banner banner banner

Що пишуть про Крим у Вікіпедії на різних мовах

Одна із заявлених умов Вікіпедії — мережевої енциклопедії, яку пишуть самі користувачі — це нейтральність і неупередженість. Але якщо почитати одну і ту ж статтю на різних мовах, можна побачити цікаві відмінності. Наприклад, ось що в енциклопедії пишуть про Крим

Що пишуть про Крим у Вікіпедії на різних мовах
Фото з відкритих джерел

Дождь

російський телеканал

Одна із заявлених умов Вікіпедії — мережевої енциклопедії, яку пишуть самі користувачі — це нейтральність і неупередженість. Але якщо почитати одну і ту ж статтю на різних мовах, можна побачити цікаві відмінності. Наприклад, ось що в енциклопедії пишуть про Крим

Передрук редакційного блогу телеканалу "Дождь":

Англійська: Після російської революції 1917 року Крим став республікою у складі РРФСР. Під час другої світової війни адміністративний статус регіону був знижений до Кримської області. 1954 року Кримська область була передана Українській Радянській Соціалістичній Республіці. У 1991 році вона стала Автономною Республікою Крим у складі нової України, що отримала незалежність, а Севастополь став окремою адміністративною одиницею також у складі України, але окремо від Автономної Республіки. Суверенітет і контроль над півостровом стали предметом триваючої територіальної суперечки між Росією і Україною після того, як Росія підписала в березні 2014 року договір про приєднання самопроголошеної незалежної Республіки Крим до Російської Федерації. Це не було визнано Україною і більшою частиною світового співтовариства.

Арабська: Найбільш важливе місто — Сімферополь. У минулому, до того, як він був захоплений росіянами, він називався Ак'месджіт, що мовою кримських татар означає "Біла мечеть". У дев'ятнадцятому столітті на півострові сталася Кримська війна. Зберіг він важливе значення і в двадцятому столітті: там знаходиться єдина військово-морська база Росії в теплих широтах, штаб-квартира Чорноморського флоту. З початку 2014 року в регіоні відбувається політична криза.

Вірменська: Крим — півострів у південній Україні. <...> У Криму народився відомий вірменський художник-мариніст Іван Айвазовський.

Африкаанс: Кримський півострів відрізняється від решти України не тільки кліматом. Відчувається там і різноманітний культурний вплив іноземних завойовників. Стратегічне положення півострова в Чорному морі і його родючі землі завжди привертали увагу інших держав. Цю територію протягом її історії захоплювали кіммерійці, греки і римляни (вони називали її Тавридою), скіфи, кримські готи, гуни, болгари, хозари, київські руси, візантійці, кипчаки, оттоманські турки, татари Золотої Орди і монголи.

Новини за темою

Білоруська: Крим — півострів на півдні України. Більшу частину півострова займає Автономна Республіка Крим. На південному заході розташована особлива адміністративна одиниця — місто Севастополь.

Болгарська: Кримська криза — це масштабні соціально-політичні зміни, які відбуваються в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі з березня 2014 року. З 23 по 27 лютого була насильно зміщена виконавча влада в Севастополі та в Автономній Республіці Крим. Нова влада відмовилася визнати законність уряду в Києві і звернулася до керівництва Росії. Місцеві органи влади в короткий термін організували і провели 16 березня референдум про статус Криму. Населенню запропонували відповісти на питання про можливість виходу з Автономної Республіки Крим зі складу України і приєднання до Російської Федерації.

Голландська: 16 березня 2014 року півострів був окупований і відтоді de facto керується російською владою.

Грецька: У 2014 році більшість жителів Криму проголосували на референдумі за приєднання їхнього регіону до Російської Федерації. Результати голосування були втілені в життя Росією, але не були визнані міжнародним співтовариством. Приєднання Криму до Росії викликало жахливу кризу, бо багато регіонів на Південному Сході України, де більшість складає російськомовне населення, також виявили бажання увійти до складу Росії.

Грузинська: Анексований. Більшість країн як і раніше вважають Крим частиною України.

Данська: У 2014 році Крим de facto приєднався до Росії після сумнівного референдуму. Приєднання не було визнано міжнародним співтовариством і засуджено ЄС і США. Навіть найближчі союзники Росії, Білорусь і Казахстан, не підтримали вторгнення в Крим.

Іврит: Крим - це півострів у Чорному морі. Розташований на південь від України і на південний захід від Росії.

Іспанська: За площею півострів зіставний з Сицилією.

Новини за темою

Італійський: У 2014 році після політичної, економічної і дипломатичної кризи в Україні в Крим, де більшість населення становлять росіяни, російська армія вторглася. Формально він був приєднаний до Росії в результаті референдуму. Анексію не визнають ні Україна, ні міжнародне співтовариство.

Казахська: Крим - це півострів на півдні Європи. <...> Тут в давнину і в Середні століття відбувалися найважливіші історичні події в Євразії.

Китайська: Крим розташований на південь від України і на захід від Росії. <...> Український уряд, США, ЄС і багато інших країн не визнали референдум 2014 року. 18 березня президент Росії Володимир Путін затвердив приєднання Криму до Росії, а 21 березня формально створив Кримський федеральний округ, у який входить весь півострів.

Німецька: Відділення і референдум в основному не визнані на міжнародному рівні. У Німеччині, Австрії та Швейцарії у суспільній дискусії переважно використовується термін "анексія". У виняткових випадках також використовується слово сецесія (відділення). У Росії зазвичай говорять про "возз'єднання" та "приєднання", а акцент робиться на одному з базових принципів міжнародного права, праві на самовизначення.

Польська: У 1954 році Крим був переданий з РРФСР до УРСР за найпопулярнішою версією з нагоди трьохсотріччя Переяславської ради, об'єднала (у радянській інтерпретації) Україну і Росію. Утім, у документах, що відносяться до передачі Криму, немає ніякої інформації. Є різні версії пояснення цього кроку. За однією з них, Крим повинен був стати особистим подарунком Хрущова Україні як компенсація за його діяльність у республіці за часів Сталіна. За іншою, головною причиною була економіка: нові російські колоністи, що прибули в Крим після депортації татар, не могли впоратися в місцевому кліматі. І на думку Хрущова, там потрібні були люди, які звикли до теплого і сухого клімату, ті, хто любив сади, кукурудзу і картоплю, тобто українці. Формат передачі Криму УРСР порушив право СРСР і двох зацікавлених республік. Севастополь не увійшов до складу радянської України, так це було місто з особливим статусом у РРФСР.

Російська: Велика частина півострова є об'єктом територіальних розбіжностей між Росією, яка контролює спірну територію, і Україною. Відповідно до федеративного устрою Росії, на спірній території Криму розташовані суб'єкти Російської Федерації Республіка Крим та місто федерального значення Севастополь. Відповідно до адміністративного поділу України, на спірній території Криму розташовуються регіони України Автономна Республіка Крим та місто зі спеціальним статусом Севастополь. Північна частина Арабатської стрілки відноситься до Херсонської області України і не є об'єктом територіальних розбіжностей.

Сербська: Півострів перебуває під фактичним контролем Росії і, з точки зору Москви, поділений політично на два суб'єкти Російської Федерації: республіку Крим та місто федерального значення Севастополь (обидва вони складають Кримський федеральний округ). Україна вважає Крим своєю територією і не визнає його приєднання до Росії.

Український: У 1480 році московський князь Іван III звернувся до кримського хана Менґлі I Ґерая з пропозицією здійснити похід на "київські місця", що і було зроблено, а частина здобичі з пограбованого і зруйнованого татарами Києва вирушила до Москви. Надалі кримські набіги на українські або московські землі відбувалися неодноразово, захоплення полонених і пограбування стали важливою частиною економіки ханства поряд із сільським господарством. У 1571 році сорокатисячне кримське військо захопило і спалило Москву, цар Іван IV Грозний втік зі своєї столиці і зобов'язався платити данину Криму (вона була скасована лише за Петра I).

Новини за темою

Фарсі: Після розпаду Радянського Союзу Кримський півострів був територією України до 17 березня 2014 року, коли на спірному референдумі понад 96 відсотків жителів регіону проголосували за приєднання до Росії.

Фінська: У рамках СРСР Крим належав РРФСР до 1954 року, коли він, згідно точці зору, яка нині панує в Росії, був переданий УРСР на честь трьохсотріччя єдності російського й українського народів. Однак у той час Крим був у жахливому стані. По суті, він був ношею: його населення різко скоротилося через депортації, сільське господарство перебувало в запустінні. Річниця була лише вдалим приводом. Ідею запропонував Микита Хрущов, але рішення підтримало все політичне керівництво країни.

Французька: Кримський півострів відомий своїми виноградниками, фруктовими садами, курортами, археологічними знахідками, а також туристичними зонами типу Ялти, де в 1945 році Сталін, Рузвельт і Черчілль підписали угоди про розподіл Європи.

Гінді: 18 березня 2014 року президент Росії Володимир Путін підписав угоду про приєднання Криму до Російської Федерації. Після цього Крим став частиною Російської Федерації.

Чеська: Автономну республіку Крим поступово зайняли озброєні люди без розпізнавальних знаків, яких видавали за місцеве ополчення, а за фактом були підтримані російськими військовими без шевронів і з сучасною технікою. Президент Росії Володимир Путін пізніше визнав, що "за спиною кримської міліції, звичайно, були наші солдати, які діяли дуже розумно, але твердо і професійно". Ці бойовики захопили парламент, члени якого в односторонньому порядку проголосили незалежність і призначили референдум, який відбувся 16 березня 2014 року. Втім, на думку Заходу і тимчасового українського уряду, він був проведений на порушення міжнародного права (наприклад, зобов'язань, що випливають з Будапештського меморандуму).

Японська: У японській мові назва Криму クリミア半島 (Kuraimia) була запозичена від англійської назви півострова Crimea.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>