banner banner banner

Що буде, коли впаде Алеппо

Всі розуміють, що нинішній баланс на півночі країни є результатом російсько-турецької угоди, яку визнав сирійський режим. Цю домовленість між сторонами зведено до такого: режим погоджується на присутність турецьких військ на своїй території, а Туреччина у відповідь не втручається в події в Алеппо. Якщо виходити з цих умов, то виникає таке запитання: що буде, коли місто впаде?

Що буде, коли впаде Алеппо
Reuters

Всі розуміють, що нинішній баланс на півночі країни є результатом російсько-турецької угоди, яку визнав сирійський режим. Цю домовленість між сторонами зведено до такого: режим погоджується на присутність турецьких військ на своїй території, а Туреччина у відповідь не втручається в події в Алеппо. Якщо виходити з цих умов, то виникає таке запитання: що буде, коли місто впаде?

Оригінал на сайті The National Interest

Стрімкий наступ сирійської армії в східному Алеппо у минулі вихідні призвів до відновлення дискусій щодо наслідків падіння цього північного міста в облозі. Оглядачі, схоже, згодні з тим, що сирійський режим зможе взяти під свій контроль східну частину Алеппо (якщо не буде якихось драматичних змін на місцях). Але у них немає єдиної думки про те, скільки на це піде часу. Оцінки різняться від декількох тижнів до декількох місяців. Схоже, весь світ зациклився на тому, впаде чи ні це місто до інавгурації нового американського президента. Але є набагато більш важливе питання про те, як падіння Алеппо позначиться на майбутньому сирійського конфлікту. Боротьба з ІДІЛ триває як у Сирії, так і в сусідньому Іраку, і учасники цієї боротьби готуються до наступної фази конфлікту. На півночі Сирії зберігається нестійкий баланс між курдськими силами, урядовими військами і Туреччиною. Падіння Алеппо може призвести до подальшого посилення напруженості між сирійським режимом й Анкарою, відносини між якими зараз базуються на неміцній угоді, досягнутій за посередництва Москви. У цій статті проаналізовано три аспекти, які визначатимуть траєкторію сирійського конфлікту в найближчому майбутньому. До них належить падіння Алеппо, відносини з Туреччиною і подальші події у Ракка.

Новини за темою

Зараз всю увагу прикуто до того, коли впаде місто Алеппо. Але питання про те, "як" воно впаде, має прямий стосунок до подальших дій режиму. З падінням Алеппо сирійський конфлікт не закінчиться, він просто вступить у нову фазу. Режиму доведеться продовжувати бойові дії, щоб закріпити успіх і взяти під свій контроль нові райони. Сирійському режиму катастрофічно не вистачає навчених і підготовлених військ, через що він змушений часто перекидати з місця на місце свої досвідчені бойові частини (такі, як прославлена дивізія "Сили тигра"). У минулому така стратегія призводила до раптових проривів на тих ділянках фронту, звідки знімали такі війська. Наприклад, наступ опозиції в провінції Хама у вересні 2016 р. стало результатом перекидання військ з цього району до провінції Алеппо. Проблему нестачі особового складу почасти вирішує присутність на фронті спонсорованих Іраном шиїтських бойових формувань, загонів "Хезболли" та інших сил. Незважаючи на "примирення", що дозволило відновити мир у ряді міст навколо Дамаска, війська режиму розтягнуті та змушені воювати на кількох фронтах. Отже, режиму вкрай важливо захопити Алеппо з мінімальними втратами особового складу. Взявши Алеппо з малими втратами, режим зможе відразу ж перенести зусилля на новий район країни (навколо Алеппо або десь іще). Але якщо його війська зазнають істотних втрат, планувати новий наступ він зможе лише через кілька місяців.

Новини за темою

По-друге, всі розуміють, що нинішній баланс на півночі країни є результатом російсько-турецької угоди, яку визнав сирійський режим. Цю домовленість між сторонами зведено до такого: режим погоджується на присутність турецьких військ на своїй території, а Туреччина у відповідь не втручається в події в Алеппо. Якщо виходити з цих умов, то виникає таке запитання: що буде, коли місто впаде? Чи стане режим все голосніше критикувати Туреччину? Чи спробує він послабити турецьку військову присутність за рахунок підтримки партизанських сил? Цей нестійкий баланс ледь не впав, коли сирійська авіація завдала ймовірного удару по турецьких військах, унаслідок чого п'ятеро людей загинуло і багато дістали поранення. Після битви за Алеппо напруженість між Дамаском і Туреччиною може посилитися. Крім того, може виникнути нова домовленість між курдськими силами, які виступають на боці режиму, та іракським урядом. Незважаючи на повідомлення про зіткнення всередині і в околицях Ель-Хасаки минулого літа, інтереси сирійського режиму і курдських Загонів народної самооборони багато в чому збігаються. А військове вторгнення Анкари головним чином спрямовано саме проти цих загонів. Поряд з цим стурбованість Сирії турецькою присутністю може ще більше зблизити її з Багдадом, оскільки в іракського політичного керівництва є такі ж побоювання з приводу участі турків у боях за Мосул. Коаліція, яку фінансує і підтримує Туреччина, здобула успіхів на півночі Сирії, а активність Анкари напевно призведе до протидії та напруженості в цьому регіоні.

Новини за темою

На тлі таких подій дуже важливо мати на увазі, що "гонка за Ракку" вже почалася. Повстанські сили, які мають американську підтримку, просуваються в напрямку цього підконтрольного ІДІЛ міста. Села на відстані 50 км від міста вже звільнено від ІДІЛ. Коаліція "Сирійських демократичних сил", як і раніше, складається переважно з курдських загонів, про що нещодавно в своїй доповіді повідомив Інститут з вивчення війни. Однак Ракка не має особливого стратегічного або історичного значення для курдів (крім прагнення позбавити місто від присутності ІДІЛ). Ба більше, в цьому місті ніколи не було великого курдського населення, а тому силам курдів навряд чи дозволять грати центральну роль у міській адміністрації. Коли впаде Ракка (а це станеться не скоро), неминуче постане питання про те, хто там буде головним. Режим у даний час не бере участі у цій гонці, але його війська перебувають неподалік у районі Пальміри/Тадмура (і їм активно допомагають російські "радники", присутні там у великій кількості). З точки зору сирійського режиму, західна ініціатива дає йому цікаву можливість. Коаліція зробить "брудну роботу" у звільненні Ракки від ІДІЛ, але вона може зіткнутися з проблемами, коли місто буде взято. Режим зможе скористатися проблемою розподілу влади, якщо серед тих сил, які воюють проти ІДІЛ, виникнуть суперечки. Наступ на Ракку також допоможе режиму в тому плані, що істотно знизиться тиск на нечисленні райони на сході, які він контролює. Насамперед, йдеться про Дейр-ез-Зорі, який впродовж останніх трьох років, по суті, перебуває в облозі ІДІЛ.

Новини за темою

Захоплення Алеппо стане важливим кроком для сирійського режиму, так як він по суті справи покладе край спробам світового співтовариства притягнути Асада до цих переговорів. Але він не призведе до закінчення бойових дій. Скоріше, це буде означати перехід до наступної фази конфлікту. На цьому новому етапі тендітна домовленість, яка дозволяла уникати відкритої конфронтації між сирійським режимом і Туреччиною, опиниться під питанням через активність турків і з-за того, що перемога в Алеппо додасть сміливості Дамаску. Це може привести до більш тісної співпраці режиму з курдськими силами (між ними вже існують досить міцні зв'язки) і із сусіднім Іраком, якому, як і Сирії, загрожує турецький авантюризм. Швидке падіння Алеппо дозволить режиму вивільнити частину військ, які він зможе задіяти у разі виникнення сприятливих можливостей у процесі наступу "Сирійських демократичних сил" на Ракку. Оскільки режим відчуває гостру нестачу особового складу, він напевно захоче скористатися до власної вигоди діями інших сторін, заощадивши на цьому власні сили і ресурси.

Франческо Белкастро

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>