Що було б із Землею, якби не було Місяця

Що було б із Землею, якби не було Місяця
Місяць З відкритих джерел

Оригінал на сайті Frankfurter Rundschau

Крокувати по трохи теплій воді, дивитися вдалечінь і збирати мушлі. Хто бував на Північному морі, той знає, яке воно — його мілководдя. Це місце, яке йде під воду під час припливу і осушується під час відпливу, існує лише завдяки Місяцеві. Тому що саме він робить так, щоб ця смуга землі завширшки в кілька кілометрів двічі на день затоплювалася та осушувалась.

Але Місяць забезпечує не тільки красивий пейзаж, припливи з відливами і мілководдя. Є безліч непрямих ефектів — але, хай там як, Місяць відіграє принципово важливу роль для життя на Землі. "Найважливіший вплив Місяця на Землю полягає в тому, що він ось уже більше чотирьох мільярдів років стабілізує клімат", — пояснює геолог Ульріх Келер з Інституту планетознавства при Німецькому центрі авіації і космонавтики в Берліні. Тому що без Місяця земна вісь коливалася б набагато сильніше. Екватор знаходиться під кутом 23,5 градуса до орбіти, по якій Земля рухається навколо Сонця. Ось чому існують різні пори року — такі, якими їх знаємо ми. Цей кут нахилу досить стабільний, причому саме завдяки Місяцеві і його силі тяжіння.

Що сталося б, якби не було Місяця, ще в 1990-х роках вирахувала група вчених на чолі з французьким астрономом Жаком Ласкаром: за минулі мільярди років кут нахилу Землі змінився б на 85 градусів. Це означало би, що вісь обертання Землі була б на рівні своєї орбіти.

Як це виглядає, можна подивитися на прикладі Урану. Зі своїм кутом нахилу 97 градусів він крутиться навколо Сонця таким чином, що протягом одного півріччя до Сонця обернена його північна півкуля, а протягом другого півріччя — південна. Якби те саме відбувалося на Землі, то клімат був би іншим: "Якщо б не було Місяця, ймовірно, температури на Землі сягали б екстремальних позначок", — пояснює Келер. Крім того, на його думку, на нашій планеті дули б набагато сильніші вітри.

Новини за темою

Ще один важливий ефект Місяця полягає в тому, що він гальмує Землю своєю силою тяжіння. "Це чимось схоже на те, як крутяться сире і варене яйце. Сире зупиняється швидше", — говорить Келер. Це пов'язано, за його словами, з тим, що рідке яйце всередині також крутиться і цим загальмовується. А ще без Місяця дні на Землі були б набагато коротшими.

Та й взагалі, не виключено, що без Місяця не було б життя на Землі з її набагато коротшими днями і набагато суворішим кліматом. "Погодні умови на Землі відносно стабільні протягом ось уже чотирьох мільярдів років. І саме це, можливо, сприяло виникненню життя, — підкреслив учений, — бо природа любить стабільні умови".

У тому, що Місяць був однією з ключових умов для виникнення життя на Землі, не сумнівається й астроном Стівен Кейн з Каліфорнійського університету. Він займається пошуком планет, де є життя, — а заразом і вивченням впливу Місяця на Землю.

"Місяць відіграв важливу роль для виникнення життя на Землі", — підкреслює Кейн. Справа передусім у невеликих калюжах на морських берегах, які під час припливу опиняються під водою, а під час відливу бувають відрізані від моря. "У цих калюжах дуже висока концентрація поживних речовин, що потенційно сприяє розвиткові життя", — пояснив Кейн. Щоб знайти населені планети за межами Сонячної системи, він разом з колегами спеціалізується саме на планетах, у яких є супутники.

Досі ці пошуки не увінчалися успіхом. Втім, Кейн це пов'язує в першу чергу з фізичними причинами: "Ми можемо тепер з упевненістю говорити, що у багатьох планет не може бути супутників".

Вчені досліджували планети системи Trappist-1, розташованої приблизно в 40 світлових роках від Землі. Навколо цієї зірки обертаються сім планет. Там, імовірно, є "зона населеності", як її називають астробіологи (тобто сфера, де може бути вода в рідкому агрегатному стані), — але там немає лун. Причина така: сила тяжіння цієї зірки дуже потужна, і у супутників не було б стабільних орбіт довкола планет. "Це означає, що на багатьох з цих планет кліматичні умови були б хаотичними — так само, як і на Землі, якщо б не було Місяця", — говорить Кейн.

Фрідеріке Майєр

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів