Фото з відкритих джерел

Оригінал на сторінці EurasiaNet

Прямі витрати

Крим щорічно одержує безоплатні надходження — дотації, субсидії та субвенції з федерального бюджету Росії. Республіка Крим у 2015-2017 роках, згідно з даними регіонального Мінфіну та порталу "Відкритий бюджет республіки Крим", фактично витратила з цих надходжень 254,5 млрд руб. Севастополь у свою чергу — 43 млрд. Увесь півострів таким чином витратив за три роки 297,5 млрд. У 2014 році, після приєднання Криму до Росії, Москва виділяла 10,7 млрд і 2,4 млрд  республіці Крим та Севастополю відповідно (у вигляді дотацій на "підтримку заходів щодо забезпечення збалансованості бюджетів").

Загальні прямі перекази з Росії до Криму таким чином становили 310,6 млрд руб. Зазначимо, що фінансова допомога Москви у складі дохідної частини бюджетів республіки Крим і Севастополя становить 60-70%. До 2020 року цей показник зросте до 79% у республіці та до 65% — у Севастополі.

Новини за темою: Американські санкції проти Росії будуть діяти до повернення Криму Україні, – місія США в ОБСЄ

Крім бюджетів регіонів Криму, є ще федеральна програма "Соціально-економічний розвиток республіки Крим та міста Севастополь". За рахунок коштів програми фінансують проекти в межах бюджетів республіки Крим і Севастополя, але за деякими проектами програми гроші витрачають через структури, не пов'язані з владою півострова. Наприклад, будівництво моста через Керченську протоку триває за Федеральною цільовою програмою, проте компанія "Стройгазмонтаж" Аркадія Ротенберга, яка будує об'єкт, отримує гроші не від кримської влади, а від структури Росавтодору в Краснодарському краї (Упрдор "Тамань"). Ймовірно, є й інші проекти, витрати за якими здійснюють в обхід кримської скарбниці.

Згідно з даними сайту держзакупівель, на міст через Керченську протоку в 2015-2017 роках витрачено 172,1 млрд руб., не враховуючи витрати за безліччю менш великих контрактів, які супроводжують цей проект. Разом з підрахованими бюджетними видатками (310,6 млрд) загальна сума грошей, які Росія направила на розвиток Криму, становить 482,7 млрд руб.

Новини за темою: Порошенко і голова ОБСЄ обговорили ситуацію на Донбасі та в Криму

Зазначимо, що 482,7 млрд руб. за 45 місяців (з квітня 2014 року по грудень 2017-го) — це 10,7 млрд на місяць, або 128,7 млрд на рік. Результат цих розрахунків можна порівняти з оцінкою екс-міністра фінансів Росії та колишнього першого заступника голови Центробанку Сергія Алексашенка: Крим обходиться Росії у 150-200 млрд руб. щорічно, заявляв він навесні 2017 року. Схожу оцінку (200 млрд руб. на рік) у кінці 2015 року давав колишній міністр фінансів РФ Олексій Кудрін.

Враховуючи, що обсяг підтримки регіонів з федерального бюджету РФ становив у 2017 році 612,8 млрд руб., бачимо, що Крим з'їдав як мінімум кожен п'ятий рубль (або 21%) з цієї суми.

Новини за темою: Чубаров закликав жителів окупованого Криму ігнорувати російські вибори

На додаток, Росія зазнає значних додаткових прямих витрат на утримання Криму, які заховані в закритих статтях бюджету. Наприклад, республіка Крим у своєму бюджеті на 2018-2020 роки заклала лише 0,4% на витрати на оборону, безпеку і правоохоронну діяльність, фактично повністю переклавши їх на плечі Москви. Між тим витрати федерального бюджету РФ на такі цілі є вельми значними: 29% витрат у 2018-2020 роках.

Непрямі втрати

Крім безпосередніх витрат на утримання Криму багато експертів вказують на непрямі втрати Росії. Олексій Кудрін навесні 2015 року прогнозував, що впродовж найближчих 3-4 років розмір таких опосередкованих втрат для Росії становитиме 150-200 млрд дол. (8,3-11,1 трлн руб. за нинішнім курсом). "Непрямі втрати, такі як "втеча" капіталу..." — пояснював він без додаткових прикладів. Президент Американської ради із зовнішньої політики Ілан Берман вважає, що втрати становлять 10 млрд дол. на рік. Однак автори не пояснили, яким методом підраховували зазначені цифри.

Багато фахівці робили оцінки втрат Росії від санкцій США та Євросоюзу. Так, спеціальний доповідач Ради ООН з прав людини Ідріс Джейзарі, який займається питаннями негативного впливу односторонніх примусових заходів, у квітні 2017 року оцінював втрати Росії в 52-55 млрд дол. за три роки.

Новини за темою: Під санкції США потрапили куратори поставок турбін Siemens до Криму

Однак не всі санкції пов'язані виключно з приєднанням Криму до Росії. Зокрема, є думка, що війна санкцій розпочалася до подій у Криму. "Ще не було вирішено питання, що станеться з Януковичем в Україні, — там Майдан стояв, — а вже були певні санкції щодо Олімпіади в Сочі", — заявляв у кінці 2017 року голова Центру економічних досліджень Інституту глобалізації та соціальних рухів Василь Колташов.

Якщо вважати санкції та економічні наслідки в Росії такими, що спричинені подіями в Криму 2014 року, то деяким спостерігачам ціна приєднання півострова видається непропорційно великою. Голова руху "Союз правих сил" Леонід Гозман говорив наприкінці 2017 року: "...[Стає] все більше і більше людей, які розуміють, що ми вже дуже дорого за це платимо, що ціна є абсолютно жахливою".

Найближчими роками вартість утримання Криму для Росії буде тільки зростати. Згідно з даними Мінфіну республіки Крим, з 2017 по 2020 рік щорічний розмір безоплатних надходжень з федерального бюджету підвищиться зі 107 млрд до 150,3 млрд руб. У Севастополі розмір допомоги Москви зросте за цей період з 18,5 млрд до 26,4 млрд на рік. Мабуть, російському бюджету доведеться і далі шукати кошти на фінансування півострова. Внутрішніх джерел для покриття потреб у Криму практично немає.

Олександр Алікін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.