banner banner banner banner

Скільки не закручуй монетарну пружину щодо фіксації курсу гривні, але колись її прорве

Скільки не закручуй монетарну пружину щодо фіксації курсу гривні, але колись її прорве
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

"Порятунок рядової гривні". Саме так можна назвати титанічні зусилля, яких докладають НБУ і Мінфін у переддень президентських виборів, що відбудуться в березні цьогоріч. Незважаючи на всі декларації Нацбанку про те, що відтепер ми маємо "плавнý" гривню, як показує практика, "плаває" вона переважно після чергового виборчого циклу: парламентського або президентського. А в передвиборчий період вона активно тримається на плаву за допомогою рятувальних кругів, які їй кидають то у вигляді валютних інтервенцій, на які йдуть і без того незначні валютні резерви, то у вигляді затиснення грошової маси, яку здавлюють як хвіст борсука в капкані. Щось подібне ми спостерігали в 2013 році, коли, скорочуючи грошову масу в обігу та витрачаючи даремно золотовалютні резерви, НБУ тримав гривню на позначці "8". Цю тактику можна порівняти з величезним водосховищем, вода якого накопичується перед греблею. Якщо воду періодично "не скидати", вона якоїсь миті переллється через край, затоплюючи всю околицю "долини". Взимку-навесні 2014-го без підтримки з боку НБУ курс національної валюти почав сипатися на очах, хоча в той час значну частину девальвації було зумовлено початком військових дій і втечею політичних "еліт", причому резерви НБУ цю саму втечу активно "прикривали". Але всі ці фактори були тільки додатковими, а справжня причина полягала в тому, що вже в 2013-му році курс гривні переоцінили.

Новини за темою

Другий "курсовий мікро-Сталінград", обумовлений парламентськими виборами, зафіксували восени 2014-го. Курс тримали за допомогою всіх підручних засобів у вигляді найнеймовірніших валютних обмежень. І тільки тоді, коли до парламенту пройшли "потрібні" партії, курсу помахали ручкою. У січні-лютому 2015 року стався найжорсткіший "гривнепад" в історії, від якого економіка, включаючи фінансовий сектор, а також населення не можуть оговтатися й досі. З серпня 2018 року девальваційна вода перед греблею у вигляді НБУ почала знову непомітно прибувати, але цей процес сторонній спостерігач практично не помічає. Астрофізики кажуть, що неможливо зазирнути всередину чорної діри, а умовний "ліхтарик", який туди впустити, буде для спостерігача падати "вічно". Точно так само до чорної діри нашої фінансової системи пересічному обивателю практично не дістатися. Він звик орієнтуватися на звичні маркери у вигляді цифр на табло обмінних пунктів і трелі провладних експертів, які буквально заколисують. Однієї прекрасної миті він забуває і про 2008-й рік, і про 2014-2015-ті й починає вірити, що стабільна гривня в економіці, що розвалюється та обтяжена колосальними боргами, – це всерйоз і надовго. І жодним чином ця "стабільність" з виборами не пов'язана. Так починають збільшуватися гривневі депозити, коли вкладники "спокушаються" високими ставками за депозитами, і так потихеньку починають "братися" валютні кредити (сьогодні – за межами банків).

29 січня 2019 року Мінфін залучив рекордну суму від розміщення ОВДП: майже 9 млрд грн, 5,6 млн євро і 330 млн дол., тобто загальний гривневий еквівалент залучення ресурсів становив понад 18 млрд грн. При цьому середньозважена дохідність за ОВДП у гривні сягала 19,5%, а за валютними облігаціями – 7,25%. Назву тільки найпопулярніші дати погашення цих державних боргових цінних паперів: 1 травня 2019 р., 3-10 липня 2019 р. (гривня) і 21 лютого та 18 квітня поточного року (валюта). Осушувати ринок ліквідності та утримувати курс у парі з інфляцією - хороша тактика. А як щодо стратегії?

112.ua

З початку серпня минулого року курс національної валюти баражує між значеннями 27,6-28,6, тобто в інтервалі однієї гривні. Нижче впасти їй не дають постійні інтервенції з викупу надлишків валюти на міжбанківському валютному ринку. У 2018 році НБУ здійснив валютні інтервенції з продажу валюти на суму 1,76 млрд дол., при цьому викупив її на 3,17 млрд дол. Чисте сальдо інтервенцій становило 1,4 млрд дол., які поповнили резерви регулятора. Але це ми виявили той інструмент, який дає можливість Нацбанку стримувати падіння гривні. А що не дає їй зміцнитися?

Новини за темою

Відповідь є доволі простою – авантюрна політика монетарної та фінансової влади країни щодо формування структури внутрішнього державного боргу. І основою цієї політики є такий інструмент, як облікова ставка НБУ, яка сьогодні після низки підвищень становить 18%. Справа в тому, що саме до облікової ставки прив'язується прибутковість депозитних сертифікатів НБУ, і саме на неї орієнтується Мінфін, розміщуючи свої ОВДП. Це так би мовити фінансова індульгенція, яку Нацбанк "виписує" Міністерству фінансів для обґрунтування мегависокої прибутковості первинних аукціонів ОВДП. А вигодоотримувачами цієї політики стають казначейства великих банків і нечисленні фінансові компанії, які годуються на ринку держоблігацій, заробляючи мегаприбутки на видатках державного бюджету, тобто на нас із вами. За таку велику щедрість до них їхні керівники та власники періодично співають "осанну" нинішній владі на всіляких "інвестиційних форумах" (інвестицій немає, а форуми є) і на ТБ-ефірах. Особливо вони "апологітують" керівників НБУ і Мінфіну, називаючи їх "мудрими" і майже європейськими духом керівниками. Не цурається це приватне фінансове лобі й інших, більш дієвих форм "подяки".

112.ua

У 2018 році Мінфін залучив за допомогою розміщення ОВДП понад 65 млрд грн. Зверніть увагу, більша частина піків залучення державою внутрішніх позик припала на січень-березень 2018-го, коли треба було купірувати девальваційну хвилю. У переддень цього року, в грудні 2018-го, було зафіксовано черговий пік, який з лишком переб’ють показники минулого січня. А буде ще в лютому і березні…

112.ua

Зазначимо, що понад 60 млрд грн, або 92%, становили розміщення ОВДП зі строком обігу до 1 року, що перетворює систему державного внутрішнього боргу на нестійку піраміду, яка рано чи пізно "стиснеться" з відповідними інфляційними та девальваційними наслідками для гривні та всієї країни. При цьому ОВДП зі строком обігу від 1 до 3 років у структурі торічних випусків становлять усього 5%, а з періодом життя від 3 до 5 років взагалі менше – 3%. Облігації з періодом обігу понад п'ять років у 2018-му взагалі не випускали.

112.ua

Крім того, Мінфін торік випускав на внутрішньому ринку також валютні облігації, "стерилізуючи" не тільки грошову масу в гривні, а й внутрішні запаси валюти. Всього було залучено 3,5 млрд дол., при цьому валютні ОВДП зі строком обігу до року становили 2,4 млрд дол., або 67%, з періодом від 1 до 3 років – 1,1 млрд дол., або 33%. Облігацій з періодом обігу понад три роки не було взагалі. Були ще й ОВДП в євро на 0,5 млрд, теж переважно з датою погашення до одного року.

112.ua

Тобто інвестори купували переважно три- і шестимісячні облігації в гривні та валюті, які забезпечували їм до 20% і 6-7% прибутковості відповідно.

З січня по грудень 2018 року середньозважена дохідність гривневих ОВДП зросла з 16,11 до 20%, тобто майже на 4%, при цьому НБУ заявив про рекордне уповільнення інфляції торік до 9,8%. Сьогодні ставка за державними цінними паперами, так само як і облікова ставка НБУ, майже вдвічі перевищує нинішній темп інфляції. Такої диспропорції немає ніде в Європі та навіть у РФ чи Білорусі.

По суті, облікова ставка НБУ замість інструменту стимулювання кредитування і розвитку економіки перетворилася на механізм стримування девальвації та інфляції перед виборами, так само як і на гарну підмогу для заробляння фінансовим лобі сотень мільйонів гривень буквально на повітрі. Тільки підтримують це "повітря" наші гроші, тобто державний бюджет. Монетарна трансмісія НБУ, яка в теорії має "пов'язувати" такі індикатори, як розмір грошової маси, темпи інфляції та динаміку економічного зростання, поступово перетворюється на фінансову рулетку, яка збожеволіла. Коли-небудь ця монетарна пружина "розтиснеться"... Шкода тільки винних, як завжди, не знайти...

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>