Що необхідно зробити, щоб українці знову полюбили банки

У жодному разі не можна допустити, щоб Рада НБУ підміняла роботу правління НБУ, але не можна й надалі залишати без нагляду чинне керівництво НБУ, а то незабаром вже нічого буде реформувати

Що необхідно зробити, щоб українці знову полюбили банки
Reuters

У жодному разі не можна допустити, щоб Рада НБУ підміняла роботу правління НБУ, але не можна й надалі залишати без нагляду чинне керівництво НБУ, а то незабаром вже нічого буде реформувати

На жаль, довіра українців до банків потребує багато кращого. Та й бізнес теж не у захваті від української банківської системи. Постійно чути скарги, що банки закрилися і бізнесмени втратили гроші. А розмови "За скільки ви можете допомогти витягти гроші із збанкрутілого банку" - улюблена тема в українського бізнесу останнім часом. Навіть про кредити перестали говорити. Всі тільки й мріють врятувати хоча б частину своїх грошей від "банкопаду". Розламали все і ламають далі.

Це, напевно, буде новиною для нашої глави НБУ Валерії Гонтаревої, але головне завдання НБУ - це не знищення банківської системи, а, навпаки, підтримання її працездатності. Тому хвалитися кількістю закритих банків, далебі, непристойно. От якщо б вона розповідала, скільки НБУ врятував банків від банкрутства, це був би справді успіх. Чому НБУ цього не робить, це інше питання. Але факт залишається фактом: в Україні склалася просто таки парадоксальна ситуація – НБУ став катом банківської системи, хоча його справжня функція, швидше, бути хірургом, і при цьому всі забули, що незалежність НБУ не означає безконтрольності дій НБУ.

Новини за темою

Формально Рада НБУ повинна стримувати і контролювати дії керівництва НБУ. Але, по-перше, у нас не сформовано цю саму Раду НБУ, а по-друге, функції Ради щодо керівництва НБУ є настільки розпливчастими, що й раніше були випадки, коли Рада фактично не могла впливати на дії правління НБУ, навіть якщо ці дії були помилковими.

Сама суть Ради НБУ - спостерігати за діями або бездіяльністю НБУ, хоча при цьому не підмінювати оперативну роботу правління НБУ. У разі якщо керівництво НБУ робить помилки, Рада НБУ повинна мати можливість зупинити незаконні дії правління НБУ і дати можливість керівництву НБУ виправити свої помилки. Ніхто не застрахований від помилок. Але потрібно розуміти, що будь-які дії або бездіяльність НБУ повинні бути підконтрольними, і керівництво НБУ має розуміти, що всі їхні "ігри" з емісією гривні, валютними інтервенціями та ОВДП рано чи пізно потраплять у поле зору Ради НБУ, а далі - в правоохоронні органи. Тоді не буде ані бажання у нинішнього, ані у майбутнього керівництва НБУ займатися такими "іграми", а буде бажання просто працювати і думати про майбутнє банківської системи України. А заодно про майбутнє економіки України.

Новини за темою

Ось і зараз кредитування в Україні не працює, і це прямий прокол керівництва НБУ, але ніхто не може покарати або закликати до відповіді за цей промах. Ось тут і потрібен арбітр в особі Ради НБУ, який буде, можливо, з депутатами з банківського комітету Верховної Ради розбиратися, хто і як допустив провал кредитування Україні. А заодно подумає, що ж потрібно робити НБУ, депутатам, і не тільки депутатам, щоб кредитування запрацювало.

Щонайменше, треба сформувати Раду НБУ, а далі внести зміни до законодавства щодо діяльності Ради НБУ, щоб розширити її функції і зробити Раду таким органом, як це має місце в ЄС, де будь-який центробанк має контролюючий орган, який жорстко стежить і контролює роботу правління європейського Центробанку. Саме так роблять реформи.

У жодному разі не можна допустити, щоб Рада НБУ підміняла роботу правління НБУ, але не можна й надалі залишати без нагляду чинне керівництво НБУ, а то незабаром вже нічого буде реформувати. Банківська система України перебуває в дуже критичному стані, і для її відродження після "реформ" потрібні будуть роки, якщо не десятиліття. Але якщо розпочати зараз, то можна ще встигнути все врятувати і дійсно дати шанс банківській системі на майбутнє.

Новини за темою

Будь-який українець на просте запитання, що йому не подобається в українській банківській системі, відповість однозначно: "Немає стабільності". Гроші люблять тишу, і це головний постулат банківської системи. І поки цей постулат не буде працювати в Україні, і голова НБУ не буде ним керуватися, у нас не буде нормального кредитування, а населення не буде нести гроші в банки, а забирати гроші з банків, поки керівництво НБУ буде розповідати кумедні історії про "таргетування інфляції". Потрібно починати створювати. Занадто багато НБУ лише руйнував те, що було раніше. Але варто, мабуть, допомогти і підказати керівництву НБУ, що і як потрібно робити, а то явно без допомоги вони самі не вміють і не знають.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>