banner banner banner banner

США і Росія можуть повернутися до ядерної гонитви

США і Росія можуть повернутися до ядерної гонитви
З відкритих джерел

Оригінал на сайті Foreign Affairs

Десять років тому Сполучені Штати і Росія підписали договір СНО-3, який ми, будучи членами відповідних урядових делегацій, допомагали погоджувати. Відтоді СНО-3 відіграє центральну роль у збереженні миру та запобіганні небезпечній гонитві озброєнь між двома країнами, на частку яких припадає 90% ядерної зброї усього світу.

Але тепер СНО-3 під загрозою. Якщо договір не буде продовжено, у лютому 2021 року він втратить силу. Припинення дії СНО-3 матиме серйозні наслідки для безпеки Сполучених Штатів, Росії та всього світу. Ми можемо повернутися до ядерного суперництва і взаємної підозрілості, через які істотно посиляться ризики ядерної конфронтації.

Пандемія нового коронавірусу повинна стати потужним нагадуванням про те, якою крихкою є міжнародна система. Нині не час підривати і послабляти інші ключові складові цієї системи, особливо в ядерній сфері. Продовження СНО-3 продемонструє здатність світових держав співпрацювати з метою зменшення загальних загроз. Але, якщо допустити руйнування договору, це стане жахливою ознакою того, яким небезпечним є сьогодні світ.

Золотий стандарт

Договір про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь, як він офіційно іменується, у США називають новим СНО, тому що він прийшов на зміну першому Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1), який було підписано між Москвою і Вашингтоном у 1991 році (втратив чинність у 2009 році). (Ядерна зброя міжконтинентальної дальності й договори про його обмеження називаються "стратегічними", тому що з такою зброєю кожна зі сторін може створити пряму загрозу існуванню іншої сторони.) Після інтенсивних переговорів, які тривали понад рік, договір СНО-3 було підписано в квітні 2010-го, набув чинності в лютому 2011 року. Він став розумним військово-політичним компромісом, що відповідає інтересам не тільки США і Росії, а й всього світового співтовариства.

Новини за темою

Протягом 10 років дії СНО-3 стало зрозуміло щодо конструктивної ролі, яку цей договір відіграє в збереженні двостороннього ядерного балансу. Підсумковий документ, який справедливо називають золотим стандартом угод з роззброєння, пережив усі інші двосторонні угоди в галузі контролю над озброєннями. Сьогодні це фактично єдиний правовий інструмент, що стримує нову гонитву стратегічних ядерних озброєнь.

Передбачені угодою скорочення стратегічних наступальних озброєнь мають транспарентний і верифікований характер. До 2018 року загальну кількість боєзарядів було скорочено на третину, а кількість засобів доставки їх до цілі, таких як ракети і бомбардувальники, зменшилася більш ніж наполовину. Договором кожної зі сторін дозволено мати до 700 засобів доставки та 1550 боєзарядів. Він не забороняє сторонам модернізувати системи стратегічних ядерних озброєнь, але загальна кількість не має перевищувати узгоджені ліміти. Таким чином, підтримується стратегічна рівновага: жодна з двох країн не може мати велику кількість зброї, що безпосередньо загрожує державній території іншої сторони. Угода відповідає цій цілі, не підриваючи потенціал російсько-американського ядерного стримування в майбутньому.

СНО-3 також відіграє важливу роль у посиленні взаємної прозорості та передбачуваності, оскільки ми включили в цей договір принципи рівності й балансу інтересів. Режим перевірок є взаємним і високоефективним. Станом на кінець березня 2020 року групи російських і американських інспекторів здійснили 328 перевірок на місцях, відвідуючи бази балістичних ракет, підводних човнів і бомбардувальників. Сторони також обмінялися 19 815 повідомленнями про стан систем озброєнь. (Якщо, наприклад, ракету відправляють на технічне обслуговування, подається повідомлення.) Таким чином, кожна зі сторін має уявлення про актуальний стан стратегічних ядерних сил один одного.

Щоб мати можливість перевірити ці регулярні повідомлення, сторони двічі на рік обмінюються повними даними про свої стратегічні ядерні сили, докладно викладаючи, скільки ракет і боєзарядів розгорнуто на конкретні дати. Вони також вибірково обмінюються даними телеметрії про пуски ракет. Роблять це для того, щоб забезпечити прозорість програм ракетних випробувань. А в разі якщо між Москвою і Вашингтоном виникнуть розбіжності питань виконання договору, є двостороння консультативна комісія, до якої можна звернутися для їхнього дозволу.

Загалом СНО-3 став найважливішим інструментом зміцнення стратегічної стабільності і довіри. Він не тільки використовується з метою національної безпеки Росії та США, а й подає всьому світу сигнал про те, що дві країни сповнені рішучості зміцнювати безпеку і мир у всьому світі, а також твердо підтримують життєво важливий міжнародний інститут, яким є режим Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Така підтримка може прокласти шлях до подальших скорочень ядерних озброєнь згідно із зобов'язаннями цих країн з ядерного роззброєння відповідно до статті VI цього договору.

Зловісний сигнал

За умовами СНО-3 його може бути продовжено на строк до п'яти років, до 2026 року. Це легко можна зробити. До США не треба буде відправляти цей договір у сенат для проведення ще одного процесу ратифікації. Російський президент Володимир Путін дав зрозуміти, що російська сторона готова продовжити СНО-3 без будь-яких попередніх умов. Ніщо не заважає президенту США Дональду Трампу без зволікань оголосити те саме.

Новини за темою

Як і будь-який інший договір, СНО-3 не може вирішити всіх проблем, пов'язаних зі стратегічною стабільністю. Але його мета не в цьому. Знадобляться інші переговори, щоб пристосувати режим контролю озброєнь до сучасних військово-політичних і технічних реалій. Продовження СНО-3 дасть час і можливість для проведення таких переговорів.

Якщо договір СНО-3 не буде продовжено, у 2021 році розпочнеться період непередбачуваності. Що найважливіше, сторони будуть гірше знати стратегічні ядерні арсенали один одного, а це швидко приведе до зростання дефіциту довіри. Чим менше ми будемо знати, тим більше нам доведеться враховувати негативні сценарії розвитку подій і робити відповідне планування. Кількість ядерних озброєнь збільшиться, прозорість і лінії зв'язку ослабнуть, і в цих умовах зросте ризик випадкового застосування ядерної зброї, а також шанси на стрімке переростання кризи в ядерний конфлікт.

Крах СНО-3 також подасть зловісний сигнал світовій спільноті, що страждає від пандемії. Передбачуваність у військових справах на цю мить має особливе значення. Будучи найбільш сильними у світі ядерними державами, Росія і США півстоліття очолювали процес стримування ядерних озброєнь і технологій. Тепер як ніколи раніше важливо зробити так, щоб ядерну війну, в якій не може бути переможців, ніколи не було розв'язано. Сьогодні, коли світ потребує сили, впевненості й духу співпраці, щоб оговтатися від пандемії, Сполучені Штати і Росія можуть подати приклад. І найкращий спосіб донести це послання — продовжити дію договору СНО-3.

Анатолій Антонов, Роуз Геттемюллер

Переклад ІноЗМІ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>