banner banner banner banner

Східна Європа дедалі частіше дивиться в бік Росії

Східна Європа дедалі частіше дивиться в бік Росії
РИА-Новости

Nihon Keizai

Японське видання

Оригінал на сайті Nihon Keizai

У ЄС дедалі більше проявляються розбіжності між членами Союзу. Виникла конфронтація між штабом ЄС і країнами Східної Європи з приводу заходів щодо пандемії нового коронавірусу: пропозиція створити фонд відновлення, про який домовилися глави країн ЄС, а також обмеження переміщень. 

Головна причина - розбіжність у базових цінностях. У Східній Європі занадто легко ставляться до влади закону - основного правила Союзу. ЄС це турбує, але поки він не може знайти вихід із ситуації, що склалася.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен виступила 16 вересня з програмною щорічною промовою в Європарламенті. Вона процитувала слова Вальтера Хальштейна, який був першим главою ЄС в період з 1950 по 1960 рік і який назвав Союз "спільнотою Закону". Урсула фон дер Ляєн наголосила на важливості закону: саме він має стримувати зловживання владою. 

До того ж вона зазначила, що за останні місяці європейці усвідомили, наскільки влада закону крихка.

Новини за темою

Вона мала на увазі обговорення створення фонду відновлення європейської економіки. У липні глави 27 країн ЄС домовилися створити фонд у розмірі 750 млрд євро, щоб відновити економіку, яка постраждала через новий коронавірус. Для втілення цієї ідеї необхідна згода Європейського парламенту і парламентів усіх країн, однак обговорення цього проекту натрапило на труднощі. 

Розбіжності щодо тлумачення "влади закону"

Одна з головних причин полягає в тлумаченні "влади закону". У меморандум, підписаний в липні за підсумками зустрічі глав ЄС, внесено тільки одну відповідну пропозицію: "Надавати особливого значення повазі влади закону". Пріоритет віддано угоді, однак це породило двозначність. На початку вересня лідер Європейської народної партії Манфред Вебер (Manfred Weber), найбільшої фракції у Європарламенті, зажадав суворо дотримуватися принципу влади закону під час розподілу фінансів: "Парламент не визнає отримання Угорщиною, яка не дотримується влади закону, великих сум із фонду". 

Польща загрожує незалежності судів, втручаючись у систему призначення суддів, а Угорщина посилює контроль над ЗМІ. Для ЄС влада закону - це одна із базових цінностей поряд з правами людини і демократією. 

У ЄС суворо дивляться на країни Східної Європи, які проводять політику всупереч цим цінностям. 9 вересня пройшло засідання голландського парламенту. Широкий резонанс викликала ідея прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, який запропонував сформувати новий союз без Польщі та Угорщини. 

Ці країни протестують. За словами європейського чиновника-високопосадовця, Нідерланди передали ЄС, що парламент країни не буде ратифікувати проект доти, доки Європейський парламент не візьме курс на верховенство закону. Якщо фонд відновлення економіки створено не буде, з 2021 року країни перестануть отримувати субсидії, і це загальмує економічний розвиток. 

На тлі - побоювання Східної Європи з приводу західних країн

Річ у тім, що збільшилася дистанція між колишніми країнами комуністичного табору і ЄС, який після боргової кризи 2010 року і кризи мігрантів 2015 року надає особливого значення західним цінностям. У країнах Східної Європи зросла недовіра до ЄС, який невміло справлявся з цими кризами. Оскільки східний табір ігнорує правила, штаб ЄС погрожує санкціями, проте влада країн Східної Європи не може піти на поступки, оскільки здобула перемогу на виборах. 

Новий коронавірус тільки посилив ці розбіжності. 1 вересня Угорщина закрила кордони для всіх іноземців, крім трьох країн, серед яких Польща і Чехія. ЄС заявив, що визначення в'їзду за громадянством веде до дискримінації, і передав, що заходи, що не відповідають законам ЄС, варто негайно скасувати, але Угорщина не слухається. 

Коли у Європі почала поширюватися епідемія, прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш підкреслив: "Про кліматичні зміни потрібно на якийсь час забути". Тим самим він показав своє ставлення до улюбленої політики Урсули фон дер Ляєн. 

У липні міністри навколишнього середовища шести східноєвропейських країн, зокрема Чехії та Польщі, висловили незгоду з політикою ЄС щодо кліматичних змін: "Необхідно враховувати також соціальні, екологічні та економічні витрати". 

Розбіжності з приводу приймання біженців

23 вересня Європейська комісія опублікувала проект нової системи, що стосується мігрантів та біженців. Невідомо, чи дадуть свою згоду країни Східної Європи, які виступають проти приймання біженців, тому ймовірність посилення суперечностей велика. 

Попри це Східна Європа навряд чи вийде з ЄС, як це зробила Великобританія. Річ у тім, що порівняно бідна Східна Європа збагачується коштом ЄС. Виходить, що вона користується благами членства в Союзі і водночас не дотримується правил і принципів ЄС, для якого подібні дії виглядають як зняття вершків. 

Проте Європейський Союз поки не може знайти вихід із ситуації, що склалася. Росія, Китай і Туреччина зближуються з країнами Східної Європи, замислюючи розкол ЄС. Якщо піти на поступки Східній Європі, виникне критика, що це відхід від європейської філософії. У підсумку ЄС опинився перед дилемою: він заявляє про важливість влади закону, але не може вжити конкретних заходів.

Ясуо Такеуті

Переклад ІноЗМІ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>