Схоже, влада розсмакувала спирт

Підвищити вартість спиртзаводів, завантаживши їх роботою, не вийде. І продати спиртзаводи дорого не вийде, вони в переважній більшості – іржавий мотлох, що інвесторам не цікавий. Навіть ті заводи, що працюють – технологічно та енергетично безнадійно застаріли, так що простіше і дешевше побудувати нові. Весь обсяг українського виробництва – це один сучасний завод, вартістю менш 100 млн дол. при 60 особах персоналу, каже Олексій Зубрицький: "Час для грошової приватизації упущено, зараз просто необхідна демонополізація галузі, скасування держмонополії на виробництво харчового спирту при одночасному обмеженні імпорту, щоб не годувати іноземців, а все інше швидко зроблять ринок та інвестори"

Схоже, влада розсмакувала спирт
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Підвищити вартість спиртзаводів, завантаживши їх роботою, не вийде. І продати спиртзаводи дорого не вийде, вони в переважній більшості – іржавий мотлох, що інвесторам не цікавий. Навіть ті заводи, що працюють – технологічно та енергетично безнадійно застаріли, так що простіше і дешевше побудувати нові. Весь обсяг українського виробництва – це один сучасний завод, вартістю менш 100 млн дол. при 60 особах персоналу, каже Олексій Зубрицький: "Час для грошової приватизації упущено, зараз просто необхідна демонополізація галузі, скасування держмонополії на виробництво харчового спирту при одночасному обмеженні імпорту, щоб не годувати іноземців, а все інше швидко зроблять ринок та інвестори"

Рідко, але іноді відсутність новин вже новина. Саме цей принцип найкраще відображає те, що нині відбувається з державним монополістом на виробництво спирту в Україні "Укрспиртом" (нині він двоголовий, оскільки частина заводів досі в держконцерні, а частина у держпідприємстві, і ці дві структури між собою, до того ж, конкурують).

Як стало відомо 112.ua, ще в кінці травня за дорученням першого віце-прем'єр-міністра Степана Кубіва у Мінагрополітики повинна була відбутися нарада з питання "Укрспирту", який відповідно до підписаного з МВФ меморандуму до вересня 2017 року повинен бути виставлений на конкурсний продаж (разом з усіма 150 пов'язаними з ним ДП). У кінці травня нараду скасували у зв'язку з тим, що міністр аграрної політики Тарас Кутовий, який написав 23 травня заяву про відставку, пішов на лікарняний. У закритому від ЗМІ форматі нарада в Мінагрополітики все ж пройшла вчора, 8 червня. Аграрне міністерство (яке вже багато років займається спиртовою галуззю) представляв перший заступник міністра Максим Мартинюк.

Однак ніяких нових рішень на цьому заході прийнято не було. "Обговорювали, що підприємства, які будуть мати ліцензію на виробництво технічного спирту, потрібно виставити на приватизацію, а заводи, які виробляють харчовий спирт, поки залишити у державній власності", - розповів 112.uа народний депутат Олег Барна, який не лише брав участь у нараді, але і був серед її організаторів.

За словами депутата, вирішили, що потрібно рухатися в бік того, що приватизація повинна відбуватися поступово у кілька етапів: "У першу чергу, продавати нерентабельні підприємства, які простоюють, промислові майданчики, які мають розвинену інфраструктуру, пріоритети давати місцевим аграрним підприємствам, фермерам, які зацікавлені не тільки в тому, щоб продавати зерно, сировину, а й інвестувати в переробку, щоб прибуток на місцях залишати". Тобто, знову двадцять п'ять.

А як же вимога МВФ? По-перше, не вимога, а рекомендація, виправляє Барна, а по-друге, "є факт, що ми вже наламали дров з приватизацією тютюнової галузі, і тепер працюємо то на сировині американській, то на іншій. І тому потрібно робити висновки".

Новини за темою

Інші учасники наради розповіли, що всі були одностайні щодо питання про те, що якби зараз підприємства були виставлені на продаж, то 6-10 найкращих заводів, що мають ліцензію на виробництво харчового спирту, тут же були б продані. А десятки інших мазутних, які не по одному разу збанкрутіли, які вже багато років не працюють та до того ж володіють лише ліцензією на технічний спирт, нікому не будуть цікаві. Тому час, мовляв, такі заводи витягати – завантажити їх роботою, створити додаткові робочі місця, виробляти на них біоетанол, технічні рідини, спирт для української парфумерної галузі. Мовляв, нічого завозити імпортний, коли є своє. Для того, щоб вирішити проблему з неконкурентною собівартістю продукції, думають створити преференції для підприємств. Цим і має намір найближчим часом, як суб'єкт законодавчої ініціативи, зайнятися Олег Барна. "Наступного тижня ми будемо узгоджувати законопроекти і подавати в Міністерство фінансів, яке опирається більше за всіх реорганізації спиртових заводів, щоб скасувати акциз з технічного спирту. Міністерство агрополітики погоджується, що необхідна реорганізація спиртової галузі, щоб вона почала працювати, потрібно запускати підприємства, збільшувати їхню потужність, запускати програму біоетанолу", - розповів Барна.

Також, за його словами, необхідно вирішити низку інших питань, щоб унеможливити виробництво контрафактного спирту: "електронний облік, у тому числі щодо контролю фіскальної служби в точках роздрібної торгівлі".

Але ось, що цікаво - спроби "запустити підприємства "Укрспирту", завантаживши роботою заводи з ліцензією на технічний спирт, налагодити виробництва біоетанолу" в "Укрспирті" вже неодноразово обговорювалися! А облік і контроль, так і поготів. Щоправда, і перше, і друге, на жаль, безуспішно.

Ще в 2009 році в держконцерні розробили програму, яка передбачала збільшення виручки "Укрспирту" на 1 млрд грн у рік за рахунок виробництва на спиртзаводах біопалива. Як повідомлялося, тоді через неповне завантаження виробничих потужностей спиртових заводів фінансово-господарська діяльність третини підприємств протягом останніх років була збитковою. Вже в 2008 році використовувалося лише 55,1% потужностей спиртзаводів (тоді держмонополіст ще не був розділений на дві структури, як зараз).

У результаті на декількох заводах налагодили виробництво технічних рідин, зокрема склоомивачів, та ще на кількох підприємствах було налагоджено виробництво біоетанолу (у 2010 році було налагоджено партнерство із заправками БРСМ, на яких продавався бензин з добавками, виробленими заводами концерну "Укрспирт"). Однак ясно, що в цілому ці точкові проекти великого впливу на "Укрспирт" не чинили.

Після Майдану знову повернулися до ідеї про те, що "потрібно запускати підприємства, збільшувати їхню потужність, запускати програму біоетанолу". Але як і раніше локомотивом галузі залишалися заводи з виробництва харчового спирту – всі проекти, пов'язані з технічним спиртом, залишилися на рівні точкових. "Поруч є Туреччина, і було розуміння, що якщо зайняти 10% ринку спирту для парфумерної галузі, це запуск 10-20 заводів "Укрспирту", але через зарегульованість це неможливо зробити. Неможливо! Дуже багато підзаконних актів і положень, які роблять продукцію неконкурентною. І з цим не впорається жоден міністр: ні Кутовий, ні Павленко", - сказав колишній високопоставлений співробітник "Укрспирту".

Що ж стосується виробництва біоетанолу, за його словами, цю продукцію в Україні виробляють і приватні підприємства, з якими "Укрспирт" через більш високу собівартість і свою неповороткість конкурувати просто не може: та і контрагенти воліють працювати з приватним бізнесом, а не з держструктурою.

І вихід на законодавчому рівні з цієї ситуації вже намагалися шукати: неодноразово були спроба продавити через Раду нульову ставку акцизу на виробництво біоетанолу, законодавчо закріпити норму добавок біоетанолу в бензин, і кожного разу це нічим, окрім скандалу з громадськими організаціями, які звинувачували державу у спробах держрегулювання, не закінчувалося.

Вся заковика в тому, що всі гроші в галузі - у монополії на виробництво харчового спирту: саме схеми тіньового виробництва спирту в умовах державної монополії і семиразового оподаткування роблять спиртову галузь такою привабливою для різноманітних крадіїв, каже екс-радник міністра аграрної політики і продовольства Олексій Зубрицький (був радником Павленка і входив до комісії, яка проводила конкурс на посаду глави "Укрспирту").

Новини за темою

Як відомо, на початку нинішнього року профспілка працівників АПК у ДП "Укрспирт" заявила, що частка тіньової горілки в Україні за останній рік зросла з 40% до 60%. У зв'язку з цим, обсяг легального виробництва харчового спирту впав з 23,844 млн дал у 2010 році до 8,4 млн дал у 2016 році. А через засилля "лівака" на ринку ціна на нього впала з 60 до 35 грн за літр. Весь обсяг ринку "чорного спирту" оцінюється у близько 5 млрд грн.

Питання, як це відбувається при наявності цілодобових постів податкової служби на спиртзаводах, лічильників, пломб, журналів та іншого "обліку і контролю", зрозуміло, риторичне. Так, періодично відбуваються якісь точкові арешти співробітників "Укрспирту", директорів спиртзаводів. Наприклад, ще в 2016 році генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив про затримання колишнього головного бухгалтера підприємства "Укрспирт" Волощука. Іноді заарештовують директорів спиртзаводів, але все це знову ж точкові рухи, які в цілому на ситуацію практично не впливають.

Міністерство аграрної політики (у каденцію Тараса Кутового) навіть рекомендувало спиртзаводам відмовитися від приватної охорони. Бо вже очевидно, що така охорона випускає ці фури з "чорним" спиртом".

"Тим не менше, кожен, хто отримує контроль над галуззю, досить швидко від закликів до приватизації переходить до "кришування" тіньових потоків і заробляння грошей. І тягне час. Зараз ми якраз спостерігаємо такий процес зміни команди і зміни риторики. Зараз нова команда прем'єр-міністра, як бачимо, від розмов про приватизацію переходить до тих ж рецептів, як оживити труп – завантажити заводи-банкрути роботою з використанням неринкових механізмів, преференцій. Мета все та ж – відстрочити приватизацію галузі і продовжити красти", - каже Олексій Зубрицький.

Сам прем'єр-міністр Володимир Гройсман на одному з останніх засідань Кабміну (в кінці травня) заявив, що виступає за якнайшвидшу приватизацію "Укрспирту". "Укрспирт"... Треба його продати, навіщо він державі потрібен взагалі? Аукціон, абсолютно прозорий, і нехай купують... Скільки раз уже ставили на голосування в парламенті, щось ніяк не виходить", - сказав Гройсман. Слід сказати, що Кабінет міністрів схвалив проект закону про демонополізацію спиртової галузі, поділ спиртзаводів на дві групи і повний продаж активів галузі ще в листопаді 2016 року.

Новини за темою

Підвищити вартість спиртзаводів, завантаживши їх роботою, не вийде. І продати спиртзаводи дорого не вийде, вони в переважній більшості – іржавий мотлох, який інвесторам не цікавий. Навіть ті заводи, що працюють – технологічно та енергетично безнадійно застаріли, так що простіше і дешевше побудувати нові. Весь обсяг українського виробництва – це один сучасний завод, вартістю менш 100 млн дол. при 60 особах персоналу, каже Олексій Зубрицький: "Час для грошової приватизації упущено, зараз просто необхідна демонополізація галузі, скасування держмонополії на виробництво харчового спирту при одночасному обмеженні імпорту, щоб не годувати іноземців, а все інше швидко зроблять ринок і інвестори".

Учасники ринку також мають спільну думку: рецепт один – приватизація, але в те, що вона в найближчому майбутньому відбудеться, вже ніхто не вірить.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>