починають усвідомлювати загрозу нашому спільному майбутньому, яка виходить від Китаю. І стануть більш сприйнятливими до освіченого керівництва США.

Ден Коутс

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>