banner banner banner banner banner

Щоб відокремити бідних "патріотів" від небідних, вперше використали е-декларації

Величезні суми готівки в е-деклараціях – це підтвердження того, що поза банківською системою України зараз перебуває близько 280 млрд грн., і близько 80 млрд – в іноземній валюті

Щоб відокремити бідних "патріотів" від небідних, вперше використали е-декларації
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Величезні суми готівки в е-деклараціях – це підтвердження того, що поза банківською системою України зараз перебуває близько 280 млрд грн., і близько 80 млрд – в іноземній валюті

Чому з не так давно процвітаючої і неймовірно багатої України біжать люди на заробітки за кордон, і чому політичні лідери і великі чиновники не інвестують в економіку власної країни?! Адже, як ми зараз дізналися, статки окремих великих чиновників, силовиків і політиків вже наблизилося до розмірів фінансів українських олігархів. Про що це говорить? Про те, що ці величезні кошти не працюють на конкретні бізнес-проекти і загалом на економіку України. А кредитуватися нашим підприємствам за доступними ставками стало набагато складніше, плюс валютні ризики, пов'язані з девальвацією гривні.

Водночас величезні суми готівки в е-деклараціях – це підтвердження того, що поза банківською системою України зараз перебуває близько 280 млрд грн, і близько 80 млрд - в іноземній валюті. Якщо розділити 80 млрд на жителів країни, виходить, що на кожного припадає близько 2105 готівки в інвалюті. Якщо ж поділити тільки на працездатне населення, то кожен працездатний українець "має" в середньому 4500.

Новини за темою

Але всі ці гроші перебувають у тонкого-тонкого шару політиків і великих чиновників і не працюють на економіку України. Якщо припустити, що вони хоча б половину своєї готівки розмістили в українських інститутах спільного інвестування, то загальна сума залучених коштів могла б скласти 1 трлн 300 млрд грн, яка б пішла на підтримку точок зростання в реальному секторі економіки. Але цього не відбувається. Навпаки, ми дізналися, що "патріоти" від нової політики – це насправді рішучі, ефектні, яскраві і театральні політики, реальний результат роботи яких у владі поки є очевидним і дуже привабливим тільки в їхніх е-деклараціях.

Але щоб зрозуміти це, пересічним людям треба було ще кілька років тому як мінімум неупереджено поглянути на них. І тоді б мрії українців не перетворилися б на мрії. А нова українська еліта, яка швидко виросла на грантах і, як бройлери, набрала політичну вагу, сьогодні не представляла б собою "ударний загін" реформ. Але, на жаль, як ми знаємо з нерідкісних скандальних повідомлень, переважна частина цієї "еліти" не стала вільною від побутової корупції.

Ці нові політики, як і їхні старші товариші, успішно налагодили корупційну вертикаль, коли побори з населення, малого та середнього бізнесу піднімаються від рядових збирачів данини (податківці, які контролюють держрегулятор, силові структури тощо) до своїх політичних лідерів. У гіршому випадку представники цієї нашої "еліти" лобіюють разові рішення, вигідні ФПГ і конкретним олігархам, що призводить до ще більшого погіршення інвестиційного клімату в Україні. Тому не було і немає до нас довіри з боку іноземних інвесторів.

Новини за темою

Згадайте, як юрист за освітою Арсеній Яценюк з трибуни Майдану і в ефірах телеканалів клятвено обіцяв створити конкурентоспроможність української юрисдикції. Він тоді наголошував, що бізнес в Україні, на превеликий його сором, структурується таким чином, що в офшорах реєструються компанії не стільки з метою ухилення від податків, скільки з метою захисту активів. І він доб'ється того, щоб бізнес в Україні був зацікавлений розвиватися. А це означає прозоре податкове законодавство і, відповідно, правозастосування, безпеку активів і суворе виконання державою своїх приписів. Однак, як заявив заступник міністра юстиції П. Мороз, в 2015 р. було зафіксовано 3 000 рейдерських захоплень, і 2 700 були абсолютно успішними. За цей рік відкритих даних поки немає. Не сумніваюся, вони будуть не менш вражаючими.

І також давайте тверезо дивитися на обіцянку прем'єр-міністра Володимира Гройсмана підняти "мінімалку" до 3200 грн. Де брати гроші? Адже у нас немає економічного зростання, а в бюджеті немає грошей. Питання: за рахунок чого підвищувати зарплати і, відповідно, індексувати пенсії? У принципі, є тільки кілька джерел. По-перше, запуск друкарського верстата. По-друге, зовнішні позики. І по-третє (найбільш ймовірне), це знецінення гривні. До четвертого – скорочення держвидатків – впевнений, не дійде, позаяк у Кабміні й у Верховній Раді за це не вистачить голосів.

Так, все говорить проти девальвацію гривні. Цього ми вже наїлися по саме горло. Вона нікому не потрібна, особливо тим, хто сидить у гривні. Чи є інші можливості уникнути цього? Ні! Тому потрібно говорити людям правду. Наприклад, під час нещодавнього спілкування у великому будинку на вул. Грушевського, 12/2, єдиним шляхом вирішення найболючішого питання сьогодні (української кризи боргів), як і раніше, багато хто в Кабміні Гройсмана хочуть вважати швидке скорочення бюджетних витрат.

Новини за темою

Однак про те, що цей шлях веде в нікуди, кажуть ряд українських і відомих зарубіжних експертів. Навіть свого часу Нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман підкреслював, що період економічного спаду - невдалий час для скорочення держвидатків; на такий крок варто зважитися тільки тоді, коли приватний сектор економіки почне повертатися до стійкого зростання. Чим, від себе додам, у нас в Україні поки навіть і не пахне. Але наші політики всього цього ніби й не чують. І піти від драматичного розвитку подій вже не вдалося.

Що робити? Насамперед повністю міняти склад уряду технократів з формуванням нової економічної моделі. Нова команда повинна змінити систему управління. І щоб не допустити різкого спаду ВВП в 2017 р. потрібні: по-перше, додаткові заходи, включаючи бюджетне стимулювання; по-друге, ефективні і сильні рішення в грошово-кредитній політиці; по-третє, необхідні інституційні та структурні реформи. М'яких варіантів не залишилося. Є тільки більш жорсткі і гарячі. А, як відомо, на місце постійної нестабільності приходить страх. Страх за завтрашній день і майбутнє дітей.

Це і є Україна! Ба більше, оприлюднення величезних сум готівки у національної еліти викликало у населення подолання серйозних психологічних бар'єрів і різке погіршення оцінки власного життя. Багато людей зрозуміли, що скочування вниз триватиме. Знову потрібно готуватися до гіршого, позаяк останні місяці року, що минає, у нас традиційно провальні. Тому треба готуватися до ослаблення гривні, до зростання інфляції і, на жаль, потрібно готуватися до чергового підвищення цін на енергоресурси і тарифи ЖКГ. Плюс рецесія в Україні стала найдовшою з 2000 р., а також рекордно високе безробіття.

Новини за темою

Який напрошується висновок? Політики отримали в свої руки засоби, якими не вміють користуватися. Не вміють керувати тим, що їм підвладне. І найголовніше, вони не здатні здійснити транзит української економіки в нову якість. Хто винен? Вже давно ніхто про це не міркує. Всім добре відомі прізвища "героїв", які обвалили економіку цілої країни. Зараз головне питання: що робити? Але й на нього політики не знають відповіді.

Чи досить рішень, які в ці дні приймають в уряді та Верховній Раді? Ні! А спочатку начебто непогану ідею запросити до складу Кабміну іноземців наразі вже доведено до абсурду, і вона просто стала небезпечною не тільки для української економіки. І, відверто кажучи, завжди слабо вірив у різні теорії змов і "закулісся", але те, що західні лідери з непохитною рішучістю змусили наших політиків і великих чиновників показати всьому народові свої накопичення, не сумніваюся, це невипадково. А, як відомо, після кульмінації настає розв'язка, потім фінал або епілог. Це кому як більше сподобається.

Олександр ГОНЧАРОВ,

керівник сайту fc-fenix.com.ua,

директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>