Reuters

Уривок статті в Foreign Policy

Безпека лежить в основі всього. Як після Другої світової війни, так і сьогодні Америка - це єдина країна, яка володіє унікальними можливостями і географічними перевагами для забезпечення глобальної безпеки та відносної стабільності. Без США в Європі та Азії немає і не може бути стійкої рівноваги сил. І хоча ми можемо говорити про "м'яку силу" або про "розумну силу", ці інструменти завжди мали лише обмежену цінність, стикаючись з грубою військовою силою.

Новини за темою: "Путін – вбивця" та інші моменти інтерв'ю Трампа Fox News

Незважаючи на безвідповідальні заяви про занепад Америки, саме у військовій сфері вона має найбільш очевидні і незаперечні переваги. І навіть у глибокому тилу інших великих держав вона разом зі своїми сильними союзниками зберігає здатність стримувати загрози системі безпеки. Але якщо США не захочуть підтримувати рівновагу у віддалених регіонах світу, вся ця система затріщить по швах під натиском неприборканого військового суперництва регіональних держав. Тому США повинні нести військові витрати, порівнювані зі своїми глобальними зобов'язаннями і функціями.

Новини за темою: Трамп заявив про рішучу підтримку НАТО

Якщо США погодиться на повернення до сфер впливу, це ні в якому разі не розрядить міжнародну обстановку. Просто світ повернеться в такий стан, у якому він знаходився в кінці 19-го століття, коли великі держави, які конкурували між собою, билися за сфери впливу. Такий нестійкий і безладний стан став благодатним ґрунтом для двох руйнівних світових воєн першої половини 20-го століття. Крах світового порядку на океанах, в якому домінувала Британія, порушення нестійкого балансу сил на європейському континенті в період посилення об'єднаної Німеччини, а також піднесення Японії в Східній Азії — все це допомогло створити обстановку гострого міжнародного суперництва. У такій атмосфері незадоволені великі держави скористалися сприятливою можливістю для реалізації своїх прагнень за відсутності держави або групи об'єднаних держав, які могли стримати і приборкати їх. Результатом стала безпрецедентна глобальна катастрофа і загибель людей в епічних масштабах.

Новини за темою: Алло, Білий дім: Як оцінювати телефонну розмову Порошенка з Трампом

Завдяки найбільшим досягненням світового порядку на чолі зі США за 70 років після закінчення Другої світової війни таке суперництво вдається стримувати, уникаючи конфліктів між великими державами. І якщо американці знищать створений своїми руками порядок — не тому, що не можуть його зберегти, а просто тому, що не намагаються — це буде більше, ніж ганьба.

Роберт Каган

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.