Що станеться, якщо пошкодити підводні інтернет-кабелі?

Представники Військово-морських сил США вже протягом багатьох років попереджають про величезний збиток у тому випадку, якщо Росія, підводні човни якої постійно з'являються поблизу інтернет-кабелів, атакує їх

Що станеться, якщо пошкодити підводні інтернет-кабелі?
З відкритих джерел

Wired Magazine

Інтернет-ЗМІ

Представники Військово-морських сил США вже протягом багатьох років попереджають про величезний збиток у тому випадку, якщо Росія, підводні човни якої постійно з'являються поблизу інтернет-кабелів, атакує їх

Оригінал на сторінці Wired Magazine

Подібний сценарій може здатися справжнім кошмаром. Терористична організація або зловмисна національна держава може ухвалити рішення щодо виведення з ладу оптико-волоконних кабельних ліній, що охоплюють весь світ. Цими кабелями, прокладеними  дном океану, передається майже весь обсяг трансокеанської цифрової комунікації, що дозволяє нам надіслати другу в Дубаї повідомлення через соціальну мережу Фейсбук або прийняти електронною поштою листа від двоюрідного брата в Австралії.

Представники Військово-морських сил США вже протягом багатьох років попереджають про величезний збиток у тому випадку, якщо Росія, підводні човни якої постійно з'являються поблизу цих кабелів, піддасть їх атаці. Один із найбільш високопоставлених британських військовослужбовців сказав у грудні про те, що подібні дії з боку Росії "негайно і, ймовірно, катастрофічно вплинуть на економіку. НАТО тепер має намір відродити командні посади, які були в епоху холодної війни, і зроблено це буде, зокрема, для того щоб стежити за діями Росії щодо кабельних ліній у районі Північної Атлантики.

Новини за темою

Ідея щодо відключення світового інтернету внаслідок пошкодження кабельних ліній є досить небезпечною. Але якщо Росія чи якась інша країна зможе перерізати деяку кількість кабелів, товщина яких дорівнює товщині звичайних садових шлангів, то наслідки, на думку експертів, будуть менш жахливими, ніж та картина, яку змальовують військовики. Світова інфраструктура інтернету є вразливою, однак Росія не є найсерйознішою загрозою. Є безліч інших, більш складних проблем, які починаються з розуміння того, як насправді функціонують кабельні системи.

"Страхи з приводу того, що хтось може пошкодити один або кілька кабелів, є перебільшеними, — каже Ніколь Старосельські, професор Нью-Йоркського університету, яка протягом шести років вивчала кабельні мережі інтернету і написала книгу під назвою "Підводна мережа". "Якщо люди, які знають про те, як працюють подібні системи, здійснять напад відповідним чином, то тоді вони зможуть вивести з ладу всю систему. Проте імовірність такого розвитку подій дуже невелика. Більшість побоювань і страхів взагалі не є загрозою", — підкреслює вона.

Так, наприклад, розриви кабелів не можна назвати чимось аномальним. Кожні два дні пошкоджується один із, імовірно, 428 підводних кабелів у всьому світі. Майже всі ці пошкодження не є навмисними. Їх причиною є підводні землетруси, зсуви пластів, якорі та морські судна. Це не означає, що люди не мають можливості навмисно завдати шкоди кабельним мережам. Так, наприклад, у 2007 році біля берегів В'єтнаму рибалки пошкодили оптико-волоконний кабель довжиною 43 км (27 миль), і внаслідок цього надання відповідних послуг було припинено на кілька місяців. Роботу не було повністю зупинено, позаяк у розпорядженні цієї країни був ще один кабель, за допомогою якого й продовжив працювати інтернет.

Карта світу підводної кабельної системи З відкритих джерел

Неможливо помітити пошкодження кабелю, особливо якщо ви живете в такій країні, як Сполучені Штати, оскільки ваші повідомлення у мережі Instagram або в сервісі Google Voice може бути відразу ж відправлено іншим маршрутом. Якщо ви спілкуєтеся через Skype, скажімо, з другом у Румунії, і в цей момент рибальський човен пошкоджує кабель (дві третини ушкоджень виникають саме з цієї причини), то ваша розмова буде просто передаватися іншою лінією. Багато регіонів, включаючи Європу, Сполучені Штати і Східну Азію, підключено через декілька кабельних ліній, що проходять тим же маршрутом.

Це означає, що російські підводні човни, перерізавши кілька кабелів у районі Атлантики (де їх і було виявлено, несуттєво вплинуть на роботу глобального інтернету. Але навіть якщо Росія зможе перекрити всі кабелі в Атлантиці, трафік все одно можна буде переспрямувати іншим маршрутом — через Тихий океан.

"У такому випадку система не буде працювати дуже добре, а зв'язок не буде забезпечено на високому рівні, але це не означатиме, що буде перервано всі комунікації", — говорить Алан Молдін, керівник дослідницької групи в компанії TeleGeography, що займається дослідженнями в області комунікацій, в тому числі підводними кабелями.

Навіть гіпотетична ситуація, що нагадує серіал "Чорне дзеркало" (Black Mirror), тобто якщо Росія переріже всі кабельні лінії, що йдуть до Сполучених Штатів  з усіх сторін, інтернет не вимкнеться, як світло за відсутності електрики. Американці все ще матимуть можливість використовувати наземні мережі. Просто не можна буде здійснювати комунікацію із заморськими країнами.

Новини за темою

"Можна буде відправляти повідомлення електронною поштою до Сполучених Штатів навіть у тому випадку, якщо всі кабельні лінії буде виведено з ладу, — підкреслює Молдін. — Однак у такому випадку люди в Європі не зможуть побачити ваше дурне відео з кішками, яке ви розмістили на своїй сторінці у Facebook".

Через велику кількість ушкоджень ремонтні судна патрулюють майже в усіх морях та океанах. І навіть якщо Росія почне перерізати кабельні лінії, то на своєму місці опиняться оснащені відповідним чином ремонтні бригади, які й займуться усуненням негараздів. Крім того, гіпотетична масштабна атака Росії на кабельні лінії насамперед вдарить по її власних людях, як підкреслює ще один аналітик компанії Telegeography у своєму відео. "Росію це торкнеться, можливо, навіть більшою мірою, ніж (американців). Вони, росіяни, значно більшою мірою залежать від міжнародних мереж, ніж ми, тому що значна кількість нашого контенту зберігається всередині країни", — відзначає старший аналітик Джонатан Хьємбо.

Це не означає, що підводні кабельні лінії не перебувають під загрозою. Це також не означає, що їм не потрібен захист, особливо в тих частинах світу, де інфраструктура інтернету не так розвинена (наприклад, в Африці, а також в деяких частинах Південно-Східної Азії). Якщо там станеться такий збій, то його наслідки можуть бути більш важкими, включаючи повне відключення інтернету. "Пошкодження кабелю насправді може виявитися серйозною проблемою, і в результаті цього може бути порушено зв'язок з тими частинами світу, які мають обмежений доступ до кабельних ліній", — підкреслює Молдін.

Так, наприклад, у 2011 році літня жінка, яка займалася пошуком мідного брухту, випадково перерізала кабельну лінію інтернету, яка обслуговувала всю Вірменію. Цю країну протягом п'яти годин було відключено від інтернету. Вплив цього інциденту виявився настільки серйозним (оскільки майже половину всього доступу Вірменії до інтернету забезпечувала Грузія), що робило цей кабель життєво важливим.

Новини за темою

Один-єдиний кабель можна вважати "пляшковим горлечком" або тим місцем, де інфраструктура інтернету найбільше схильна до ризику, як підкреслює Старосельські у своїй статті. Так, наприклад, у деяких місцях океанський кабель проходить через вузькі протоки на кордоні кількох держав, як це відбувається в Малаккській протоці чи в Червоному морі. У таких регіонах вище ризик отримати пошкодження від опущеного якоря. Крім того, такі місця є предметом геополітичних суперечок, оскільки велика кількість країн і компаній зацікавлені в роботі кабельних ліній, що проходять через ці вузькі місця.

У деяких районах зосереджено велику кількість кабельних ліній, і тому ризики там вище. Якщо, наприклад, підводні кабельні лінії Єгипту буде перерізано, то принаймні третина глобального інтернету перестане працювати. Такий висновок міститься в дослідженні Старосельські. Форталеза, місто в північній частині Бразилії, є столицею підводних кабельних ліній, що зв'язують Північну і Південну Америку. Якщо там виникнуть проблеми, то припиниться вся передача даних із Бразилії до Сполучених Штатів.

Іноді глобальному інтернету погрожують не якорі і такі інші речі, а непродумана політика. Так, наприклад, у 2011 році, як вказує Старосельські у своїй статті, Індонезія зажадала, щоб тільки судна з індонезійськими екіпажами займалися ремонтом кабелів в її територіальних водах. Проблема полягала в тому, що таких суден у неї не було, і в результаті цього ремонтні роботи затягнулися не тільки для самої Індонезії, але й для інших регіонів, кабельні лінії яких проходили в цьому місці.

А ось акул нам не варто побоюватися. Незважаючи на численні повідомлення у засобах масової інформації, акули, як і інші риби, не представляють ніякої загрози для підводних кабелів, що зв'язують між собою різні частини світу. "Пошкодження, викликані укусами риб або акул, складають 0%", — підкреслює Молдін.

Не було також і випадків пошкоджень, які можна було б приписати російській агресії. Створюється враження, що Путін переважно залишив підводні кабельні лінії в спокої. Принаймні зараз. І тому сьогодні ми можемо займатися більш актуальними проблемами уразливості інфраструктури інтернету.

Луїза Мацакіс

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів