Що таке "Держава в смартфоні" та як її будуть упроваджувати в Україні

Коментар радника президента України Михайла Федорова в ефірі телеканалу "112 Україна".

Що таке "Держава в смартфоні" та як її будуть упроваджувати в Україні
З відкритих джерел

Михайло Федоров

Радник президента України Володимира Зеленського

Коментар радника президента України Михайла Федорова в ефірі телеканалу "112 Україна".

"Держава в смартфоні" – це тільки частина цифрової економіки. Коли ми говоримо конкретно про "державу в смартфоні", ми говоримо про державні послуги, які сьогодні більшість людей отримують у режимі офлайн і ходять до чиновників, приносять документи, щось підписують, потім приходять забирають, стоять у чергах.

А "держава в смартфоні" – це коли ви будь-яку державну послугу можете отримати, просто взявши свій смартфон, натиснувши декілька кнопок, підтвердивши свій цифровий підпис, і послуга, яку ви хотіли отримати, – у вас уже все готово.

Нині, за різними джерелами поглядів експертів, десь 60% проникнення інтернету в нас у країні. Ми вивчали, з чим це пов'язане, сьогодні триває активна робота з операторами з розвитку мережі 3G, 4G, і окрема тема розвитку інтернету – це велика інфраструктурна тема.

Але те, що ми запустимо найближчим часом, і я думаю буде швидкий результат, - це цифрове навчання для населення, яке нещодавно отримало доступ до мережі, для старшого покоління, у якого вже є доступ до інтернету, але вони не вміють користуватися на необхідному рівні тим самим браузером і не можуть отримати цифрову послугу, яку для них створено.

Новини за темою

В Естонії ще у 1994 році було запущено програму "Стрибок тигра", у Грузії був "Стрибок оленя", ми свою тварину ще шукаємо, але точно в найближчі місяць-півтора буде запущено програму по всій країні. Я думаю, це дасть класний імпульс для того, щоб наше населення стало більш освіченим у цифровому плані.

І, звичайно ж, триває паралельна робота над аналізом інфраструктури, розумінням, куди нині витрачають гроші для розвитку інтернету, чому іноді цей процес не такий скоординований і один і той самий суб'єкт отримує з різних сторін бюджет і змушений підключати кілька каналів інтернету замість того, щоб зробити один хороший.

Учора представники АП, різні організації та телекомпанії збиралися разом і обговорювали питання відкриття частот. Це дуже складне питання, і про нього важко домовитися всім операторам та державі. Але перший крок було зроблено вчора, і я не сумніваюся, що найближчим часом буде покрито всю нашу країну якісним інтернетом.

Різні послуги, я думаю, будуть розвиватися по-різному, тому що в Україні сьогодні приблизно 1200 адміністративних послуг, з них оцифровано 120-130, і там потрібно робити аудит і приводити їх до тями. До кінця року ми хочемо запустити ще 70 послуг і потім великими темпами в геометричній прогресії оцифрувати практично всі послуги протягом 5 років. Але модель при цьому, я думаю, теж буде трансформуватися з наданням послуг.

Мені, наприклад, дуже подобається, коли бізнес має можливість надавати державні послуги, при цьому надавати десь кращий сервіс, десь робити апдейт нашої послуги.

Часто погляд у фахівців, які займаються цим питанням, як оцифрувати те, що є сьогодні, вони переглядають весь процес кардинально. Тому перше, що ми нині робимо, - це аудит усіх послуг, які є, і складаємо список на основі потреб людей, різних досліджень того, що буде найближчим часом. І наше завдання максимально виключити чиновника з ухвалення рішень щодо надання державної послуги для того, щоб процес кардинально було змінено.

Цифрова послуга – це коли ти подав документи, і ідеально, якщо без чиновника було ухвалено рішення, давати тобі ліцензію чи ні, або було звернуто увагу на певні проблеми, чому в тебе цього не вийшло. Кардинально все точно буде переглядатися.

Я думаю, у нас не зашорений погляд, ми люди, які прийшли з інших сфер, і те, що ми сьогодні робимо, ми в усьому маємо сумніви, збираємо різні групи експертів (це представники бізнесу, державні організації, усі суб'єкти, які раніше не могли між собою домовитися, але працювали в цьому напрямі), ми нині їх об'єднуємо, даємо нашу стратегію і говоримо робити краш-тест. Вони роблять краш-тест, і потім, я гадаю, ми на виході отримаємо ефективний покроковий план.

Ми поїхали до Естонії та подивилися, що світ починає активно використовувати можливість підписувати документи зі свого смартфона, технологія Smart ID, і нині ми вивчаємо цю технологію. Я думаю, що до кінця року ми її точно запустимо в Україні, і цифровий підпис буде зберігатися в людей в їхніх смартфонах. Вони спокійно зможуть підписувати всі необхідні документи.

Ми найближчого місяця відкриємо Ehub. Це такий майданчик, де зберуться всі донори, які допомагають нам фінансово реалізовувати наші послуги, де будуть представники деяких державних організацій, які займаються цифровізацією, наша команда. На його базі буде коворкінг, де невеликі компанії, фрілансери зможуть приходити і дивитися, що ми робимо. Долучатися до цих процесів. Ми хочемо всіх об'єднати на одному майданчику. Незабаром ми анонсуємо відкриття цього Ehub. Я думаю, це буде першим кроком до побудови "силіконової долини".

Тому що нам нині треба об'єднатися, потрібно мати єдину стратегію і дуже швидко ухвалювати певні рішення. При політичній волі, я думаю, всі наші амбітні плани стають реалістичними.

Щодо браку фахівців у країні, такої проблеми немає. У нас достатня кількість класних проектів, фахівців, які вже допомагають нам нині цілими командами здійснювати аудит, пропонувати нові рішення. Тому з цим проблем немає. Щодо того, як повертати фахівців з-за кордону, я думаю, що це комплексна проблема і її треба вирішувати в комплексі, це питання всієї економіки.

Але те, що ми можемо зробити від себе, від нашої команди, ми відкриємо їм можливість брати участь у побудові "держави в смартфоні" та в реалізації цифрової економіки. У цілому проектів дуже багато, там дуже багато необхідно талановитих людей, і часто фахівці, які виїхали, поїхали не за грошима, а тому що тут не було жодних можливостей реалізуватися.

Я думаю, що відкритість, політична воля і, найголовніше, швидкі перемоги – це точно приверне певну кількість фахівців. Ще ми починаємо працювати, у нас уже є робоча група, з приводу е-резиденції, як це зроблено в Естонії та інших країнах. Ми хочемо, щоб фрілансери з усього світу реєстрували компанії в Україні. Від цього, я думаю, точно виграють і вони, і ми.

Михайло Федоров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>