Скільки грошей нам дав ЄС і куди вони ділися

Олександр Охріменко, економіст

Скільки грошей нам дав ЄС і куди вони ділися
112.ua

Олександр Охріменко, економіст

Ця традиція багато і часто говорити про гроші, які нам дав або хоче дати ЄС, пішла з Майдану. Зараз вже важко пригадати, скільки разів було сказано і переказано про те, що ЄС дасть нам десятки, або навіть сотні мільярдів євро після того, як Україна підпише договір про асоціацію. І чим більше наші політики і експерти говорили про гроші з ЄС, тим більше вони самі починали вірити і розповідати іншим. Ще більше говорили, що ЄС не дасть нам грошей або дасть дуже мало. Що угода про асоціацію з ЄС нічого не дасть Україні, що потрібно його не підписувати. І ось тепер Україна підписала договір про асоціацію з ЄС, можна вже з упевненістю розповісти, скільки ж насправді ЄС готовий заплатити Україні за підписання договору про асоціацію і за що він готовий платити.

Новини за темою

Вся інформація про те, скільки ЄС обіцяє заплатити Україні за підписання угоди про асоціацію, є на сайті Мінекономіки. А на сайті Держказначейства є дані, скільки ж реально ЄС виділив Україні грошей після підписання договору про асоціацію.

Варто відразу обумовити, що це безоплатна фінансова допомога ЄС Україні, яку не потрібно буде повертати, на відміну від кредитів ЄС. Але ЄС ці гроші виділяє не просто так, а тільки на умовах, що ці гроші будуть використані на економічні реформи в Україні. Якщо не буде реформ-не буде й грошей.

Україна уклала з ЄС Контракт для України на розвиток держави, за цим контрактом ЄС обіцяє виділити Україні 355 млн євро і вже в 2014 році виділив 250 млн євро, і обіцяв ще 105 млн євро в середині 2015 року. І це все. Як бачите, суми невеликі. Але, варто відразу сказати, що є й інші програми фінансування України з боку ЄС, договори, які укладені ще в 2009, 2010 і 2012 роках навіть, але так, як їх ЄС укладав ще при владі, яка була до Майдану, то про цих програмах намагаються не згадувати. Хоча в 2014 році за цими програмами Україна отримала близько 19,05 млн євро.

Що означає проведення економічних реформ і якихось реформ? Все дуже просто. ЄС при підписанні Контракту обмовив, які реформи повинна зробити Україна. Це традиційний набір гасел: реформування системи державного управління, покращення доступу до інформації, завершення конституційної реформи та гармонізація виборчого законодавства.

Для того, щоб Україна виконала вимоги, ЄС перерахував Мінфіну України вже 250 млн євро. Він зі свого боку продав ці 250 млн євро НБУ, і ці гроші пішли на формування золотовалютних резервів, а НБУ в свою чергу зробив емісію гривні і гроші були зараховані на рахунок держказначейства, а Мінфін ці гроші розподілив по міністерствам і відомствам, які мають зробити відповідні реформи. Точніше, ці міністерства і відомства повинні були підготувати законопроекти, які будуть регламентувати держслужбу, вибори в Україні, доступ до інформації і т. д. Коли ЄС говорить "реформа", то перш за все мається на увазі розробка і прийняття законів, які відповідають рекомендаціям і вимогам ЄС.

Новини за темою

  • 27.01.2015

Новини за темою

Якщо українські міністерства і відомства підготують вчасно законопроекти і вони будуть прийняті Верховною Радою, ЄС перевірить виконання його вказівок і видасть другий транш. Якщо реформи не виконані – грошей не видасть. Ось таким чином ЄС "виховує" нашу владу і змушує робити реформи.

А тепер найцікавіше. Гроші, які отримують міністерства і відомства на проведення реформ, хоча вони і в гривні, але їх можна витрачати лише на відповідні заходи, так чи інакше пов'язаних з розробкою законів, які в очах ЄС називаються "реформами". Але для розробки таких законопроектів міністерства і відомства організовують семінари і конференції, запрошують спеціалістів з ЄС для читання лекцій і консультацій, а ще, найголовніше, на умовах тендерів замовляють різним незалежним громадським організаціям розроблення і обговорення цих самих законів і рекомендацій. Тому немає нічого дивного, що після Майдану у нас з'явилася велика кількість різних структур з красивими назвами: "Європейський вибір", "Реанімаційний центр реформ", "Україна і ЄС" та велика кількість інших. Які дуже люблять і ЄС, і влада, і хвалять Майдан, і при цьому непогано живуть за рахунок  фінансування міністерств і відомств. В результаті в кінцевому підсумку гроші від ЄС, отримані на реформи, вдало "освоюються", а Україна отримує черговий набір законів та інших нормативних актів, які повинні наблизити або точніше гармонізувати законодавство України і ЄС.

Тому не дивно, що 250 млн євро вже вдало витрачені і чекаємо ще на 105 млн євро. А ще просимо від ЄС 1,8 млрд євро і ще краще 2,5 млрд євро. А може відразу просити 25 млрд євро? Ми ж можемо "освоїти" будь-яку суму грошей ЄС.

Але, одна сумна новина для всіх любителів європейських грошей. Просити можна, але ЄС не такий щедрий, як нам люблять про це говорити. За всю історію ЄС виділив іншим країнам на реформи тільки 10 млрд євро станом на кінець 2013 року. При цьому близько 47% цих грошей було виділено в країни Африки, а ще були Латинська Америка та Азія. Європа отримала не так багато і буде отримувати, але в межах розумного. Бо ЄС може собі дозволити витрачати гроші на різні реформи в інших країнах, але тільки коли вигідно. Ось така наша доля.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтесь із правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>