banner banner banner

Що треба знати іноземцям про менталітет росіян напередодні чемпіонату світу

Бразильське видання про спорт Globoesporte пропонує своїм читачам необхідну інформацію про Росію, де відбудеться чемпіонат світу з футболу – 2018

Що треба знати іноземцям про менталітет росіян напередодні чемпіонату світу
Фото з відкритих джерел

Globoesporte.com

Бразильське видання про спорт

Бразильське видання про спорт Globoesporte пропонує своїм читачам необхідну інформацію про Росію, де відбудеться чемпіонат світу з футболу – 2018

Подорож до незнайомої країни може бути нелегким завданням з цілого ряду причин: наприклад, через труднощі з мовою. А коли заходить про Росію, страх зіткнутися з проблемами, здається, зростає в рази, адже про устрій життя жителів цієї східноєвропейської країни ходять легенди, а російська мова з ні на що не схожим алфавітом тільки створює додаткові труднощі. Тому радимо вам звернути увагу на наші рекомендації, щоб уникнути можливих неприємностей, коли ви вирушите до Росії вболівати за бразильську збірну.

Мова

Мова дійсно може бути серйозною перешкодою для тих, хто їде до Росії. По-перше, серед місцевих жителів нелегко знайти тих, хто говорить навіть  базовою англійською, особливо за межами Москви і Санкт-Петербурга. Інша проблема — кириличний алфавіт, через який записувати і перекладати слова у спеціальних додатках стає, по суті, неможливо. Тому заздалегідь підготуйте слова і фрази, які можуть бути корисними під час відвідин країни.

Новини за темою

Вуличне насильство

У принципі, Росія — досить безпечна країна для туристів. Згідно з останньою доповіддю ООН, в Росії відбувається майже на 50% менше злочинів (грабежі, крадіжки, вбивства і розбій), ніж у Бразилії, і майже втричі менше вбивств, ніж у нашій країні. Сьогодні найбільшу стурбованість у Росії викликає кіберзлочинність. Слід уникати підключення до громадських або незахищеним мереж Wi-Fi, використання банкоматів у незнайомих місцях, а також використання кредитних карток для операцій, що не потребують пароля. Основні скарги такі:

- кишенькові злодії, особливо в переповнених вагонах метро та інших місцях скупчення людей;

- вуличні шахраї;

- напади бандитів;

- злочини на ґрунті ксенофобії (зазвичай на околицях великих міст);

- злочини внаслідок надмірного вживання алкоголю або наркотиків;

- злочини, пов'язані з імітацією дорожньо-транспортних пригод.

Хоча Росія відрізняється високим рівнем безпеки і місцеві органи правопорядку вживають всіх можливих превентивних заходів і демонструють хорошу професійну підготовку, країна, як і раніше, є об'єктом насильства з боку багатьох терористичних груп. Угруповання з Північного Кавказу та Близького Сходу (наприклад, ІДІЛ) оголосили цій країні війну. З цієї причини в доповідях ООН, США та ЄС Росія, як і раніше, розглядається як потенційна мішень терористів, звідси високий ризик здійснення терактів. Останній із них стався у квітні 2017 року, коли внаслідок двох вибухів у метро Санкт-Петербурга загинуло десятеро людей і кількадесят дістали поранення.

Новини за темою

Забобони і звичаї повсякденного життя

Росія, як і Бразилія, — дуже забобонна країна. Повсякденне життя росіян відзначено не тільки загальнонародними віруваннями, але й регіональними традиціями та звичаями, починаючи з дрібниць і закінчуючи більш очевидними речами: наприклад, ніколи не потискати руки через поріг і уникати розмов про політику. Життя з росіянами, можливо, вимагатиме від вас певної підготовки.

Очевидно, що вам, як туристам, простимі деякі помилки. Але завжди непогано показати, що ви дещо знаєте про місцеву культуру та традиції. Ми підготували список основних "ритуалів", щоб ваше перебування в Росії увінчалося безперечним успіхом. Читайте, запам'ятовуйте, одягайтеся зі смаком і ніколи не залишайте на столі порожні пляшки.

Завжди обмін рукостисканнями, якщо кудись приходьте або йдете (щоправда, жінки зазвичай уникають цього контакту).

Завжди заходьте до приміщення, перед тим як потиснути один одному руки: ніколи не залишайтеся в дверях. Якщо ви стоїте на порозі, а господар будинку перебуває у приміщенні, рукостискання обіцяє невдачу. Або ви маєте зайти, або він - вийти.

Завжди знімайте рукавички перед тим, як потиснути руки. Рукостискання в рукавичках демонструє крайню неповагу. Рукавички перешкоджають встановленню довірчого контакту. Навіть якщо дуже холодно, зніміть рукавички.

Перед відходом завжди прощайтеся з усіма присутніми. Йти "по-англійськи" вважається непристойним.

Приходячи до чиєїсь оселі, завжди роззувайтеся. Через несприятливі погодні умови та екологію вулиці в Росії дуже брудні. Метро і автобуси — теж. З іншого боку, росіяни дуже дбають про чистоту своєї оселі. Коли ви приходите до когось на гостину, зніміть взуття в передпокої. Взуйтеся у капці. І не забувайте про можливий неприємний запах ніг…

Новини за темою

Завжди кладіть гроші на стіл/поличку. Ніколи не віддавайте їх просто в руки. Гроші брудні. Якщо вірити прикметам, вкласти людині гроші в долоню - значить, зробити її біднішою. Тому кладіть гроші на стіл, на лавку, на стілець — куди завгодно, і повідомте про це. Ніколи не давайте їх особисто в руки.

Ніколи не залишайте на столі порожні пляшки. Відразу ставте їх на підлогу. Дуже, ні, ДУЖЕ важливо: порожні пляшки на столі обіцяють бідність, невдачу або просто те, що горілка й зовсім зникне. Ти спорожнив пляшку? Постав її на підлогу. Це стосується горілки, прохолодних напоїв, чаю, вина…

Ніколи не вітайте з днем народження заздалегідь. День народження для росіян є ДУЖЕ важливим святом. Дуже особистим. Ніколи не вітайте заздалегідь: це загрожує імениннику великим нещастям. Ймовірно, вас у досить грубій формі попросять "ретируватися". Також уникайте занадто простих привітань на кшталт "щасливого дня народження". Вітаючи, людина має проявити красномовство і продемонструвати більш особистий підхід. Якщо ви не можете привітати людину особисто, телефонуйте. Повідомлення в соцмережах використовують тільки в тому випадку, якщо ви перебуваєте далеко. Якщо про день народження забувають, росіяни ставляться до цього дуже болісно.

Уникайте надмірної демонстрації емоцій. Росіяни поводяться стримано. Безпричинний сміх, нервовий сміх або гигикання, яке супроводжує більш різке висловлювання, інтерпретують як прояв слабкості або дурості. Іноді ваш сміх можуть сприйняти як насмішку над кимось, і в цьому випадку чекайте суворого запитання: "Над чим смієшся?". Недарма у росіян є приказка: "Сміх без причини — ознака дурачини".

Жарти або приколи на тему сім'ї. Росіяни обожнюють жартувати. Розповідати анекдоти в Росії - те саме, що й мистецтво. Кожен має свій власний арсенал жартів, який можна порівняти хіба що з арсеналом тостів. Але жарти на тему сім'ї, особливо батьків, ніколи нічим хорошим не закінчуються. Не вітаються навіть анекдоти про матерів. Уникайте їх.

Краще переборщити з нарядом, ніж виглядати занадто просто. Відомо, що росіяни люблять одягатися добре. Дуже добре. І завжди виглядають трохи краще, ніж того вимагають обставини. Збираєтеся пройтися? Не виходьте у чому заманеться. Збираєтеся на побачення? Ретельно підберіть одяг. Збираєтеся на якийсь захід? Надіньте найкраще, що у вас є. Забудьте про джинси + сорочка + кросівки. Надягайте найстильніші речі. Елегантні сукні, одяг модних брендів, краватки, костюми і побільше шкіри. Образ має бути яскравим, з перчиком. Якщо у вас брудні черевики, для росіян це кінець.

Ніколи не даруйте порожні гаманці або рюкзаки. Щоразу коли ви підносите комусь подарунок, всередині нього щось має лежати. Дарувати щось порожнім є знаком великої невдачі. Вважається, що такий подарунок обіцяє бідність. Це важливо, наприклад, для тих, хто збирається роздавати в Росії рекламні рюкзаки або сумки.

Ніколи не показуйте підошви своїх ніг або взуття (тому намагайтеся не класти ногу на ногу). Російські жінки, як правило, уникають цього положення. Російські чоловіки взагалі ніколи так не сидять. Причина в тому, що показувати підошви стопи/черевика вважається тут непристойним. Йдеться про найбруднішу частину вашого тіла. Тож уникайте її показувати.

Ніколи не облизуйте ножа. Ні в якому разі. Цей звичай поширений у Бразилії, особливо коли люди їдять солодощі. У Росії такий жест вважають диким, ви ризикуєте упіймати на собі докірливі погляди.

Ні за яких обставин не приходьте на гостину з порожніми руками. Якщо вас запросили до чиєїсь оселі, чи то неофіційний візит або весілля, до вашого приходу серйозно готуються. Тож обов'язково принесіть подарунок. І не скупіться: постарайтеся з вибором. Росіяни спеціально наводять лад удома до приходу гостей, накривають на стіл і докладають усіх зусиль, щоб ви залишилися задоволені. Якщо у вас немає подарунка, купіть його дорогою. Або придумайте гарну відмовку. І, перебуваючи в гостях, уникайте говорити, що вам сподобався в домі якийсь предмет. За традицією, господар одразу ж запропонує вам забрати цю річ з собою. Не приймайте подарунків, крім тих випадків, коли вам дійсно щось дуже сподобалося. Якщо ви приймаєте подарунок, у вас має бути напоготові відповідний жест. Теж подаруйте що-небудь господареві.

Новини за темою

Ніколи не сидіть на розі столу. Все просто: хто сидить на розі столу, той протягом семи років не зможе знайти свою любов. А якщо у вас вже є коханий/а, готуйтеся: кінець близький.

Ніколи не відмовляйтеся від тосту. Росіяни серйозно ставляться до церемоній "пиття". Якщо хтось піднявся, щоб виголосити тост, встаньте теж і підніміть свою склянку. Зачекайте, поки людина закінчить, і пийте. Ніколи не ставте склянку на стіл, не випивши. Всупереч поширеній думці, в Росії не говорять "на здоров'я". Ці слова звучать навіть трохи образливо і бентежать присутніх. Спробуйте внести в тост щось особисте, присвятити його кому-небудь, у крайньому випадку Богові. Якщо ви вимовляєте тост англійською або португальською, попросіть дозволу у господаря. Тости часто бувають довгими та емоційними. Приєднуйтеся!

Уникайте розмов про політику. Слід уникати критики російського уряду і позицій країни, обговорення Другої світової війни, Чечні, Афганістану і насамперед України. Росіяни дуже патріотичні, і за свої необережні слова ви ризикуєте бути вигнаним. Те ж саме стосується критики президента Володимира Путіна. Плутати мови сусідніх країн або навіть говорити, що "російська та українська" — одне і те ж саме, вкрай непристойно. Уникайте цього.

Ніколи не свистіть у будинку і в будь-якому іншому приміщенні. Це дуже серйозне марновірство в Росії. Свист у будинку, в торговельному центрі, на ринку — де завгодно — викличе осуд на вашу адресу. Вважається, що свист відлякує гроші. А значить, намагайтеся стримувати себе.

Якщо сидите в барі, завжди замовляйте випивку.

Ніколи не дозволяйте жінці носити важкі речі й завжди будьте ввічливими з літніми людьми.

Російські чоловіки зазвичай не їдять солодощів (цукерок, льодяників) і салатів.

Базова інформація про Росію

Валюта

Російська валюта — рубль. Його котирування значно відрізняється від валют, які використовують у Бразилії, США і країнах Західної Європи: в ньому більше нулів. Тобто це нормально, що майже все коштує понад сто рублів. Зараз 1 реал дорівнює приблизно 17 російським рублям.

Температура

Завдяки сибірському регіону, Росія славиться своїми морозами, які тримаються протягом більшої частини року, однак чемпіонат світу з футболу відбуватиметься влітку, в червні та на початку липня. Вочевидь, на вулицях можна буде без проблем розгулювати в шортах і футболках, однак температура влітку все ж не настільки висока, як у більшій частині Бразилії. Зрозуміло, що мінусових температур цієї пори року очікувати не доводиться, але й максимальні навряд чи перевищать 25 градусів, особливо у східному та північному регіоні. Спекотніше може бути тільки у Волгограді, Ростові-на-Дону та Сочі, на півдні Росії. Крім того, слід уважно вивчити прогноз погоди на цілий день, оскільки температура може різко змінюватися. Виходити з дому потрібно підготовленим.

Часовий пояс

У Росії загалом 11 часових зон. Між тим міста-господарі зосереджені лише в чотирьох із них. Калінінград, найзахідніше місто країни, на п'ять годин випереджає Бразилію, тоді як різниця з Москвою і більшістю інших міст, таких як Санкт-Петербург, Нижній Новгород, Казань, Саранськ, Ростов, Сочі та Волгоград, становить шість годин. У разі Самари потрібно додати сюди ще одну годину, а в разі Єкатеринбурга — два. У країні немає переходу на літній час.

Уряд

Росія — напівпрезидентська республіка: тут є президент і прем'єр-міністр. У російському випадку президент є главою держави, верховним головнокомандувачем та гарантом конституції Російської Федерації. Прем'єр-міністр є главою виконавчої влади і виступає як віце-президент у разі відсутності президента або неможливості виконання ним своїх обов'язків. Президентський строк складає шість років, переобрання дозволено.

Нині президентом Російської Федерації є Володимир Путін. Нинішній глава держави — лише третій президент пострадянської Росії: його попередниками були Борис Єльцин і Дмитро Медведєв. Росія складається із 85 суб'єктів шести типів: область, республіка, край (історична назва для прикордонних регіонів), автономна область, місто федерального значення і автономний округ. Кожен із цих статусів надає регіонам різний рівень автономії: деякі можуть навіть мати свого президента і парламент.

Фабрісіу Віторіну, Жорже Натан, Річард Соуза

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>