Що відбувається із зовнішньою торгівлею України

За підсумками цього року експорт товарів з України, швидше за все, перевершить рівень 2016 року щонайменше на 18%. Це станеться за рахунок попиту на традиційні статті українського експорту – зерно та метал

Що відбувається із зовнішньою торгівлею України
Український експорт ubr.ua

За підсумками цього року експорт товарів з України, швидше за все, перевершить рівень 2016 року щонайменше на 18%. Це станеться за рахунок попиту на традиційні статті українського експорту – зерно та метал

Можна одним реченням відповісти на питання про те, що відбувається із зовнішньою торгівлею України. Так, за 8 місяців 2017 року експорт товарів з України, згідно з даними НБУ, зріс на 21% порівняно з аналогічним періодом минулого року, при цьому імпорт товарів зріс на 22%, в результаті дефіцит зовнішньої торгівлі товарами склав мінус 5,2 млрд дол., що на мільярд більше, ніж минулого року. Але можна розглянути зовнішню торгівлю України і більш детально, щоб зрозуміти, що буде далі з нашою торгівлею за кордоном.

Спочатку невеличка інформація. Незважаючи на зростання експорту товарів цьогоріч, експорт товарів з України за 8 місяців 2017 року, порівняно з аналогічним періодом 2013 року, впав на 34%, а імпорт - на 41%. Отже, до рівня 2013 року українській зовнішній торгівлі ще рости і рости. Ще кілька цифр: за перше півріччя 2017 року експорт товарів з України до країн СНД зменшився на 7,3 млрд дол., порівняно з аналогічним періодом 2013 року. За той же період експорт України до країн ЄС зріс на 0,32 млрд дол. Різниця велика, і ця різниця якраз негативно впливає на експорт України. Експорт України до країн СНД впав, але експорт до ЄС не може поки компенсувати повністю втрату ринку СНД і найближчим часом не зможе.

Новини за темою

Як нескладно здогадатися, Україна найбільше постачає на експорт сільськогосподарську продукцію та продукти харчування. Частка цієї продукції в експорті України за 8 місяців 2017 року становила близько 45%. На другому місці за обсягами українського експорту традиційно знаходиться експорт металу та виробів з металу: на них припадає близько 25% експорту України. Але тут потрібно пам'ятати про такий важливий чинник. Експорт продуктів харчування і металу цього року зріс у порівнянні з минулим роком у грошовому еквіваленті. Але, якщо порівняти обсяги експорту в натуральних показниках, то картина дещо інша. Україна за 8 місяців 2017 року поставила зерна за кордон на 15% більше, ніж минулого року в натуральних показниках, але при цьому експорт металу впав на 18% у натуральних показниках.

Український експорт врятувала та обставина, що у світі ціни на метал цьогоріч зросли на 43%. Але ціни на зерно так не ростуть, і виходить, що зараз Україна, щоб забезпечити себе валютою, змушена більше і більше продавати збіжжя за кордон. Але чи буде нас це виручати в майбутньому, ніхто не знає. Тим більше, що урожай зерна цього року як мінімум буде меншим на 6-8%, ніж торік, а це означає, що політика "взяти кількістю, а не ціною" може істотно підвести наших експортерів. Ризик такий є, хоча його намагаються не помічати.

Новини за темою

Крім зерна і металу Україна досить багато продає на експорт залізної руди. Близько 9% всього експорту України за 8 місяців 2017 року - це мінеральні ресурси, де головне – залізна руда. І лише близько 7% - частка експорту українського машинобудування. Для порівняння: у 2013 році частка експорту машинобудування в структурі експорту України складала близько 25%. Це теж один із головних чинників, які призвели до падіння експорту України. Дуже багато продукції українського машинобудування поставляли до країн СНД, а тепер фактично головним видом експорту українського машинобудування стали дроти, підшипники та інші комплектуючі, які Україна все більше і більше поставляє до ЄС, але продати літак, автомобіль, навіть трансформатор або турбіну Україна до країн ЄС не зможе. Якраз навпаки, Україна найбільше купує європейської продукції машинобудування - від легкових автомобілів до машин і механізмів для харчової та легкої промисловості.

Складно уявити, щоб у Німеччині закрили автозаводи "Мерседес" для того, щоб закуповувати українські "Ланоси". Але навіть якщо мислити більш реалістично, то наші трансформатори і турбіни - реальні конкуренти для європейських компаній і цілком могли б поставлятися до країн ЄС, тим більше, що ціни на нашу продукцію машинобудування нижчі, ніж європейські. Тим не менше, ніхто не скасовував конкуренцію і, найголовніше, європейське лобі бізнесу, яке просто за рахунок бюрократичних перешкод та різноманітних обмежень не пускає нашу продукцію до ЄС. Вони готові десятками тонн купувати дроти в Україні, щоб потім продавати в Україну автомобілі з цими дротами. Так їм вигідніше, ніж купувати в Україні готову продукцію машинобудування. Конкурентів ніхто не любить.

Новини за темою

Ось такою у нас вийшла зовнішня торгівля. Швидше за все, за підсумками цього року експорт товарів з України перевершить рівень 2016 року щонайменше на 18%. Є ще попит на українське зерно, і за рахунок зерна та соняшникової олії можна нарощувати обсяги експорту. Експорт металу залишається важливим, але тут наростити обсяги складно, швидше, можна очікувати зростання цін на метал у зв'язку зі зростанням цін на нафту. Це б нас дуже виручило.

Загалом вся надія на експорт продуктів харчування. Добре, що українська земля така родюча і дозволяє вирощувати так багато продукції, що можна більшу частину продати за кордон. Хоча деякі лають цей феномен економіки України і розповідають фантазії про те, що Україна скоро буде поставляти до ЄС літаки і ракети. Мрії - це добре, але реальне життя - це, швидше, хороші озимі і сніжна зима, щоб все у нас вийшло добре в майбутньому.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>