США безнадійно програють Росії боротьбу за Арктику

США безнадійно програють Росії боротьбу за Арктику
www.flickr.com

Оригінал на сайті National Review

Держсекретар США Майк Помпео нещодавно в інтерв'ю агентству Рейтер визнав, що "в Арктиці спостерігаються випадки агресивної поведінки Росії", та висловив заклопотаність з приводу військового впливу Росії, який збільшується, у регіоні. Водночас російські офіційні особи з великою підозрою ставляться до зростання активності НАТО в Арктиці. У квітні нинішнього року президент Володимир Путін поскаржився на те, що "НАТО проводить великі військові навчання в цьому регіоні", а також на те, що російська авіаційна "активність у зоні Балтійського моря і в Арктиці є набагато нижчою, ніж активність країн НАТО". Оскільки відносини між Сполученими Штатами і Росією є напруженими, Арктика може стати незабаром територією дуже холодної війни.

Новини за темою

Нове збільшення активності в Арктиці пов'язане зі зростанням швидкості танення льоду, унаслідок чого відкриваються нові торгові шляхи, що проходять через цей регіон, а також з більшою доступністю до величезних запасів природних ресурсів, які там є. У різних дослідженнях вказується на те, що Арктика "займає приблизно 6% поверхні Землі, тоді як в її надрах, згідно з наявними оцінками, є 22% ще нерозвіданих запасів викопного палива". Такі дані наводяться в дослідженні, проведеному двома вченими з Вебстерського університету у Відні (Webster Vienna Private University). Крім того, за наявними оцінками, близько "90 мільярдів барелів нафти і 1670 трильйонів кубічних метрів природного газу є під спірними міжнародними водами цього регіону". Всі ці фактори можуть змінити "регіональний геополітичний ландшафт", оскільки і Росія, і Сполучені Штати прагнуть до гегемонії в Арктиці.

У червні Міністерство оборони США опублікувало свою Арктичну стратегію. Цей документ є оновленою версію Арктичної стратегії Міністерства оборони США 2016 року. У ньому підкреслюється прагнення Америки бачити "безпечним і стабільним арктичний регіон, в якому забезпечені інтереси національної безпеки Сполучених Штатів, захист національної території країни, і в якому держави виконують спільну роботу перед обличчям спільних викликів". У цій доповіді висловлюється особлива стурбованість щодо Північного морського шляху, який, судячи з усього, є ключовим джерелом регіональної напруженості у відносинах між Росією і Сполученими Штатами. Цей шлях, що пролягає водами Арктики поблизу північного узбережжя Росії, є найшвидшим морським маршрутом, що зв'язує Східну Азію і Європейську частину Російської Федерації. "Щодо Північного морського шляху, то Росія вже незаконно вимагає, щоб інші країни зверталися до нею за отриманням дозволу для проходження суден цим шляхом. Москва наполягає на тому, щоб на борт іноземних суден піднімалися російські лоцмани, і погрожує використовувати військову силу проти тих, хто не буде виконувати її вимог", — сказав Майк Помпео в інтерв'ю агентству Рейтер.

Але чому цей морський шлях опинився у фокусі загострення конфлікту? Очевидно, Росія зацікавлена в тому, щоб контролювати доступ до Арктики. За даними дослідницького центру "Варшавський інститут" (Warsaw Institute), цей регіон є вкрай важливим для енергетичної політики цієї країни, а на його рахунок припадає 30% її ВВП. "Я вважаю, що росіяни дотримуються великої стратегії щодо Північного морського шляху", — говорить Тімоті Колтон (Timothy J. Colton), керівник факультету державного управління Гарвардського університету. В доповіді Міністерства оборони підкреслюється: Сполучені Штати прагнуть до того, щоб цей регіон залишався безпечним і стабільним. У довгостроковій перспективі це буде складно забезпечити, оскільки обидві держави з підозрою ставляться до мотивів протилежної сторони. Зусилля Росії, спрямовані на встановлення контролю над Північним морським шляхом, легко можуть спричинити нарощування Сполученими Штатами своїх сил у цьому регіоні, а Росія відповість таким самим чином, і в результаті виникне гонка озброєнь, у провокуванні якої сторони будуть звинувачувати одна одну.

Новини за темою

Росія вважає себе головною арктичною державою. Вона вже є найбільшою арктичною країною з точки зору території та населення, а її комерційні та військові інвестиції в цей регіон приносять величезну вигоду. Якщо Сполучені Штати мають намір боротися з Росією за домінування в Арктиці, то їм треба буде спрямувати більше ресурсів на проведення операцій у цьому регіоні. "Для контролю Арктики потрібно мати криголамний флот", — підкреслює один з експертів з арктичного регіону. Нині в розпорядженні Росії є 40 криголамів, у тому числі кілька атомних, а Сполучені Штати мають побудований у 1976 році важкий криголам "Полар стар" (Polar Star) і криголам Берегової охорони "Хілі" (Healey, WAGB-20), спущений на воду в 2000 році. Це свідчить про значний розрив і про дефіцит, яких не буде поборено найближчим часом. Конгрес нещодавно схвалив фінансування будівництва шести нових криголамів до 2026 року.

Офіційна державна політика Росії полягає в тому, щоб "розширити ресурсну базу в Арктиці". Кремль вважає цей регіон майбутньою "національною стратегічною ресурсною базою, здатною забезпечити виконання соціально-економічних завдань, пов'язаних зі зростанням національної економіки". У міру того, як світ буде звикати до зміни клімату та змінюватися під його впливом, суперництво за арктичні ресурси буде посилюватися. З урахуванням природно прилеглої до водного простору російської Арктики суші й дефіциту в Америки криголамного флоту, Сполучені Штати вже грають роль того, хто наздоганяє.

Крістофер Тремольє

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>