Співпраця Заходу і України в оборонній промисловості зіграє вирішальну роль у протистоянні з Росією

Співпраця Заходу і України в оборонній промисловості зіграє вирішальну роль у протистоянні з Росією
Официальный сайт "Укроборонпрома"

Оригінал сайт The National Interest

Глобальний баланс сил змінюється. Світовий порядок, що склався після Другої світової війни і розпаду Радянського Союзу, зараз зазнає зміни і часто переживає кризу. Ми є свідками розширення багатополярного світу, і в зв'язку з збільшенням числа впливових гравців на світовій арені зростає небезпека виникнення конфліктів.

В епіцентрі цих змін та інтересів багатьох великих світових держав знаходиться Україна. Це є вирішальним фактором для врівноваження глобальних амбіцій Росії. З тих пір, як Росія почала військову агресію в Україні в 2014 році і навіть раніше - починаючи з війни з Грузією — вона постійно намагається дестабілізувати і ослабити систему глобальної безпеки.

Це робилося з однією метою — для того, щоб Росія знову утвердилася в умовах нової пострадянської сфери впливу з новими кордонами — як фізичними, так і психологічними. Президент Володимир Путін ясно дав це зрозуміти в 2007 році під час свого виступу на Мюнхенській конференції з безпеки, де він висловив невдоволення тим, що "Сполучені Штати переступили за свої національні кордони у всіх сферах".

Новини за темою

З інструментів, що використовуються Росією, щоб домогтися геополітичного впливу, найбільш важливим є "розмивання тактики". Мова йде про різні способи впливу — від військових конфліктів до маніпулювання національними політичними та економічними системами за допомогою дезінформації і підконтрольних сил, а також кібервійни.

Перед обличчям таких загроз західні політичні системи і системи безпеки уразливі. Для виживання демократії необхідна довіра громадськості і бюрократичний консенсус. Путін це знає, і саме тому він прагнув підірвати ці принципи демократичної стабільності.

США і їх союзники повинні реагувати на виклики Кремля аналогічним чином, наносячи удар по Росії там, де вона найбільш вразлива — по її експорту вуглеводнів та експорту зброї.

Новини за темою

В нафтогазовому секторі Захід активно протидіє російськый агресії, вводячи санкції проти російського енергетичного сектора та експортуючи сланцеву нафту і газ із США. Що ж стосується оборонної промисловості і торгівлі зброєю, то в цих сферах дій такого ж рівня Захід не вживає.

Саме тут Україна і повинна зіграти вирішальну роль. У світі є лише кілька країн, які мають повний цикл оборонного виробництва. Лише США, Франція, Росія, Китай та Україна забезпечують практично весь технологічний потенціал у виробництві військово-космічної техніки.

Торгівля зброєю, яку дійснює Росія, представляє загрозу глобальній безпеці. Кремль використовує оборонно-технічне співробітництво як засіб досягнення своїх геополітичних цілей. Москва проводила цю політику в роки холодної війни, розділяючи світ на сфери стратегічного впливу. Тоді противагою СРСР з його руйнівною стратегією були США, і вони повинні знову взяти на себе цю роль.

Новини за темою

У цих умовах Україна може зіграти ключову роль в наданні допомоги Сполученим Штатам. Україна — країна з розвиненим оборонним потенціалом. Її національна інфраструктура була побудована на основі оборонної промисловості та зосереджена навколо неї.

Протягом більше 20 років у США і Заходу не було стратегії ефективного використання оборонного потенціалу України шляхом її інтеграції в НАТО. Очевидно, що ці можливості можуть забезпечити НАТО додаткові переваги.

Росія це прекрасно розуміє. Тому однією з головних цілей Кремля стало підпорядкування України, щоб не дозволити Заходу використовувати її потенціал. У Москви були плани захопити східну Україну задовго до її вторгнення в 2014 році. Росія вибрала цей регіон України в якості мішені тому, що в ньому знаходяться найважливіші підприємства радянської оборонної та космічної промисловості, а техніку, яка там виготовляється, важко відтворити. Росія не могла допустити, щоб ці підприємства і далі існували в незалежній та орієнтованій на Захід Україні.

Новини за темою

Новітня історія показує, наскільки важлива для Росії її колишня військово-промислова база в Україні. Другого грудня 2013 року російська делегація високопоставлених чиновників на чолі з віце-прем'єром Дмитром Рогозіним відвідала оборонні заводи на сході України у Дніпропетровську (зараз Дніпро), Запоріжжі та Миколаєві. Не випадково, що наступного дня тодішній президент України Віктор Янукович відмовився підписати Угоду про асоціацію між Україною і Євросоюзом, яка є політичним і торговим рамковим документом, завдяки якому Київ міг би ще більше зблизитися з Заходом і продовжити вихід із сфери впливу Росії.

Українська оборонна промисловість в принципі є природним конкурентом Росії. І при підтримці Заходу вона могла б серйозно послабити вплив Росії в усьому світі. Захід — і зокрема США — повинен використовувати потенціал України. Більш тісна співпраця з Україною дозволить Заходу зменшити геополітичний вплив Росії.

Але для цього Україна повинна стати більш привабливим партнером — особливо за рахунок проведення найважливіших політичних і військових реформ. Після революції 2014 року, анексії Росією Криму та її вторгнення в східну Україну у країні довелося розробити законодавчу базу для проведення військової реформи. І з урахуванням того, що в наступному році в Україні відбудуться президентські і парламентські вибори, зараз саме час виконати цю програму.

Новини за темою

Українську оборонну промисловість слід переорієнтувати з урахуванням відповідності стандартам і вимогам НАТО, щоб забезпечити заміну російських і радянських озброєнь тими, які використовуються нинішніми державами-членами НАТО. Такі країни-члени НАТО, як Чехія, Угорщина, Болгарія, Італія і Франція, не повинні співпрацювати з підприємствами російського оборонного сектора. Конкурентоспроможною альтернативою для цих країн є українська оборонна промисловість та її продукція.

Крім того, країнам НАТО слід розпочати співпрацю з оборонною промисловістю України по спільному виробництву продукції, яка могла б замінити військову техніку та озброєння, що поставляються сьогодні Росією на ринки третіх країн — наприклад, в Індію, на Близький Схід і Латинську Америку. Таке заміщення вкрай важливо — і не тільки тому, що експорт озброєнь є суттєвим джерелом доходу для російського ВПК, але й тому, що Росія традиційно використовує оборонно-технічне співробітництво, щоб домогтися політичного і стратегічного впливу в світі.

Таке розширення співпраці між Україною, НАТО та Заходом було б взаємовигідним. Інтеграція української оборонної і аерокосмічної промисловості в західні оборонні структури і систему безпеки, а також можливий вступ України в НАТО могли б значною мірою сприяти підвищенню регіональної та глобальної стабільності.

Денис Гурак

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів