Reuters

За січень 2017 року банківська система України зафіксувала прибуток у розмірі 338 млн грн. Майже сенсаційна новина, якщо врахувати, що в січні 2016 року був збиток 890 млн грн, а в січні 2015 року - 8,5 млрд грн. У січні 2013 року прибуток банківської системи була на рівні 560 млн грн. Можна сказати, що банківська система вийшла, нарешті, зі смуги збитковості, яка її переслідувала останні три роки.

Це збиток бухгалтерський, і як результат тут головним чинником були розміри сформованих резервів під проблемні кредити. Саме вони і формували величезні бухгалтерські збитки банківської системи за минулі роки. Але це не означає, що у нас тепер менше проблемних кредитів.

Новини за темою: Екс-власникам "ПриватБанку" можуть загрожувати кримінальні розслідування, - Гонтарева

На жаль, за січень 2017 частка проблемних кредитів становила 28% від усіх виданих кредитів. У січні 2014 року цей показник був 10%. Але за підсумками 2016 року частково проблемні кредити списали і вчергове змінили методику формування резервів під проблемні кредити. Як результат, зменшили розмір самих резервів і нарешті "отримали" потрібний прибуток за банківською системою. Що ж стосується інших статей доходів і витрат банківської системи, то варто сказати, що за січень 2017 року банківська система отримала за рахунок валютних операцій дохід у розмірі 484 млн грн, а ось рік тому був збиток понад 1 млрд. Девальвація гривні на початку нинішнього року допомогла банкам заробити. А от відсотки за кредитами, навпаки, зменшилися. За січень 2017 року загальна сума відсотків, отриманих банками за кредити, зменшилась на 6%. Ефект списання проблемних кредитів. Без збитків ніяк.

Зараз для банків дуже важливими стали комісійні доходи, адже вони формують головні доходи банків. Тому розвиток безготівкових платежів та використання платіжних карток для розрахунків населенням - це головна мета української банківської системи. В умовах, коли кредитування не працює, саме операції з картками і кредити на картки рятують банки. Тому останнім часом багато банків активно пропонують споживчі кредити. Дійсно, ставки там високі, але за споживчими кредитами ставки завжди високі, позаяк це швидкі й беззаставні кредити, а значить - високоризикові.

Новини за темою: Кабмін докапіталізував "Ощадбанк" на 5,4 млрд грн і "Укрексімбанк" – на 4,7 млрд грн

Але у банків просто немає іншого виходу. Після "реформ" банківська система не може нормально працювати. Всі ці проблемні кредити, непрацюючий ринок міжбанківських кредитів, засилля "чорного валютного ринку", а ще нескінченна нервозність банків унаслідок "очищення" ведуть до того, що не дає банкам нормально кредитувати ані бізнес, ані населення. У результаті зараз банки мають великий надлишок вільних грошей. Показник миттєвої ліквідності за січень 2017 року - 60% при нормативі 20%. Але немає можливості нормально кредитувати, і банкам залишаються тільки високоризикові споживчі кредити. Такий вийшов парадокс нашої банківської системи. І грошей багато, і бажання кредитування є, а можливості немає в цих умовах, які НБУ створив у банківській системі України. Навіть банки, де власники з ЄС, приголомшені. Вони просто не знають, що робити в Україні за такої банківської системіи Доводиться виживати.

Новини за темою: У "Азові" повідомили про акції проти банкоматів російських банків

Січень - перший місяць, а значить, все ще попереду. Дійсно, є можливість і велике бажання цьогорічі запустити кредитування економіки. Для цього є всі передумови, але поки немає підтримки, або, швидше, грамотних кроків з боку НБУ. Банки хочуть і можуть кредитувати економіку, але їм потрібні чіткі та зрозумілі правила без будь-яких драконівських винятків і хаосу. Не можна вимагати від банків, щоб вони працювали, як в ЄС, якщо економіка України далека від ЄС. Але не можна в ручному режимі видавати кредити через держбанки і називати це кредитуванням економіки України. Тут потрібно робити правильно, щоб і банкам, і клієнтам було вигідно.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.