banner banner banner banner

Шпигунські ігри: Незручні запитання

Шпигунські ігри: Незручні запитання
З відкритих джерел

Сега

Болгарська газета

Оригінал на сайті Сега

Менш ніж за рік п'ятьох російських громадян із дипломатичним статусом було оголошено персонами нон грата, а ще одному не було дозволено стати військовим аташе. Це завжди відбувалося за одним і тим самим алгоритмом - прокуратура робила офіційну заяву, Міністерство закордонних справ давало підозрюваним час покинути країну, після чого наставала могильна тиша. Паралельно з цим було порушено справу проти голови болгарського національного руху "Русофіли" Миколи Малинова, ДАНС (Державне агентство національної безпеки) заборонило в'їжджати до Болгарії бізнесмену Костянтину Малофєєву і стратегу-розвіднику Леоніду Решетнікову, про якого говорять, що він тісно пов'язаний з болгарською політикою. При цьому вражає м'яка позиція Росії, а також той факт, що до викриття болгарських "ятаків" (помічників підпільників) так справа і не дійшла. Все це викликає кілька незручних запитань.

1. Чому Болгарія раптом активізувалася проти російських шпигунів?

Болгарія була однією з небагатьох країн, які не вислали жодного дипломата після скандалу з отруєнням колишнього агента КДБ Сергія Скрипаля у Великобританії. У березні 2018 року понад 20 країн ЄС вислали принаймні одного російського дипломата на знак того, що вони вважають подію неприйнятною. На цьому тлі виділився прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов, який заявив, що на засіданні Європейської Ради з цього питання він попросив представити незаперечні докази причетності Москви. "Ми всі віримо Великобританії, але я висловив свою позицію, нагадавши, що Саддама Хусейна теж звинувачували в застосуванні хімічної зброї. Тоні Блер, звичайно, потім вибачився, але все вже було зроблено", — пояснив Борисов. За півроку він знову відмовився висилати російського дипломата, хоча, за його власним визнанням, даних про причетність Москви стало більше. Нічого не змінилося, коли з'ясувалося, що люди, пов'язані зі справою Скрипаля, були в Болгарії і можуть бути причетними до отруєння болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева у 2015 році. На початку 2019 року прокуратура навіть заявляла, що Гебрев мало не сам у всьому винен і, ймовірно, його було отруєно інсектицидом, руколою або кавою.

Новини за темою

Ситуація різко змінилася в середині 2019 року, і раптово ці самі люди й установи змінили курс. Голову болгарського національного руху "Русофіли" Миколу Малинова було затримано за підозрою в шпигунстві, прокуратура визнала, що Гербева могли отруїти тією самою речовиною і тими самими росіянами, що й Скрипаля, Костянтину Малофєєву і Леоніду Решетнікову заборонили в'їжджати до країни, а в жовтні минулого року навіть вислали російського дипломата. Потім прокуратура стала ще сміливішою - російських дипломатів висилали як у січні, так і у вересні 2020 року. І логічно виникає запитання - що змінилося? Очевидно, річ не в прокуратурі — оскільки Еміліан Гебрев дуже незручний залаштунковим гравцям, розслідування його отруєння затягується. А розслідування справи Миколи Малинова взагалі стоїть на місці.

2. Яку роль відіграють західні служби в цих скандалах?

Незрозуміла зміна позиції установ дає підставу вважати, що насправді болгарська влада опинилася в ситуації, коли неможливо не діяти, не компрометуючи себе в очах західних партнерів. Активізація прокуратури, наприклад, збіглася з візитом тодішнього генерального прокурора Сотіра Цацарова, його заступника Івана Гешева, а також керівників ДАНС до співробітників американської розвідки. Відразу після висилки першого російського дипломата Борисова було "нагороджено" довгоочікуваною зустріччю з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі.

"Слова Борисова про те, що ми не миримося з російськими шпигунами і що тих двох, яких ми знайшли, ми вигнали, — це досить смішно. У відкритому доступі не так багато деталей. Якщо на цих людей вказали американці, ані у ДАНС, ані у прокуратури не було вибору, вони не могли не діяти. Коли один із твоїх основних союзників з НАТО говорить, що ці люди збирали конкретну інформацію, що стосується безпеки НАТО, у тебе немає вибору — ти просто дієш", — прокоментував БНР колишній заступник внутрішніх справ Болгарії Філіп Гунєв.

У цьому ж ключі було зроблено офіційну заяву США після висилання російських дипломатів у січні цього року: "Посольство США вітає недавні дії, вжиті урядом Болгарії для захисту незалежності і суверенітету країни від зловмисного впливу, зокрема повідомлення про висилання двох співробітників російського посольства, звинувачених у шпигунстві, і звинувачення трьох громадян Росії в замаху на вбивство. Ми підтримуємо довгострокові зусилля установ, що займаються розслідуванням і виявленням порушень болгарського законодавства. Болгарія - сильний союзник у НАТО і партнер у ЄС, має невіддільне право визначати своє майбутнє".

Також ця теза підтверджується тим, що під час візитів британських і американських дипломатів до Болгарії спливали нові дані про отруєння Скрипаля, Гебрева або відмивання грошей у Венесуелі. Західні дипломати давали зрозуміти, що це вони надавали дані, але це не заважало Бойку Борисову постійно хвалитися тим, що насправді це він надав їм інформацію про те, хто що зробив.

3. Чому імена причетних до скандалів болгар тримаються в секреті?

За даними прокуратури, у кожному шпигунському скандалі брали участь болгарські громадяни, які або просто зустрічалися, або безпосередньо отримували фінансову винагороду від висланих дипломатів. Так, наприклад, у своєму останньому повідомленні прокуратура зазначала, що "в деяких випадках було обіцяно і надано грошову винагороду громадянам Болгарії". Але незрозуміло, хто вони і що з ними сталося.

Зрозуміло, що, згідно з Віденською конвенцією, звинувачувати і судити російських дипломатів не можна. Але це не стосується до їхніх болгарських помічників. Ба більше, в одному випадку мова йде про збір інформації про енергетику, у другому — про вибори, в третьому — про армію, військово-промисловий комплекс і збройові угоди Болгарії. Ходили навіть розмови про "дивні інциденти на болгарських збройових заводах, що почастішали", оскільки вислані підозрюються не тільки в збиранні інформації про угоду на нові винищувачі F-16 і наміри Болгарії придбати бойові дрони, але і в саботажі за цих "інцидентів, які почастішали на збройових заводах". Не кажучи вже про те, що, за версією звинувачення, дипломати діяли з 2016 року. Тому дивно, що за всієї "відкритості" державного обвинувачення, яке, коли йому це вигідно, без вагань поширює докази у справах, зібраних за допомогою спеціальних розвідувальних засобів, воно не називає навіть ініціали причетних болгарських громадян і не говорить, які заходи було вжито проти них.

4. Яка роль прем'єр-міністра Бойка Борисова?

Якщо і є щось незаперечне, так це те, що прем'єр-міністр Бойко Борисов робить неможливе, намагаючись догодити одночасно і президенту Росії Володимиру Путіну, і президенту США Дональду Трампу. Абсурдна амбіція, коли ми говоримо про протистояння російських і американських спецслужб. Тому поведінка Борисова часто буває комічною.

Коли торік Болгарія вперше вислала російського дипломата, Борисов підійшов до скандалу досить недбало. "Росія не вислала болгарських дипломатів у відповідь, як це зазвичай відбувається в подібних випадках, і це робить їй честь. Путін добре мене знає, він знає, що я не піддаюся тиску, що я не висилав російських дипломатів, коли всі навколо висилали. Але якщо дипломата-високопосадовця заскочили за вербуванням моїх начальників, я відразу ж його затримаю!" - прокоментував він тоді.

З пояснень прем'єр-міністра стало зрозуміло, що була спроба завербувати керівника болгарської спецслужби, і той виявився гідним патріотом і сам все вчасно розповів. Борисов заявив, що президент Росії добре розбирається в подібних речах, і висловив надію, що російська сторона гідно оцінить все, що зробила Болгарія. "Якщо я відряджу шпигуна завербувати одного з керівників служб президента Путіна, висилка буде для нього м'яким покаранням", - сказав прем'єр-міністр. Всього кілька днів по тому Росія відповіла взаємністю і вислала болгарських дипломатів, але цей факт Борисов вирішив оминути.

Кілька днів тому пояснив ще раз: "Ще кілька років тому я попереджав президента Путіна - через тодішнього прем'єр-міністра Медведєва, який перебував з візитом у нашій країні, — що я не допущу подібних речей на території Болгарії". Очевидно, що такими діями він намагається пом'якшити ситуацію і знайти виправдання своїм діям. Тож прем'єр-міністр Болгарії вкотре різко відзначився від своїх колег з інших країн, які використовували набагато жорсткіший тон, коли йшла мова про російських шпигунів на території їхніх країн. Однак в цьому разі мова йде не тільки про шпигунство, але і про можливий саботаж на території Болгарії, а також про спробу завербувати начальника спецслужб.

Росія не сприймає дії Болгарії серйозно. Після вигнання першого шпигуна Росія навіть не стала відтерміновувати візит глави МЗС Болгарії Катерини Захарієвої до Москви. Потім російська сторона висунула версію про те, що реакція Болгарії була частиною навчань НАТО, під час яких розігрувалися різні реакції ЗМІ і дипломатичного корпусу. Відтоді Росія стала відповідати взаємною висилкою дипломатів, але без різких коментарів, як це зазвичай буває за подібних скандалів у інших країнах. Навряд чи це можна пояснити теплими почуттями між Путіним і Борисовим. Швидше за все, не надто вже було порушено російські інтереси в Болгарії, а вигнаних дипломатів можна вважати нікчемною жертвою заради досягнення вищої мети.

Олександр Александров

Переклад ІноЗМИ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>