banner banner banner banner

Що потрібно зробити, щоб українці менше платили за газ і тепло

Про ціну на газ і чому в нинішній системі координат споживач приречений бути "терпилою"

Що потрібно зробити, щоб українці менше платили за газ і тепло
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Про ціну на газ і чому в нинішній системі координат споживач приречений бути "терпилою"

Напередодні виборів дуже часто можна почути твердження різних політиків про несправедливу ціну на газ для населення. І це твердження є справедливим. Лише за умови системного перезавантаження влади є можливим встановлення справедливих цін на базові соціальні ресурси. При цьому зазначу, що термін "справедлива ціна" має не тільки етичний, а й реальний економічний зміст. Відповідно до міжнародних стандартів обліку, справедлива ціна - це економічно обґрунтована собівартість плюс середня по ринку норма рентабельності. 

Якщо ми говоримо про ціну на газ українського видобутку, то її формування може відбуватися в адекватній економічній системі або під впливом "руки ринку", або за допомогою "руки держави". І перший, і другий варіанти мають право на життя. Наприклад, багате норвезьке суспільство купує газ, видобутий у Норвегії, за ринковою ціною. Але в Норвегії є Національний резервний фонд, який акумулює доходи від продажу вуглеводнів, і там вже накопичено рекордні 1 трлн дол. Тобто кожен норвежець знає, що державою припасено приблизно по 200 тис. дол. на кожного. Є приклади близькосхідних країн, де ціни на паливо істотно нижче ринкових. Навіть у цитаделі ринку - США - ніхто не додумався прив'язувати внутрішні ціни на паливо для населення до "міжнародних котирувань". 

Україна в цьому плані є унікальним прикладом третього шляху, з корупційною, рентною моделлю економіки, де політичні еліти звикли знімати з населення корупційні ренти. У нас немає резервного фонду, і зростання цін на газ для населення йде "в бонуси" для вузької групи осіб. При цьому у нас навіть ринковий механізм повною мірою не працює. Горезвісна прив'язка до "імпортного паритету" дозволила лише провести шокову тарифну терапію, коли ціни на газ в Європі зростали. 

Але ринок повинен працювати не тільки "на зростання", а й на зниження. Минулого року ціни на газ почали рекордне зниження й опинилися на історичному дні. Цього літа котирування на європейських хабах доходили до 38 євро за 1 тис. куб. м. Навіть з урахуванням ціни транспортування газу до західного кордону (хоча його ніхто фізично не транспортує), вартості входу в систему, поставки територією України і розподілу споживачеві, а також із ПДВ, ціна на газ для населення не повинна була перевищувати 2000 грн за 1 тис. куб. м, але в реальності вона була істотно вище. Не кажучи вже про те, що тарифи на тепло для населення так і не було істотно знижено, хоча вартість газу становить у тепловому тарифі до 60-70%.

Причина того - так звані екстерналії, описані Артуром Пігу в його книзі "Економічна теорія добробуту", а також нобелівським лауреатом Джозефом Стігліцем. Екстерналії - це транзакції, спрямовані на третіх осіб і не опосередковані ринком. Це як ціна на газ, яку "викочує" "Нафтогаз", або тариф на тепло, "запропонований" теплокомуненерго. І відмовитися не можна... Класичний приклад нераціонального втручання держави.  

Нинішня влада не спромоглася провести синхронне коригування похідних від газу тарифів (тепло і гаряча вода) цієї зими, внаслідок чого прості українці так і не змогли повною мірою скористатися надзвичайно сприятливою світовою кон'юнктурою історично низьких світових цін на вуглеводні. І це, мабуть, одна з головних претензій до Зеленського: навіть природа була приязною до нього і за допомогою рекордно теплої зими створила унікальний історичний шанс для системного перезавантаження тарифної моделі на користь простого споживача, що дозволило би розпочати й поступове зниження колосальної заборгованості населення за комунальні послуги.

Під час перебування Кличка мером відбулося повернення теплокомуненерго назад у комунальну власність. Проте чи принесло це тарифні бонуси для киян? Смішне питання. Є в цьому якийсь елемент виборчого мазохізму, коли чинного мера оцінюють не за рівнем базових тарифів, а виходячи з настільки суб'єктивного сприйняття, що це не піддається навіть поглибленому психоаналізу дідуся Фрейда.

На найближчий опалювальний сезон чинна влада підготувала спільно з МВФ подарунок під ялинку у вигляді "ринкових тарифів". При тому що сам Кабмін у своєму прогнозі економічного розвитку прогнозує зростання ціни на газ на "ринку" вище 200 дол. за 1 тис. куб. м, що з урахуванням всіх накруток означатиме ціну для споживача в 10 000 грн за 1 тис. куб. м. Не кажучи вже про те, що ціна Гкал на опалення і тариф на гарячу воду також зростуть у кілька разів. А якщо додати глибину девальвації гривні (адже у нас "імпортний паритет")… 

Новини за темою

Ринок газу для населення хочуть перевести в режим "бензоколонки". Ось тільки квартиру, на відміну від машини, не поставиш у гараж. Насправді ринок газу побутових споживачів монополізують структури, афілійовані з облгазами, а ринок газу підприємств теплокомуненерго – структури, пов'язані з мерами і, можливо, з "Нафтогазом". 

У цьому і є вся суть рентної моделі економіки: продавати населенню дешевий газ українського видобутку, вартість якого розраховується від імпортного паритету з колосальною кількістю формульних накруток (це коли ціна на газ на світових ринках зростає), або продавати дешевий імпортний газ, але за штучно роздутими внутрішніми цінами (це коли ціна на газ на світових ринках падає). 

У цій системі координат населення не виграє ніколи. І що парадоксально, що більше еліти "геноцидять" народ тарифами, то безрадіснішою стає системна інфраструктура, доказом чого є численні техногенні аварії в Києві та по всій Україні. 

Отже, невтішний діагноз поставлено, а робити що?

По суті, єдиний правильний на цей момент варіант - це створення в Києві та містах із населенням понад 100 тис. комунального газового резерву. По суті, потрібно робити те саме, що роблять нинішні "еліти", але тільки вигодоодержувачем буде не кількадесят осіб, допущених до годівниці, а все населення міста. Комунальний газовий резерв проводитиме закупівлю газу починаючи з травня по серпень, коли ціни на газ перебувають на мінімумі. Котирування європейських хабів цього літа показали амплітуду цінових коливань від 38 до 116 євро за 1 тис. куб. м, тобто близько 200%. Ясна річ, нинішня ситуація унікальна, але істотна маржа між літніми та осінніми цінами є завжди. 

Просто населенню завжди взимку впарюють дорогий газ, який купують влітку задешево. Або пропонують "річний пакет", де ціну нібито вирівняно, але знову ж таки, за вищою медіаною. 

Комунальний газовий резерв продаватиме взимку населенню та підприємствам Теплоенерго природний газ за "літніми цінами", без накруток. Зберігається він буде в державних ПГХ. Причому для закупівель " літнього газу "не потрібно буде відволікати кошти міського бюджету – під такі операції місто буде випускати спеціальні" газові облігації " з прибутковістю 7-8% річних з погашенням в кінці опалювального сезону. 

Застосування подібної схеми дозволить викинути з міста всіх газових посередників, які планують нажитися на новому газовому "ринку". Крім того, з'явиться можливість знизити на 30-40% тариф на опалення і гарячу воду, при цьому збільшивши транспортну складову в тарифі на 20-30%, а це додаткові сотні мільйонів гривень на розвиток інфраструктури з постачання теплоносія, гарячої води і достатні ресурси для повної модернізації будинкових газових мереж та обладнання будинків лічильниками обліку, коли трагедії з вибухами будинків залишаться в минулому.

Нині багато хто кандидатів обіцятиме вам зниження тарифів і золоті труби в теплотрасах, вдаючи, що не розуміють "нестик", коли зростання інфраструктурних витрат супроводжується зниженням тарифу.

У цій статті вперше запропоновано реальну, робочу модель кардинального зменшення базових тарифів і при цьому зростання капіталовкладень в інженерну інфраструктуру міста. Просто для цього потрібно переформатувати фінансовий потік на користь звичайних городян і викинути клани, які наживаються на фінансових потоках. Лише тоді екстерналії зникнуть, а втручання держави в ринкові механізми стане раціональним.

Олексій Кущ

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>