Открытый источник

Оригінал на сторінці Андрія Головачова в Facebook

У світі немає більш дивної, більш незрозумілої, більш суперечливої, більш непотрібної і більш могутньої організації, ніж МВФ.

Що це за організація? Навіщо вона потрібна? Які завдання вона вирішує? На кого вона працює?

МВФ було створено в 1944 р. при утворенні так званої післявоєнної Бреттон-Вудської фінансової системи. Як відомо, Бреттон-Вудська система закріпила долар як єдину резервну валюту, яка повинна була вільно обмінюватися на золото у фіксованому співвідношенні 35 дол. за тройську унцію.

При цьому МВФ було створено для (увага!) "підтримання фіксованих курсів валют по відношенню до долара". Повторюю: для підтримання фіксованих курсів валют між країнами.

Новини за темою: Екс-главу МВФ Рато підозрюють у шахрайстві на 6,8 млн євро

Іншими словами, світ розумів, що для нормального розвитку міжнародної торгівлі курси валют повинні бути фіксованими, як це мало місце за часів золотого стандарту.

Проте, Перша і Друга світові війни призвели до того, що основні запаси золота зосереджено було в США. Звідси виникла природна ідея в тому, що валюти всіх країн повинні бути прив'язані до долара, який, у свою чергу, повинен бути зафіксований по відношенню до золота. Це було логічно. І якщо якась країна відчувала труднощі з підтриманням фіксованого курсу своєї валюти, то до неї на допомогу приходив МВФ! Така була логічна ідея створення МВФ! Підтримка фіксованих курсів!

Але першою вимогою МВФ при видачі Україні чергового траншу що стало? Не повірите! Не підтримання фіксованого курсу гривні, а якраз навпаки! Вимога відпустити гривню у вільне плавання. Зробити курс гривні вільним по відношенню до інших валют.

Що відбувається? МВФ не виконує тих завдань, заради яких він був створений у 1944 р. Так, не виконує!

Як відомо в 1972 р. Бреттон-Вудська система зазнала краху. США оголосили дефолт і відмовилися обмінювати долар на золото. Система фіксованих валютних курсів впала, і світ перейшов до нової так званої Ямайської фінансової системи плаваючих валютних курсів. Плаваючих! Епоха фіксованих курсів, прив'язаних до золота, була скасована, оголошена анахронізмом, атавізмом, нецивілізованою відрижкою золотого стандарту.

А МВФ, який за статутом мав допомагати підтримувати фіксовані курси, залишився. Для чого? Навіщо він був потрібен, якщо країна, яка мала проблеми з підтриманням курсу, могла відтепер просто вільно його девальвувати? Навіщо тоді потрібен був МВФ?

Новини за темою: МВФ і Україна: Не плутайте вимоги із зобов'язаннями

Але, як всяка світова бюрократична організація, МВФ вижив і пристосувався до нових умов. І не тільки вижив, але неймовірно посилив свої позиції. Не знайшлося в світі сили, яка могла б розпустити МВФ як непотрібну контору. МВФ, володіючи ресурсами і впливом, не дозволив себе ліквідувати та придумав для себе нові завдання.

Це дуже типово. Точно так само не дозволяє себе ліквідувати ООН, хоча це абсолютно безглузда бюрократична контора зараз, бюджет якої постійно наростає. НАТО, Єврокомісія, ЮНЕСКО, Червоний хрест тощо - це все приклади світових безглуздих мертвих бюрократичних організацій, що пожирають величезні гроші на своє утримання.

Як відомо, будь-яка організація, будучи раз створеною під одні завдання, потім відчайдушно буде боротися за своє виживання і після того, як завдання стали неактуальними. Це закон біоценозу. Закон боротьби будь-якої організації за своє існування.

Цей закон універсальний. Зародившись під час хрестових походів у ХІ столітті в Палестині, невеликий релігійно-лицарський орден тевтонів постійно мімікрував, боровся за своє виживання, міняв свої завдання, лавірував, звивався і, врешті-решт, виріс до величезної держави Тевтонського Ордена в середині Європи. З великими труднощами Річ Посполита з союзниками ліквідували цей мілітарний Орден.

Крихітний Орден тамплієрів пройшов схожий шлях, зовсім забув свої первинні цілі створення і став першою могутньою банківсько-фінансовою мережевою організацією, яка обплутала майже всю Європу. Його змушені були з величезними труднощами прикінчити король Франції Філіп V і Папа Римський.

Новини за темою: Україна розраховує ще на 8 траншів кредиту МВФ сумою 9,9 млрд доларів

В Україні ми спостерігаємо такі ж феномени. Наприклад, добровольчі батальйони були створені під одні завдання. Але, будучи одного разу створеними, видно, як вони починають жити самостійним життям. Вони вже забули початкові цілі, втягуються в економічні "розбірки", в політичне життя, наведення загальної справедливості. Вони вже дрейфують у тому напрямку, де виживання найкраще гарантовано з економічної точки зору. Закон біоценозу.

Такі ж феномени ми спостерігаємо у волонтерському русі. Всі ці організації не припинять своє існування, якщо настане мир. Всі вони адаптуються до нових умов, знайдуть собі новий сенс існування і будуть виживати, як можуть. Підуть у політику, будуть продовжувати розгойдувати човен, пропонувати свої специфічні послуги, перетворяться на благодійні, патріотичні або ОЗУ організації, протягнуть необхідні законопроекти тощо. Закон біоценозу. Ніхто добровільно не помре. Навіть наші ЖЕКи і тим більш прокуратура чи "Зеленбуд".

Повернемося до МВФ. Так чим же займається ця організація в умовах, коли фіксовані курси були скасовані в 1972 р.? Чіткого розуміння, чим зараз займається МВФ, немає ні в кого, навіть у самого МВФ. В одних країнах він намагається утримати курс, коли видає кредит, в інших - навпаки. Загалом, МВФ виступає за все хороше, але це добре він розуміє, як сам вирішить, тому що у нього є величезні гроші.

Чому, наприклад, в Україні МВФ займається питаннями цін на енергоносії для населення, приватизацією або націоналізацією банків, дефіцитом бюджету, сільгосппитаннями, антикорупційними бюро, пенсійним віком, виборчим законодавством, зменшенням кількості ВНЗ і лікарень, заморожуванням пенсій тощо, ніхто пояснити не може. Цього нічого немає в Статуті МВФ! МВФ вже давно став "річчю в собі", що працює просто на своє виживання, як і багато інших організацій у світі.

Новини за темою: Порошенко вважає продуктивною співпрацю між Україною та МВФ

Пора визнати, що МВФ - це типова світова бюрократична організація, яка працює сама на себе, на своє виживання, лавірує в світовій політиці між США, ЄС та Китаєм і тому за визначенням не може нікому принести ніякої користі. Всі поради та рекомендації МВФ безглузді, ангажовані, неефективні, кон'юнктурні і тому небезпечні.

Жодній країні МВФ не зміг принести користь. Немає такої країни. Жодну країну МВФ не витягнув з кризи. Й Україну теж не витягне.

Навпаки, МВФ постійно погіршував ситуацію в Україні, тому що протягом 15 років він свідомо кредитував корупційні уряди, утримував їх на плаву і блокував тим самим всякі надії на реформи. Як результат співпраці з МВФ Україна має безнадійні борги, які вже неможливо ніколи виплатити, і розвалену на очах соціальну сферу.

Андрій Головачов 

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.