banner banner banner banner

Що таке стратегічна автономність і чому вона так важлива для Європи

Що таке стратегічна автономність і чому вона так важлива для Європи
Відкриті джерела

Оригінал на сайті Project Syndicate

Після обрання Джо Байдена новим президентом США у Європи з'явилася надія, що трансатлантичні відносини повернуться в нормальний стан. Але не можна просто повернутися до минулого. Америка, яка зіткнулася з такою великою кількістю внутрішніх і міжнародних проблем, буде цінувати трансатлантичні відносини лише тією мірою, якою ці відносини приноситимуть їй реальну цінність. Посилення Європи, яка нестиме на своїх плечах більше глобальних обов'язків, дозволить забезпечити цю цінність.

Новини за темою

Ведеться багато розмов про досягнення "європейської стратегічної автономності", але що це означає на практиці? Автономність не повинна означати повну незалежність або ізоляцію від решти світу. Це радше здатність думати самостійно і діяти відповідно до своїх цінностей та інтересів. Для Євросоюзу необхідно досягти такої автономності, одночасно зміцнюючи наші альянси і зберігаючи прихильність мультилатералізму і політиці відкритості.

ЄС стикається із серйозними стратегічними викликами в нинішньому антагоністичному міжнародному середовищі, де наростає геополітичне суперництво і великодержавна конкуренція. Саме тому, як одного разу прямо висловилася канцлерка Німеччини Ангела Меркель, "ми, європейці, повинні реально взяти нашу долю у свої руки". Ми зобов'язані стояти на власних ногах.

Довгий час дискусії про стратегічну автономність концентрувалися переважно на питаннях безпеки та оборони. Іноді цю дискусію розглядають як спробу створити альтернативу оборонному співробітництву всередині Північноатлантичного альянсу, а деякі навіть вважають, що вона ставить під сумнів американську прихильність Європі й що, можливо, назріває більш серйозний розрив зв'язків.

Але немає ніяких сумнівів у тому, що НАТО відіграє незамінну роль в європейській безпеці. Будь-яка консолідація європейського потенціалу у галузі безпеки повинна здійснюватися всередині цього альянсу. Лідери США, один за іншим, наголошували на тому, що Європі потрібно підвищувати свій внесок в оборону, щоб позбутися враження, ніби Америка одна платить за трансатлантичну безпеку. Разом з адміністрацією Байдена з'являться зміни в тональності і менш конфронтаційні підходи, але в питанні оборонних витрат вона очікуватиме від Європи того самого, що і її попередники. Ключові геополітичні інтереси Америки не зміняться.

Витрати держав-членів на НАТО за 2015 рік Відкриті джерела

На щастя, ЄС вже почав роботу на декількох напрямах для зміцнення трансатлантичного партнерства. У рамках постійного структурованого співробітництва (PESCO) європейські члени НАТО допомагають усунути прогалини в потенціалі цього альянсу і працюють над виконанням свого зобов'язання витрачати 2% ВВП на оборону до 2024 року. Настільки ж є важливим і створення нового європейського оборонного фонду( EDF). Це значний крок на шляху до підвищення потенціалу військової промисловості Європи.

Втім, проблеми Європи у галузі безпеки виходять за рамки традиційних рамок НАТО. Від Сахеля і Лівії до Східного Середземномор'я не бракує криз, що вимагають сильного європейського реагування. Завдання Євросоюзу полягає в тому, щоб визначити спільну позицію, спираючись на яку він зможе діяти в інтересах підтримки регіональної стабільності.

Новини за темою

Для успіху Європа зобов'язана розробити власну систему моніторингу та аналізу загроз, з тим щоб вона могла швидко переходити від оцінки загрози до операціоналізації та реагування. Саме тому ми розробляємо нині "стратегічний компас".

Вкрай важливо, щоб дискусія про стратегічну автономність охоплювала не тільки проблеми оборони і безпеки. Як показала криза Covid-19, не менш важливими є й такі питання, як охорона здоров'я та економічна взаємозалежність.

Стратегічна автономність - це концептуальний підхід, необхідний для Європи, щоб зрозуміти всі ці проблеми і те, як вони пов'язані між собою. Якщо розглядати маски і ліки ізольовано, вони не є стратегічними товарами. Але стратегічні розрахунки змінюються, коли виробництво цих товарів сконцентровано всього у жменьці країн. Те саме можна сказати і про поставки рідкісних металів, забезпечення роботи соціальних мереж та інших цифрових платформ, а також про такі технології, як мережі 5G.

Щоб допомогти країнам ЄС впоратися з цими та багатьма іншими проблемами, Єврокомісія запропонувала низку нових інструментів: наприклад, механізм відстеження іноземних інвестицій в ЄС, що набув чинності минулого місяця. Однак для досягнення стратегічної автономності буде необхідно активно спиратися на силу спільного ринку Європи. Завдяки своїм величезним розмірам й охопленню, загальний ринок забезпечує чимало інструментів для захисту європейських інтересів у галузі критичної інфраструктури, іноземних інвестицій, державних субсидій (від яких отримують вигоду й деякі іноземні інвестори), а також експорту подвійного призначення (комерційного та військового).

Наприклад, ми дедалі краще розуміємо уразливості, що виникають через незбалансованість економічних відносин із Китаєм, і тому зробили принцип взаємності ключовим на наших переговорах про інвестиційну угоду. Європа абсолютно не проти власного економічного розвитку Китаю і тих вигод, які воно приносить його громадянам. Але ми не можемо дозволити, щоб міжнародна експансія Китаю відбувалася на шкоду нашим власним інтересам і цінностям. Саме тому ми вибрали двоїстий підхід, спілкуючись із Китаєм як із важливим партнером, але одночасно як із конкурентом і системним суперником.

Інвестиції Китаю в країни ЄС за 2000-2018 рр BBC

Загалом найважливішим завданням Євросоюзу має стати посилення його ролі та впливу у світі, з тим щоб він став бажаним партнером для всіх інших країн і світових держав. Концепція стратегічної автономності абсолютно необхідна для реалізації цих амбіцій. Стратегічна безпечність - це не варіант.

Джозеп Боррелл

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>