Що саме сталося на Ясинуватській розв'язці та як вона стала найгарячішою точкою АТО

Ясинуватська розв'язка. Докладний розбір ситуації в найбільш гарячій точці АТО від учасників подій

Що саме сталося на Ясинуватській розв'язці та як вона стала найгарячішою точкою АТО
Фото з відкритих джерел

Віталій Дейнега

Засновник проекту "Повернись живою"

Ясинуватська розв'язка. Докладний розбір ситуації в найбільш гарячій точці АТО від учасників подій

Оригінал на сторінці Віталія Дейнеги у Facebook

Головним військовим досягненням останніх тижнів для нас, безумовно, стало взяття 16-м батальйоном 58-ї бригади Авдіївської промзони і як наслідок – можливість вогневого ураження техніки противника на трасі Донецьк - Горлівка в районі Ясинуватської розв'язки. На численні прохання я вирішив роз'яснити хронологію деталі цих подій. Все, що буде написано нижче, писалося й узгоджувалося разом з безпосередніми учасниками подій.

Для початку розберемо диспозицію військ і важливих об'єктів. Якщо говорити дуже грубо, то лінія розмежування в даному районі проходить уздовж траси Донецьк - Костянтинівка (вона вертикально перетинає наведену схему). Виняток становить селище Спартак у самому низу – воно контролюється сепаратистами. Якщо від шахти "Бутівка" провести горизонтальну лінію на захід – ми отримаємо приблизну лінію розмежування в районі ДАП. З позицій біля Зеніту досить добре видно новий термінал, тут до нього 1,5-2 км.

Лінія дотику в цьому місці йде дугою. Верхньою точкою цієї дуги і є з нашого боку Авдіївська промзона, а з боку противника – Ясинуватська розв'язка. На момент початку подій наші військовики не могли вести вогонь по цілях на дорозі або навіть їх спостерігати. Ділянка траси в районі розв'язки не проглядалася, і колони, що проходили, було лише чути. Видно їх було вже на більш далеких ділянках. Сепаратисти користувалися цим і безперешкодно ганяли трасою техніку, боєприпаси і живу силу з Донецька до Горлівки.

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки на початок року Facebook Виталія Дейнеги

На цій карті я позначив червоним позиції сепаратистів, синім – наші і сірим – незайняті ніким території.

Коли 53-я бригада влітку заходила на позиції в Авдіївці, промзона була нічиєю. Такою вона і залишалася до останнього часу. У ній відбувалися бої диверсійних груп між собою. Тут могла зустрітися наша розвідка з розвідкою противника. Групи сепаратистів проходили через неї й обстрілювали наш близько розташований до промзони опорний пункт в Авдіївці.

Новини за темою

Але наші військовики не поспішали заходити в промзону. Справа тут не в боягузтві або ліні. Особливість промзони в тому, що там вкрай складно закріпитися. Сама "промка" - це ряд споруд уздовж Ясиновського провулка в Авдіївці. Це ангари для техніки, контейнери, різні виробництва тощо. Головна особливість цих споруд – слабкий дах, який не дозволяє ховатися від артилерії. Укриття тут є, але їх не так багато. Плюс треба розуміти, що група в промзоні буде висунута відносно основного угруповання військ, і їй потрібно в перші дні ґрунтовно окопуватися, одночасно ведучи бої.

Позиції сепаратистів за Ясинуватської розв'язкою (аерофотозйомка 2015 року) Facebook Виталія Дейнеги

Якщо говорити простіше, то на даній ділянці сепаратисти займають більш вигідні позиції. Дорога розташована на насипу і служить гарним рубежем оборони. За нею розташовані місця стоянки техніки та особового складу. Оборонятися, маючи укриття у вигляді дороги на насипу, набагато простіше.

Сепаратисти навіть примудрилися зміцнитися в безпосередній близькості від самої Авдіївки, а саме: на "малих дачах" і біля зруйнованого залізничного мосту.

Окопи сепаратистів біля залізничного моста (аерофотозйомка 2015 року) Facebook Виталія Дейнеги

Напевно, усе б так і залишилося, якби сепаратисти не почали вже занадто інтенсивно кошмарити наш крайній опорник перед промзоною. Цей опорний пункт розташований у місці, де Ясинівський провулок заходить у ліс. Фактично він дивився з 50 метрів у густий ліс, який не пробивався навіть тепловізором. Сепаратисти користувалися цим і практично щоночі заходили через промзону й обстрілювали наших. 5 лютого 2016 р. у наших солдатів урвався терпець. У відповідь на обстріли вони відкрили вогонь і пішли виганяти сепаратистів з "промки". "Вони" - це групи розвідки 58-ї бригади, 16-го батальйону і 74-го окремого розвідбату.

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки на сьогоднішній день Facebook Виталія Дейнеги

Група залишилася в промзоні в очікуванні атак супротивника, але той нападав досить мляво. І хлопці почали окопуватися. На той момент вони вже добре укріпились й успішно відбивали атаки диверсійних груп. Але менше тижня тому сепаратисти напали по-серйозному. Того дня в наш бік полетіло все. У силу близькості позицій сепаратисти змогли дотягтися до нас "васильками" (автоматичний міномет калібру 82-мм). Обстріл тривав дві години. Потім пішли калібри побільше. Спочатку "заговорили" 120-мм міномети і "Нони" (самохідні 120-мм міномети). Між позиціями сепаратистів під розв'язкою стали вискакувати російські Т-72 і бити по 5-6 снарядів прямою наводкою. Закінчився цей феєрверк залпами зі 152-мм знарядь, які сепаратисти примудрилися сховати від ОБСЄ десь у цьому районі. На жаль, деякі зі снарядів досягли мети. Тієї ночі загинули двоє наших бійців. І хлопці пішли мстити...

Новини за темою

Йти довго не довелося. Багато хто каже, що промзона – це потенційний міні-котел. Але вони забувають, що у такому ж становищі опинилися позиції сепаратистів на “малих дачах". І якщо до цього наші їх особливо не чіпали, то того дня вони зайшли з боку промзони, розставили ПТКРи (протитанкові керовані ракети) і стали чекати. На "малі дачі" приїхали два КамАЗи. За неперевіреними даними в них були спецпризначенці, які повинні були атакувати наших у промзоні. Навколо КамАЗів почалася метушня. Бігали люди і носили ящики. З нашої сторони полетіли ракети. Обидва КамАЗи було знищено. Судячи з усього, в одному їхав особовий склад сепарських спецпризначенців-невдах, а в другому – боєкомплект. Боєкомплект продовжував детонувати ще довго, а спецпризначенці втратили трьох убитими і десятьох пораненими. Ні про який наступ вже не йшлося.

Остання на сьогодні спроба нападу на промзону закінчилася для сепаратистів вельми плачевно. Вони були придушені вогнем і вкотре зазнали втрат. Деталі цього бою я з ряду причин не можу озвучувати. Але відтоді противник значно заспокоївся, і наші можуть перевести дух. Спроби оточити промзону все частіше закінчуються для сепаратистів втратами. Але що буде далі - прогнозувати складно.

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки в разі нашого наступу Facebook Виталія Дейнеги

Один із потенційних сценаріїв – це знищення угруповання сепаратистів на "малих дачах" та в районі залізничного моста з подальшим виходом на трасу Донецьк - Костянтинівка. Таке становище дало б нам змогу більш ефективно вести оборону і бути готовими до наступу на Ясинувату. Такий розвиток подій є більш імовірним у разі поновлення повноцінних військових дій. Тут потрібна буде артилерія. Хоча з урахуванням настрою та ентузіазму хлопців я б не виключав, що вони можуть придумати можливість, як це зробити, не порушуючи "Мінськ". Сил і засобів у цьому районі досить, і при злагодженій роботі двох бригад (58-ї та 128-ї) та одного батальйону (74-го ОРБ) це цілком реальний сценарій.

Що ж стосується нинішнього стану, то не варто перебільшувати значення промзони. Можливість вогневого ураження цілей на трасі ще не означає, що ми відрізали Горлівку від Донецька. Просто тепер колони сепаратистів будуть змушені їхати гіршими дорогами і через Ясинувату, а не великою і гарною трасою. Це доставить їм незручності, але не більше того. Коли я говорив це хлопцям з 16-го батальйону, вони сказали: "Ми це розуміємо, але якщо ми можемо звільнити хоч один клаптик нашої землі, то ми це зробимо".

Новини за темою

За останній тиждень Ясинуватська розв'язка стала найгарячішою точкою в зоні АТО і першою за довгий час успішною військовою операцією наших військ. Ми не порушували тут "мінськів" і не застосовували заборонених озброєнь. Ми просто відновили свій контроль над частиною Авдіївки. І більше не дозволимо обстрілювати наші опорники практично в упор. Ми відбили черговий напад і пішли наздоганяти ворога, звільняючи дорогою свою ж землю.

І дуже важливо, щоб ви розуміли одне. Цю промзону звільнили звичайні хлопці, у тому числі з 16-го батальйону 58-ї новосформованої бригади. Звичайного батальйону з Полтави, який показав, що наша піхота може зухвало й успішно наступати.

Сьогоднішня ніч на промзоні минула спокійно. Тільки вранці близько п'ятої знову виїхав танк і почав лупити прямою наводкою. Але в порівнянні з тим, що відбувалося раніше, це можна назвати "ніч пройшла спокійно".

PS. Всі дані в цьому пості, включаючи фотографії аеророзвідки, узгоджено з військовиками. Дана інформація або і так відома противнику (положення лінії розмежування нанесено приблизно і не видає наших прихованих позицій), або вже застаріла і не має цінності (фотографії з безпілотника зроблено понад 4 місяці тому). Цей пост не видає наших таємниць.

Віталій Дейнега, засновник проекту "Повернись живим"

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>