Шість причин, чому США не варто розривати ядерну угоду з Іраном

Шість причин, чому США не варто розривати ядерну угоду з Іраном
Барак Обама Reuters

Барак Обама

Екс-президент США

Оригінал на сторінці Барака Обами в Facebook

Є кілька питань, більш важливих для безпеки Сполучених Штатів, ніж потенційне поширення ядерної зброї або загроза більш руйнівної війни на Близькому Сході. Саме тому Сполучені Штати, в першу чергу, підписали Спільний комплексний план дій (JCPOA, СКПД).

Дійсність ясна. СКПД працює - це думка, яку поділяють наші європейські союзники, незалежні експерти і нинішній міністр оборони США. СКПД в інтересах Америки - він серйозно загальмував ядерну програму Ірану. СКПД - це зразок того, що може зробити дипломатія. Інспекції та режим перевірок – це саме те, що Сполучені Штати повинні запропонувати для вирішення північнокорейської проблеми. Дійсно, у той час, коли ми всі боремося за те, щоб дипломатія досягла успіху у випадку з Північною Кореєю, вихід з СКПД означає загрозу втратити угоду – зараз з Іраном – але ж ми приміряли її і на Північну Корею.

Новини за темою

Ось чому сьогоднішнє оголошення настільки помилкове. Виходячи з СКПД, США відвертаються від найближчих союзників і угоди, яку народили наші провідні дипломати, вчені і розвідники. В умовах демократії зміни в політиці та пріоритети адміністрацій будуть завжди. Але регулярне нехтування угодами, укладеними нашою країною, загрожує нам підривом довіри світового співтовариства до Америки, воно ставить нас в протиріччя з основними державами світу.

Дискусії в нашій країні мають бути підкріплені фактами, особливо коли йдеться про дебати, які виявилися суперечливими. Тому важливо згадати кілька фактів про СКПД.

По-перше, СКПД був не просто угодою між моєю адміністрацією та урядом Ірану. Після декількох років будівництва міжнародної коаліції, яка змогла узгодити санкції проти Ірану, ми досягли СКПД разом зі Сполученим Королівством, Францією, Німеччиною, Європейським союзом, Росією, Китаєм та Іраном. Це багатостороння угода з контролю над озброєннями, одностайно схвалена Резолюцією Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй.

По-друге, СКПД спрямована на відкат ядерної програми Ірану. Протягом десятиліть Іран неухильно просував свою ядерну програму, наближаючись до точки, де вони могли б швидко проводити достатньо матеріалу для створення атомної бомби. СКПД закрив цю можливість. Оскільки План був підписаний, Іран знищив ядро реактора, який міг би виробляти збройний плутоній; деактивував дві третини своїх центрифуг (понад 13 000) і розмістив їх під міжнародним наглядом; він ліквідував 97 відсотків свого запасу збагаченого урану - сировини, необхідної для створення бомби. Таким чином, в якійсь мірі СКПД ввів жорсткі обмеження на ядерну програму Ірану і домігся реальних результатів.

По-третє, СКПД не базується на взаємній довірі - він заснований на максимально можливих перевірках та режимі верифікації, які коли-небудь обговорювалися в угоді з контролю над озброєннями. Іранські ядерні об'єкти суворо контролюються. Міжнародні спостерігачі також мають доступ до всього ланцюжку поставок ядерної сировини в Іран, і ми маємо можливість зловити їх за руку, якщо вони спробують нас обдурити. Без СКПД цей режим контролю та інспекцій зникне.

Новини за темою

По-четверте, Іран дотримується СКПД. Це не просто погляд моєї адміністрації. Розвідувальне співтовариство Сполучених Штатів як і раніше впевнене, що Іран виконує свої обов'язки по угоді, і повідомило про це Конгресу. Так само вважають і наші найближчі союзники, і Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).

По-п'яте, СКПД не має терміну дії. Заборона на створення Іраном ядерної зброї є постійною. Деякі з найбільш важливих інспекцій, кодифікованих СКПД, є постійними. Навіть коли деякі з положень СКПД з часом стануть менш суворими, це не відбудеться в найближчі десять, п'ятнадцять, двадцять чи двадцять п'ять років, тому немає підстав піддавати ці обмеження ризику сьогодні.

Нарешті, СКПД ніколи не розглядався як вирішення всіх наших проблем з Іраном. Ми були переконані в тому, що Іран займається дестабілізацією в регіоні, в тому числі підтримкою тероризму, а також погрозами Ізраїлю і його сусідам. Але саме тому так важливо, що ми не даємо Ірану отримати ядерну зброю. Кожен аспект поведінки Ірану, який викликає занепокоєння, стане набагато небезпечнішим, якщо їх ядерна програма не буде обмежена. Наша здатність протистояти дестабілізуючій поведінці Ірану і підтримувати єдність цілей з нашими союзниками зміцнюється наявністю СКПД і послаблюється без нього.

Виходячи з цих фактів, я вважаю, що рішення поставити СКПД під загрозу без будь-яких порушень угоди з боку Ірану - це серйозна помилка. Без СКПД США в кінцевому підсумку ризикують залишитися переможеними у виборі між ядерною зброєю в руках Ірану і війною на Близькому Сході. Ми всі знаємо, про небезпеку отримання Іраном ядерної зброї. Вона могла б розв'язати руки і без того небезпечному режиму, дати йому можливість загрожувати нашим друзям руйнуванням, представляти загрозу для власної безпеки Америки і спровокувати гонку озброєнь в найбільш небезпечному регіоні світу. Якщо обмеження ядерної програми Ірану, забезпечені СКПД, будуть зняті, ми можемо наблизити той день, коли зіткнемося з вибором між життям з цією загрозою або війною, щоб запобігти їй.

У небезпечному світі Америка повинна бути в змозі частково покладатися на сильну, принципову дипломатію, щоб убезпечити себе. З тих пір, як ми досягли СКПД, ми були більш безпечними, частково завдяки роботі наших дипломатів, багатьох членів Конгресу і наших союзників. Я сподіваюся, що американці й надалі продовжать виступати в підтримку такого сильного, принципового і об'єднуючого керівництва, яке може найкращим чином захистити нашу країну і виконувати наші обов'язки у всьому світі.

Барак Обама

Переклад 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів