Що означає чергове підвищення облікової ставки НБУ

Що означає чергове підвищення облікової ставки НБУ
Відкриті джерела

Сергій Фурса

Інвестбанкір

Оригінал на сторінці Сергія Фурси у Facebook

Бізнес-асоціації України б'ють на сполох. Бізнес бачить ризики зриву співпраці з МВФ. І вимагає від влади не допустити цього.

Національний банк підвищує облікову ставку до 17,5%, незважаючи на зниження інфляції.

Здавалося б, дві зовсім не пов'язані новини. Але насправді вони про одне і те саме.

Чому Національний банк підвищує ставку? При тому що інфляція знижується і вже є нижча 10%. Тому що боїться зриву програми, яка загрожує девальвацією та інфляцією. Як результат, ставку доведеться підвищувати знову, утримуючи країну від падіння в безодню. Це єдиний аргумент Центробанку. І він може лише згладити проблему, але не вирішити її повністю. Яких би не докладав зусиль НБУ, якщо не буде МВФ, усім нам буде дуже погано. І ризики зриву програми МВФ змушують Центробанк застосовувати жорстку політику.

Саме цього і боїться бізнес. Європейська Бізнес Асоціація, Американська торговельна палата, Спілка українських підприємців і навіть НАБУ (Незалежна асоціація банків України, а не те, що ви подумали) бояться наслідків зриву програми МВФ. Вони бояться, що макроекономічна стабільність, яка наразі спостерігається та забезпечує помірне зростання економіки і курсову стабільність, стане жертвою передвиборного періоду. Найближчі вибори можуть вплинути на політиків не гірше, ніж магнітні бурі та спалахи на сонці. Як результат, вони можуть не виконати зобов'язання України, і ми почнемо падати. При цьому єдиним порятунком у падінні буде знову-таки МВФ. Більше нема кому допомагати. Але прийдемо ми до нього вже потім, коли курс стане разюче відрізнятися, а оптимістичні очікування бізнесу і споживачів, які наразі фіксують усі опитування, перетворяться на далеке минуле. І доведеться починати все з початку.

Новини за темою

І бізнес, і НБУ закликають владу взятися за розум. І роблять це так, як можуть: НБУ - піднімаючи ставку, посилаючи сигнал про серйозність проблем, бізнес - використовуючи публічність, намагаючись говорити максимально голосно. НБУ розуміє, що зірвана програма означає девальвацію та інфляцію, а отже, Центробанк не зможе виконати своєї основної функції – забезпечити цінову стабільність. Бізнес розуміє, що зірвана програма призведе до збитків. І, як результат, будуть масові звільнення і нова низка заробітчан до Польщі. Добре, що там чекають з розпростертими обіймами. Адже їхня економіка зростає і вимагає все більше робочих рук. Яких критично не вистачає. До речі, економіка зростає тому, що свого часу Польща вже зазнала "шокової терапії", виконала програму реформ, реалізувала структурні реформи. Виконала домашнє завдання. І тепер бізнес фактично вимагає від української влади те саме.

І бізнес, і НБУ мають інформацію та інтелектуальні здібності, яких достатньо для оцінки ризиків. Щоб зрозуміти, на що чекати, якщо парламент і уряд не виконають своєї домашньої роботи. Так, бізнесу хотілося б побачити дешеві кредити. Але в них постане потреба тільки за відсутності в нас девальвації та галопованої інфляції. Інакше сенсу в кредитах немає. І в бізнеса, і в НБУ своя мова. НБУ навіть не виключає подальшого зростання ставок. Яким він може бути, показує приклад Аргентини, де з початку року інфляція становила 30%, а облікова ставка злетіла до 40%. До речі, через те що місцевий Центробанк проспав період зростання ставки і змушений був наздоганяти. При цьому частина процесів є вже незворотною.

На щастя, в Україні і НБУ, і бізнес вже навчені. І проактивна позиція бізнесу не може не тішити. Підприємці та інвестори в Україні все більше розуміють, що ніхто крім них самих не зробить інвестиційний клімат кращим. Але і бізнес, і НБУ потребують допомоги. Допомоги суспільства, яке має чинити тиск на політиків. Не заради НБУ і бізнесу, який багато хто недолюблює. Заради самих себе. Бо якщо станеться новий виток кризи, банкіри і бізнесмени постраждають, але зможуть жити далі, майже не змінивши свого способу життя. Але кожен виток девальвації та інфляції завжди найболючіше б'є по найбідніших верствах населення. Змушуючи менше їсти в прямому сенсі цього слова.

Сергій Фурса

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів