banner banner banner

Що за вистава? Чому Рада залишила українців в ОРДЛО без пенсій

Що за вистава? Чому Рада залишила українців в ОРДЛО без пенсій
З відкритих джерел

Сергій Коробкін

Незалежний консультант

Верховна Рада не змогла внести до законодавства зміни, що стосуються виплати пенсій переселенцям, а також жителям не підконтрольних Україні окремих районів Донецької, Луганської областей та Криму. Це питання було винесено на голосування 5 лютого. Йдеться одразу про два схожі законопроекти, які розглядали в один день. Перший – проект № 2083 від 6 вересня 2019 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремими категоріями громадян". Його було ініційовано виключно представниками фракції партії "Опозиційна платформа – За життя". Цей проект практично одразу відхилили. Очевидно, що пропозиції від опозиції ігноруються керівничою партією за замовчуванням. Одразу на обговорення винесли альтернативний законопроект № 2083д від 26 листопада 2019 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію". Цей проект з'явився вже з подачі депутата від партії "Слуга народу" Галини Третьякової. Цього разу над проектом працювали представники різних фракцій, зокрема й Наталія Королевська, яка представляє згадану "Опозиційну платформу – За життя". До речі, альтернативний законопроект на подив виявився дуже схожий з тим, за який не проголосували. Фактично відхилений законопроект від опозиції ліг в основу альтернативного, просто його було доповнено і деталізовано. Це дало шанс на його більш уважний розгляд перед голосуванням.

Що пропонувалося? Ключові нововведення є такими. По-перше, можливість жителям непідконтрольних територій приїжджати і вільно отримувати пенсію в Україні, не пред'являючи довідку переселенця. Тобто спростити процедуру оформлення (поновлення) та отримання української пенсії. Втім, у законопроекті все одно закладено пункт про принизливу процедуру ідентифікації і про те, що Кабінет міністрів має затвердити новий порядок її проходження. Таким чином, проблема може залишитися нерозв`язаною.

По-друге, передбачалося, що переселенцям зможуть виплатити борги з недоотриманої пенсії за минулий час. Нині за законом пенсію можуть повернути не більш ніж за три роки, якщо до цього людина мала на неї право, але з якоїсь причини не отримувала. Але деякі пенсіонери, які живуть по той бік лінії розмежування, не отримують українську пенсію вже шостий рік. Таким чином, обмеження про виплату недоотриманої пенсії тільки за три попередні роки в проекті пропонувалося зняти.

Новини за темою

По-третє, проект передбачає можливість перед призначенням пенсії на підконтрольній території докупити відсутній стаж зі знижкою. Нині для людей передпенсійного віку в Україні є можливість докупити стаж за минулий час, якщо з якоїсь причини його бракує (наприклад, людина працювала неофіційно і не сплачувала внески до Пенсійного фонду). Припустимо, хтось працював у Донецьку до 2019 року, а потім захотів переїхати жити на старості років до родичів на підконтрольну Україні територію. Час роботи в Донецьку з 2014 по 2019 рік у стаж йому при призначенні не зарахують. У цьому випадку і пропонується докупити цей стаж на більш вигідних умовах, ніж прописано в чинному законі. Втім, питання легалізації документів, отриманих на підконтрольних територіях у зазначені роки, все одно залишається нерозв`язаним. 

По-четверте, пропонується спростити оформлення пенсії в органах Пенсійного фонду України в плані паперової тяганини. Приміром, використовувати дані про стаж і зарплату із системи персоніфікованого обліку, які містилися в довоєнний період. Втім, це ніяк не поверне людям стаж після 2014 року. Так і довідку про зарплату при призначенні пенсії вже давно необов'язково надавати навіть тим, хто не є переселенцем. Тож такий пункт, найпевніше, є удаваним, ніж вирішенням реальних проблем.  

Так чи інакше, але за цей альтернативний проект більшість теж не проголосувала. На відміну від першого варіанту проекту, який відкинули одразу, цей хоча би відправили назад на доопрацювання в профільному комітеті.

Показовим було обговорення цього законопроекту перед голосуванням. Певна річ, його підтримала голова профільного комітету Галина Третьякова, яка представляє фракцію "Слуги народу". Однозначно з підтримкою законопроекту виступили представники "Опозиційної платформи – За життя" і "Батьківщини", а також деякі позафракційні депутати. Головними аргументами за ухвалення цього проекту було те, що люди заробили свою пенсію в Україні й мають повне право на її отримання, що держава має турбуватися про всіх своїх громадян незалежно від місця проживання. Наголошувалося й на тому, що ухвалення такого документу стане ще одним кроком на шляху до реінтеграції Донбасу і допоможе повернути не тільки непідконтрольні території, але й людей, що там проживають. Водночас представники фракцій "Голосу" та "Європейської солідарності" в унісон заявили про те, що виплата пенсій зазначеним категоріям громадян стане непосильним тягарем для держави, вдарить по бюджету, що пенсію цим людям має виплачувати Росія. Прозвучала думка про те, що мільярдні заборгованості перед жителями непідконтрольних територій краще виплатити українським пенсіонерам, тим самим фактично не визнаючи жителів окремих районів Донецької та Луганської областей, а також частини жителів Криму українцями. Після такої риторики здалося, що представники зазначених фракцій взагалі готові визнати Донбас і Крим російськими і відмовитися від цих територій та їхніх жителів. Але ще більше неприємно здивувала заява депутата від "Слуги народу" Єлизавети Богуцької. Перед голосуванням вона заявила буквально, що ми не можемо виплачувати пенсії цим пенсіонерам, тому що не знаємо, які в них політичні погляди. Ясніше всіх при цьому висловився представник уряду, заступник міністра фінансів Юрій Джигир. Він просто заявив, що грошей на реалізацію цього законопроекту в бюджеті немає, і запропонував його взагалі відкликати. Про те, що на це немає коштів, написано й у висновку бюджетного комітету. Принаймні там зазначено, що реалізувати цей законопроект цього року точно неможливо. Хоча попередній уряд нам розповідав, що облік ведеться і що гроші на призупинені виплати пенсій громадянам Донбасу і Криму є.

Новини за темою

Звідси, як вже зазначено вище, голосів не вистачило. Чому так сталося? З одного боку, це може говорити про неузгодженість у "Слуги народу", коли один депутат із цієї фракції виносить проект на голосування і просить колег підтримати його, а інші однопартійці таку ініціативу саботують. Але, з іншого боку, все це більше було схоже на виставу, розіграну монокоаліцією. Начебто дбайливо порушили питання жителів непідконтрольних територій, переселенців, пенсій, провели дебати, висловили добрі наміри, а потім проголосували проти й одсунули на безрік  розв`язання проблеми під приводом доопрацювання. Тобто будь-яких поліпшень у плані пенсійного забезпечення для переселенців та жителів непідконтрольних територій поки чекати не варто.

Сергій Коробкін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>