Що відбувається з міжнародною реакцією на закон "Про освіту"

Україна спробувала підійти до мовного питання з погляду інтересів держави, яка перебуває в облозі ворогів. Але в Раді Європи керуються інтересами та правами людини

Що відбувається з міжнародною реакцією на закон "Про освіту"
Дебати у ПАРЄ щодо закону "Про освіту" ПАСЕ

Україна спробувала підійти до мовного питання з погляду інтересів держави, яка перебуває в облозі ворогів. Але в Раді Європи керуються інтересами та правами людини

Україна обрала вкрай невдалу манеру аргументації та відстоювання своєї позиції.

Аргументи про те, що в Румунії чи в Угорщині немає українських шкіл, взагалі працюють проти України (чому ж вас, українців, це не цікавило досі?).

Аргумент про захист прав школярів - представників нацменшин - на продовження навчання в українських ВНЗ є дуже сумнівним. Насамперед у них є право вибору, чи вчитися у ВНЗ. Далі. У них є право вибору, вступати до ВНЗ в Україні чи за кордоном. Тому рівень володіння українською не настільки вже й принциповий для реалізації їхніх прав.

Новини за темою

Сумнівним є аргумент щодо сприяння можливості інтегруватися в систему держвлади України через підвищення рівня володіння українською мовою. Це право представників нацменшин, а не обов’язок - працювати в органах держвлади, обиратися тощо. Якщо громадянин України вирішує жити поза системою держвлади, то це його право. Аби лишень платив податки. Знання української мови також не гарантує працевлаштування в органах влади чи перемогу на виборах.

Проблема в тому, що цими і подібними аргументами ми насправді лише маскуємо свій страх і свої підозри до нацменшин. Звідти цілком неприйнятні аргументи про роздачу паспортів. Повірте, українських паспортів у Придністровському регіоні Молдови роздано не менше. Навіщо нам це?

Бажання отримати щось мовно-однорідне - це великою мірою результат війни з Росією. 300-літньої війни.

Але й тут не все просто. Навіть з російською мовою. Якби ми були, з правової точки зору, в стані війни з Росією, то обмеження будь-чого чи усього російського могло би бути виправданим (на період війни). Але ж це якби.

Новини за темою

Так, 35% учнів шкіл для нацменшин, можливо, і не можуть скласти ЗНО через низький рівень знання української. Але ж 65% - можуть. І очевидно, цього достатньо для відповідних етнічних груп, щоб мати своїх нардепів, депутатів місцевих рад, представників в органах влади. Чому ми хочемо від них більше, ніж їм самим потрібно? Що дає нам підстави думати, що це питання має стати предметом державного регулювання?

Так, українська мова є і має бути державною в Україні. Але хіба в українському законодавстві є хоч щось про те, що усі громадяни України зобов’язані володіти нею на певному кваліфікаційному рівні? Здається, ні. То навіщо ці аргументи?

Ми спробували підійти до питання з точки зору інтересів держави, яка перебуває в облозі ворогів. А в Раді Європи керуються інтересами та правами людини. Викладені вище та інші подібні аргументи України не могли бути переконливими.

Це не значить, що ми не повинні дбати про національну єдність, формувати ідентичність. Але механізми вирішення цих питань не можуть бути винятково заборонними чи обмежувальними.

Новини за темою

Так, багато випускників угорських чи румунських шкіл поїдуть вчитися і працювати до інших держав. Чому? Можливо, причина не в якійсь ворожості, а в тому, що українська освіта перебуває в стані руйнації? Зрештою, а скільки україномовних українців, які успішно складають ЗНО, прагнуть далі вчитися і працювати за межами України?

Ну і, звичайно, це абсолютно неприпустимий рівень осмислення проблеми українською владою.

Українська влада безславно програла цю ситуацію (ще, звичайно, треба дочекатися рішення Венеційської комісії, але обговорення питання в ПАРЄ вже створило деяке розуміння, якими будуть ці висновки), тому що на міжнародній арені не вміє дослуховуватися і правильно розуміти аргументи опонентів, не вміє вибудовувати систему контраргументів і комунікацію, веде переговори з іноземними урядами, які вдаються до неприйнятних способів тиску на Україну, і не веде переговорів з власними громадянами, дозволяючи іноземним урядам формувати їхню позицію.

Руїна у головах.

Богдан Яременко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>