Що таке банк розвитку і чи потрібен він Україні?

Що таке банк розвитку і чи потрібен він Україні?
З відкритих джерел

Оригінал на сторінці Павла Вернівського в Facebook

Одного разу на одній конференції у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана запитали, коли він запустить банк розвитку. Гройсман здивовано подивився, зробив вигляд, що зрозумів питання і авторитетно відповів: "Україні не потрібен банк розвитку".

Так потрібен чи не потрібен свій банк розвитку? І що це за організація така?

Гройсмана можна спробувати зрозуміти. Україна має досить коротку історію розвитку капіталізму. До багатьох наших політиків ще не дійшла думка про необхідність створення таких організацій.

Адже даною проблемою страждає не тільки Гройсман, а й переважна більшість наших політиків. Незважаючи на те, що ми живемо в світі з доступом до будь-якої інформації, чомусь до пошуку цієї інформації ми підходимо дуже вибірково і беремо те, що подобається, а часто просто віримо на слово зовнішніх радників.

Новини за темою

Проте, все ж історією іноді корисно цікавитися. Не тільки читанням книг про абстрактні інститути, а практичною історією створення певних структур, як банк розвитку, наприклад.

Перші банки розвитку почали з'являтися дуже давно. У Франції такий банк було створено ще в 1816 році за Людовіка XVIII. Він отримав назву La Caisse des depots et consignations (CDC), що в перекладі на російську означає Депозитна каса. Створення цього банку було скоріше випадковим в силу певних історичних подій.

Король гостро потребував грошових коштів, але не довіряв Банку Франції, який був створений при Бонапарті в 1800 році і раніше виконував функції забезпечення потреб держави. І за допомогою цього нового банку хотів забезпечити фінансування для держави.

У цілому, не можна сказати, що тоді саме він вважався банком розвитку, але я кажу саме про нього, так як цей банк перетворився в організацію, яку зараз називають банком розвитку, і цією організацією є до цих пір.

У той час Франція була відносно бідною аграрною країною. Крім того, що після Наполеонівських війн економіка була в депресії, так і приватний сектор гостро потребував фінансових коштів для стимулювання діяльності.

І як часто буває, високі ризики і пам'ять про недавнє минуле не вселяли оптимізму в банкірів і вони не дуже поспішали фінансувати приватний сектор. Тому цю функцію взяв на себе CDC.

Першим його проектом була реконструкція порту Дюнкерк в 1822 році, який сильно постраждав під час французької революції.

У 1840 році банк перетворився у великого державного інвестора і почав фінансувати будівництво залізниць. У 1889-му банк розгорнув діяльність з прокладання телефонних мереж. Це були проби пера, так сказати.

Формування з нього повноцінного банку розвитку, як загалом і в інших країнах Європи, мало місце у повоєнному світі. Саме в той час банк розгорнув повномасштабну фінансову діяльність, надаючи фінансування французьким компаніям, в той час як приватний сектор не дуже горів бажанням їх фінансувати.

Чому він тоді був так важливий, то потрібно розуміти особливості роботи банків з ризиками. Приватний капітал дуже полохливий і обережний. Особливо це проявляється в періоди економічного застою.

У банкірів є прислів'я: банк –це організація, яка з радістю надасть вам парасольку в сонячну погоду, але зажадає її назад, якщо піде дощ. Дана поведінка банкірів дуже передбачуване і їх не варто за це винити. Банківська справа – це бізнес.

І як будь-який бізнес, банки розраховують отримувати прибуток. Ясна річ, що ніхто не любить втрачати гроші у сумнівних угодах, особливо банкіри.

Якщо банки не готові кредитувати, то хто цим повинен займатися? Як я вже говорив, багато країн мають дуже довгу історію капіталізму і в процесі розвитку проходили через різні етапи.

Однак, як показує історія, а потім це підтвердили економісти, як Кейнс, що в періоди економічного застою кращим виходом для держави є фінансування, навіть якщо це пов'язано з більш високими ризиками. Це робиться з однієї простої причини. Стагнація, якщо її запустити, може тривати дуже довго.

І часто це загрожує соціальними наслідками. Потім, як показала історія, держави більш швидко видиралися з депресії, якщо держава за допомогою своїх засобів виступала інвестором замість приватного сектора. І ось одним із таких інвесторів виступає державний банк розвитку.

Новини за темою

Якщо повернутися до Франції, то їх банку розвитку вже 200 років. Зараз це один з найбільших банків Франції, який володіє більш ніж 10 дочірніми підприємствами, кожне з яких займається певним напрямком.

У структурі є державні стратегічні фонди, які володіють частками у приватному бізнесі, де банк є стратегічним (довгостроковим) інвестором. Міжнародна інвестиційна компанія, що допомагає міжнародному розвитку французького бізнесу.

Є програми підтримки та фінансування інновацій. Є програми фінансування і розвитку малого і середнього бізнесу.

Це лише приклад однієї країни. Такі банки є у Франції, Італії, Німеччині, Японії, Польщі, Бразилії, Кореї, Китаї.

Крім того, у світі є міжнародні організації, що виконують роль банку розвитку: Європейський банк реконструкцій і розвитку, Європейський інвестиційний банк, Міжнародний банк реконструкцій та розвитку (Світовий банк).

Однак незважаючи, що ці міжнародні організації фінансують в Україні безліч проектів, але їх присутність недостатня для відродження нашої економіки.

Тому мені дивно чути розмови про те, що нам потрібен ринок землі і відсутність розмов про необхідність банку розвитку.

Павло Вернівський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>