banner banner banner

Що означає для Європи й України перемога консерваторів на виборах у Польщі

Стаття Ремі Адекоя для британської Guardian, написана ще до дня голосування. Але вона цілком актуальна і сьогодні, коли вже немає сумнівів, що "Право і справедливість" Ярослава Качинського таки виграла парламентські вибори

Що означає для Європи й України перемога консерваторів на виборах у Польщі
Фото з відкритих джерел

Ремі Адекоя

Журналіст

Стаття Ремі Адекоя для британської Guardian, написана ще до дня голосування. Але вона цілком актуальна і сьогодні, коли вже немає сумнівів, що "Право і справедливість" Ярослава Качинського таки виграла парламентські вибори

Польська консервативна партія євроскептиків "Право і справедливість", найімовірніше, отримає перемогу над правлячою проєвропейською партією "Громадянська платформа" на парламентських виборах, які пройшли 25 жовтня. Це стане черговим свідченням того, що антиліберальні, антиєвроінтеграційні та антиіммігрантські рухи набирають обертів у Європі.


Подібно Віктору Орбану (Orbán Viktor) в Угорщині, Марін Ле Пен (Marine Le Pen) у Франції та Гірту Вілдерсу (Geert Wilders) у Нідерландах, лідер партії "Право і справедливість" та колишній прем'єр-міністр Ярослав Качинський (Jarosław Kaczyński) у минулому був не раз звинувачений у розпалюванні ксенофобії, Євросоюз вважає загрозою національній ідентичності і пишається своїм зневажливим ставленням до "політичної коректності".

Качинський заявив, що мусульманські іммігранти "ввели закони шаріату в деяких частинах Швеції", "окупували церкви Італії, використовуючи їх як туалети", і "постійно створюють проблеми" у Франції, Німеччині та Сполученому Королівстві. Він попередив про те, що мігранти, які в даний час прибувають до Європи, можуть викликати "епідемії", оскільки вони, можливо, є носіями "різних паразитів і найпростіших, які не завдають шкоди їхнім організмам, але становлять небезпеку для нас". Деякі критики порівняли його висловлювання з пропагандою нацистів, які зображували євреїв розповсюджувачами педикульозу і тифу. Проте Качинський відкидає ці звинувачення, називаючи їх проявами "політичної коректності".

Новини за темою

Головним кумиром лідера партії "Право і справедливість" є Віктор Орбан, чиї авторитарні нахили та націоналістична риторика викликають різке засудження з боку Західної Європи. Після програшу на парламентських виборах у 2011 році Качинський пообіцяв: "Одного разу Будапешт прийде до Варшави". Сьогодні ця партія стверджує, що в разі перемоги вона доб'ється того, щоб у школі діти отримували повноцінне патріотичне виховання, а роль ЗМІ полягала у "формуванні національної ідентичності". Деякі побоюються, що "Право і справедливість" знищить свободу ЗМІ і обмежить незалежність судової системи. Адам Міхнік (Adam Michnik), головний редактор найбільшого польського видання Gazeta Wyborcza й один з найбільш шанованих журналістів у країні, сказав, що його дуже турбує перспектива створення "держави за путінським зразком" у разі перемоги партії Качинського.

Розуміючи, що багато поляків побоюються, що він скористається набутою владою саме в такому ключі, кандидатом на посаду прем'єр-міністра від його партії 66-річний Качинський назвав м'яку Беату Шидло (Beata Szydło). Однак у поляків немає ніяких сумнівів у тому, хто буде керувати країною в тому випадку, якщо до влади прийде "Право і справедливість". Деякі висловлюють припущення, що кандидатура Шидло — це всього лише частина передвиборчої тактики, і що її дуже скоро змусять піти, поступившись місцем лідеру партії. Качинський заснував партію "Право і справедливість" у 2001 році, і відтоді він особисто керував усіма її справами. Одного разу, коли Шидло поставили питання про одне досить суперечливе висловлювання Качинського, вона відповіла: "Голова завжди правий".

Але, якщо відволіктися від побоювань, що стосуються внутрішньої політики "Права і справедливості", якими можуть виявитися наслідки її перемоги для всієї Європи? Найімовірніше переговори Девіда Кемерона (David Cameron) напередодні референдуму у Сполученому Королівстві з питання про вступ у Євросоюз будуть займати одне з центральних місць у європейській політиці в найближчі кілька місяців. У Європарламенті представники партії "Право і справедливість" входять до складу фракції євроскептиків "Європейські консерватори і реформатори" разом з торі Девіда Кемерона. "Ніякої подальшої інтеграції і ніяких нових повноважень Брюсселю. У цьому думки партії "Право і справедливість" та торі єдині", — сказала Малгожата Боніковська (Małgorzata Bonikowska), глава Центру міжнародних відносин.

Однак у питанні про свободу пересування по Євросоюзу Кемерону не варто очікувати якихось змін у нинішній позиції Польщі. "Будь-яке обмеження свободи пересувань щодо громадян нашого регіону є неприйнятним і неприпустимим", — заявив Вітольд Ващиковський (Witold Waszczykowski), член партії "Право і справедливість", якого називають головним претендентом на пост міністра закордонних справ. І в цьому немає нічого дивного. Ця опозиційна партія постійно підкреслює свою безкомпромісність у питанні відстоювання інтересів Польщі. Враховуючи те, що громадяни Польщі можуть відчути на собі вплив обмежень свободи пересування, партія "Право і справедливість" навряд чи могла б зайняти більш м'яку позицію в цьому питанні порівняно з нинішнім урядом.

Перемога "Права і справедливості" зробить Польщу менш орієнтованою на Західну Європу порівняно з Польщею при нинішньому уряді. "Громадянська платформа" вважає Польщу частиною західної команди, яка вирішує глобальні проблеми спільно. Між тим, "Право і справедливість" хоче зосередитися на зв'язках всередині [центральноєвропейського та східноєвропейського] регіону, після чого вона почне займатися зв'язками з Західною Європою. США і Росія теж мають значення, але до інших частин світу вони не відчувають ніякого інтересу", — пояснила Боніковська.

Між тим, хоча польсько-німецькі відносини в даний момент знаходяться на історичному піку, це може протривати недовго. За словами Боніковської, "Право і справедливість" буде вести більш агресивну політику щодо Берліну. Ця партія має намір змусити Берлін дати згоду на постійну військову базу НАТО в Польщі — Берлін довгий час цьому чинив опір, побоюючись спровокувати Росію, якій у 1997 році було обіцяно, що у Східній Європі військових баз НАТО не буде. За словами Ващиковського, ті обіцянки були дані "єльцинській Росії, яка була відносно слабкою і готовою до співпраці з Заходом. Сьогодні Росія веде себе агресивно, тому у нас немає ніяких причин поважати угоду". Однак він підкреслив, що його партія не має наміру збільшувати напруженість у відносинах з Москвою.

Новини за темою

Між тим, у даному випадку варто згадати ще про один чинник. У 2010 році брат Ярослава Качинського Лех Качинський (Lech Kaczyński), який у той момент був президентом Польщі, загинув у результаті аварії літака під Смоленськом разом з 95 іншими членами екіпажу та пасажирами, багато з яких були членами партії "Право і справедливість". У якийсь момент Качинський сказав, що, на його думку, його брата вбили, і пообіцяв докопатися до істини. Минуло вже п'ять років, а Росія досі не повернула Польщі уламки літака, кожен раз прикриваючись різними відмовками. Досить важко уявити собі, що ця трагедія жодним чином не затьмарить відносини між Польщею і Росією при уряді "Права і справедливості".

Тим не менш, як це не парадоксально, перемога "Права і справедливості" може стати гарною новиною для Володимира Путіна. Вона буде означати зміцнення позицій тих сил, які прагнуть послабити Євросоюз і ще більше роз'єднати Європу. Крім того, вона стане свідченням тріумфу тих сил, які прагнуть до формування більш націоналістичної, ксенофобської й антиліберальної Європи.

Переклад ИноСМИ

Крім того, "Польське радіо" провело опитування серед експертів, що означає перемога партії "Право і справедливість" для України.

Український історик Андрій Портнов:

"Думаю, очікувати від нового польського уряду, як і від президента Анджея Дуди, принципово іншої політики щодо України не варто. Інша справа, що польській владі доведеться шукати відповіді на дуже непрості виклики, що стоять перед ЄС (спільна міграційна, фінансова, енергетична політика тощо). І тому також українська тематика може просто відійти навіть не на третій план, а ще далі".

Італійський політолог Маттео Каццулані:

"Частина виборців ПіС наполягає на більш активній політиці на сході Європи, так званій Яґеллонській. Вони виступають за збільшення польської присутності в Україні. А друга частина має виразні історичні сентименти, поділяє так звану кресову ідеологію. Ці люди мають претензії до Києва через історичну політику, у першу чергу - через трактування української історії УПА. А це створює потенціал для конфліктів".

Український політолог Євген Магда:

"Очевидно, у Польщі відбудеться повна зміна влади, а потенційна коаліція ПіС і партії Кукіз-15 може створити загрозу для українсько-польських відносин. Обидві політичні партії не поспішають кидатися з обіймами назустріч Україні, що вимагатиме від офіційного Києва прагматичного та ефективного підходу у відносинах з Варшавою".

Польський політолог Адам Бальцер:

"На жаль, якщо проаналізувати декларації ПіС, наприклад з програмного конгресу партії у Катовіце, то виходить, що ця партія готова підтримувати Україну, але за умови, що Київ буде безапеляційно розділяти польський погляд на спільну історію, у першу чергу, звичайно, на УПА. ПіС не хоче розуміти, що в даний момент в Україні відбувається важливий процес побудови нової держави та ідентичності. Погляд ПіС, що українці повинні вивісити білий прапор і покаятися, є марним та може погано вплинути на польсько-українські відносини".

Редакція може не погоджуватися з думкою авторів. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>